Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé vystoupili z lodi, kde řádí viróza

  16:32aktualizováno  16:32
Gibraltar dovolil pasažérům výletní lodi Aurora, na které řádí viróza, vystoupit. Na lodi zůstalo z bezpečnostních důvodů 50 lidí, řekl tamní hlavní ministr Peter Caruana. Ujistil, že Gibraltaru ani sousednímu Španělsku, které uzavřelo společnou hranici, nehrozí žádné ohrožení veřejného zdraví.

Rozhodnutí Madridu uzavřít hranice označil Caruana za naprosto přehnané. Vláda Gibraltaru souhlasila s tím, že zde loď přistane.

"Jde o flagrantní porušení práva občanů z EU na volný pohyb," reagoval Caruana. "Porušení tohoto práva nelze ospravedlňovat důvody veřejného zdraví."

Též šéf britské diplomacie Jack Straw označil rozhodnutí Španělska uzavřít hranici s britskou kolonií za neužitečné a nevyvážené. "Celý víkend jsme jednali se španělskou vládou," uvedl.

Mluvčí španělského ministerstva zdravotnictví zdůvodnil opatření tím, že jde o preventivní opatření, dokud nebude známa příčina infekce a její rozsah.

"Jsme v kontaktu se španělskými úřady a snažíme se záležitost vyřídit co nejdřív," řekl mluvčí britského ministerstva zahraničí.

Společnost P&O Cruises, které loď patří, se rozhodla, že si ponechá pasy všech cestujících, kteří na Gibraltaru vystoupí, aby zajistila, že nikdo z nich nepřekročí hranice do Španělska, což je podle britského ministra zahraničí adekvátní.

Podle gibraltarských úřadů trpí virózou už jen jedenáct z původních 559 nakažených. Mezi nemocnými je však i sedm nových případů z neděle.

Na lodi pluje devatenáct set cestujících a přes 800 členů posádky. Před dvěma týdny se mezi nimi začalo šířit onemocnění žaludeční a střevní sliznice, které způsobuje virus označovaný jako norovirus. Ten se vyskytuje často právě na lodích.

Loď vyplula 20. října ze southamptonského přístavu na sedmnáctidenní plavbu. Podle zástupců společnosti zavlekl infekci na loď patrně jeden z pasažérů.

Choroba není nebezpečná
Aurora v pátek opustila řecké vody. Nakažení pasažéři nesměli během tříhodinové zastávky v Pireu opustit palubu. Aurora odplula, jakmile britští lékaři naložili pět beden léků.

Lékaři konstatovali, že nemoc není nebezpečná. "Trvá jeden až čtyři dny a potom pomine," řekl jeden z nich. Nakažlivému onemocnění lze předcházet především častým mytím rukou.

Všichni postižení byli podle řeckého ministerstva zdravotnictví dezinfikováni a izolováni na svých kajutách.

Britská loď Aurora vyplouvá z řeckého přístavu.

Výletní loď Aurora připlula do Gibraltaru. Některé její cestující postihla viróza. Španělsko proto uzavřelo společnou hranici, 3. listopadu 2003

Cestující z lodi Aurora mává transparentem a prosí o pomoc. Na palubě lodi, která doplula do Gibraltaru, několik cestujích postihla viróza. Španělsko proto uzavřelo hranici, 3. listopadu 2003

Cestující z lodi Aurora, kde několik cestujích postihla viróza, vycházejí na gibraltarský břeh. Španělsko kvůli nákaze uzavřelo hranici, 3. listopadu 2003

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz