Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé vykupují byty za Prahou

  9:19aktualizováno  9:19
Praha - Sehnat byt ve větších obcích kousek za Prahou je téměř stejně obtížné jako přímo v metropoli. Například v Říčanech evidují na radnici podle starosty Františka Vrby až šestinásobný počet žadatelů o nově stavěné byty. Zájemce musí mít především peníze a výhodou pro něj také je, pokud v místě podání žádosti už bydlí, například u rodičů.
"Přednost mají obyvatelé Říčan, ale i u prvních bytů, které jsme stavěli, jsme "vyhověli" i dvěma zájemcům z jiné obce. Místní lidé nemusí mít zájem nebo peníze," uvedl starosta Říčan.

Zároveň však dodal, že v případě Říčan jde o jedny z nejdostupnějších bytů v tuzemsku, protože cena za metr čtvereční se pohybovala kolem deseti a půl tisíce, což je polovina ceny tržní. V současné době se podle něj cena pohybuje kolem patnácti tisíc korun za metr čtvereční.

"Za těchto podmínek má šanci získat byt téměř každý zájemce i proto, že se sníží počet kritérií pro výběr," je přesvědčen starosta.

U poslední výstavby byly byty určeny například pro místní lidi mezi 18 a 35 lety a byla posuzována i další hlediska. Radnice například dávala přednost jiným zájemcům, pokud mladí žadatelé o byt bydlí s rodiči v domku, který je dvougenerační. Stejně se postupuje v případě rodiny, která už získala byt v privatizaci a nyní dospělí potomci žádají o další.

V Říčanech podle starosty prodali devadesát pět procent obecních bytů. "Byli jsme velmi úspěšní v privatizaci bytového fondu zřejmě i proto, že jsme vytvořili zájemcům o odkoupení výhodné podmínky. Nabídli jsme byty stávajícím uživatelům za čtvrtinu skutečné ceny," řekl Vrba a dodal, že se pokračuje i ve výstavbě pro staré lidi.

Tvrdí, že v září dostaví dalších třicet bytů pro seniory v pavilonu domu s pečovatelskou službou. "Všechny budou s regulovaným nájmem, protože jde o byty se státní podporou," dodal říčanský starosta.

Na podzim začne výstavba nové obytné zóny i v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Projekt Zahradního města na západním okraji města počítá se 166 novými byty. Projektanti předpokládají, že v nových domech v lokalitě Vrábí budou žít čtyři stovky obyvatel.

"Zatím evidujeme asi pět set žadatelů o nové bydlení, kdy po státní dotaci vychází metr čtvereční na sedmnáct tisíc korun," sdělil starosta Daniel Procházka a dodal, že půjde o řadové třípodlažní domy s garážemi.

Ve všech budou jednopokojové až třípokojové byty. U některých domů se počítá i s nadstandardními byty s plochou téměř sto čtyřiceti metrů.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz