Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé viní pražského starostu z korupce

  9:30aktualizováno  9:30
Lidé z Prahy 5 podezírají starostu Milana Jančíka z korupce. Obytný dům v Zubatého ulici 1 na Smíchově totiž chtěli koupit jeho nájemníci. Městská část ho však nakonec nabídla soukromé firmě. Jančík pokládá jejich obvinění za absurdní.

Starosta Prahy 5 nás podvedl, je to lhář a měl by odejít ze své funkce, říkají nájemníci domu v Zubatého ulici.

Starosta Milan Jančík obvinění odmítá. Nicméně pražské zastupitelstvo už nájemníkům částečně vyšlo vstříc.

O co vlastně jde? Praha 5 se rozhodla, mezi mnoha jinými, prodat zmíněný bytový dům. A stejně jako v ostatních případech ho nabídla nájemníkům. Ti za něj byli ochotni zaplatit až 33,3 milionu korun.

Zatímco mnoho ostatních domů nakonec úřad jejich nájemníkům za podobných podmínek prodal, případ tohoto domu nabral zničehonic jiné obrátky.

"Starosta pak řekl na zastupitelstvu Prahy 5, že o dům nemáme zájem. A nabídl ho z neznámých důvodů někomu jinému," řekl šéf sdružení nájemníků Jan Chmela.

Jančíkova vyjádření označuje za lži a za celým případem vidí korupci.
Praha 5 totiž nakonec dům nabídla firmě Denika Real 2000, která za něj nabídla pouze o sto tisíc korun víc než nájemníci.

"Neporušil jsem žádný zákon. Ta firma dala nejlepší nabídku. V ničem jsem nelhal. Trvám na tom, že nájemníci se nebyli schopni domluvit," hájí se Jančík.

Problém řeší zastupitelstvo
Jenomže má problém. Prodej pokládá za neobvyklý i pražské zastupitelstvo. Tam si nájemníci stěžovali a zastupitelé prodej zatím odložili. "Žádný zákon opravdu porušen nebyl, ale připouštím, že tento prodej je v Praze neobvyklý," řekl k případu náměstek primátora Jan Bürgermeister.

"Vůči těm nájemníkům je to nekorektní, nic takového se v Praze nedělá, aby se lidem prodával dům, kde bydlí," kritizuje Jančíka opoziční pražský zastupitel Jan Kasl.

Objekt s pětadvaceti byty a nebytovými prostory v přízemí patří k lukrativním nemovitostem, jakých už k prodeji není na Smíchově mnoho. Zájem soukromé firmy je proto pochopitelný. Tržní cena objektu by tedy mohla být výrazně vyšší.

Rozčilení nájemníci se nyní rozhodli prodej za každou cenu překazit a proti praktikám vedení městské části bojovat. Poukazují i na to, že nejde o první sporné rozhodnutí, které radnice pod Jančíkovým vedením učinila.

Starosta kritiku nechápe
Privatizační kauza domu na Zubatého 1 se vleče od roku 1992 již dvanáctým rokem. Jedna z nájemnic, Brigita Ježková, uvedla, že zdejší lidé již tehdy založili družstvo s tím, že dům zprivatizují.

Radní Prahy 5 však v té době nakonec rozhodli, že objekt s nebytovými prostory v přízemí zůstane v majetku městské části.

Později nově zvolená rada předchozí verdikt změnila. "Dům jsme nabídli k privatizaci proto, že nás o to požádali zdejší nájemníci," tvrdí starosta Jančík.

To zpochybnil pražský zastupitel Kasl. "Pokud vím, tak se do domu nastěhovali Jančíkovi známí, a byli to oni asi tři nájemníci, kteří o prodej projevili zájem," dodal Kasl.

Nájemníci nakonec s prodejem souhlasili a za dům nabízeli 28,65 milionu korun, na což smíchovská radnice zpočátku přistoupila. Poté tuto částku radní zvýšili o téměř pět milionů korun. Nájemníci dali jasně najevo, že rozhodnutí radnice považují za skandální, avšak Jančík na tom nic špatného nevidí.

"Nám se zdálo, že původní nabídka je nízká, a proto jsme ji zvýšili," dodal Jančík.
O osudu domu na Zubatého rozhodnou definitivně tento měsíc pražští zastupitelé.

Obytný dům v Zubatého ulici 1 na Smíchově chtěli koupit jeho nájemníci, městská část ho však nakonec nabídla soukromé firmě. Nájemníci nyní podezírají starostu Prahy 5 Milana Jančíka z korupce. (8. ledna 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz