Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé ve Zlínském kraji se bojí smogu, v kamnech přitom pálí plasty

  11:26aktualizováno  11:26
Lidé ve Zlínském kraji dýchají vzduch, ve kterém je více než dvakrát překročený limit prachu. Většinu škodlivin vypustí do vzduchu doprava, ale významně se podílí i komíny rodinných domů. Podle předpovědí meteorologů bude lépe až za dva týdny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

I když si to málokdo uvědomuje, ve vzduchu, který dýcháme, je každým dnem víc částic, které nás dusí. Malým dětem, seniorům a lidem, kteří mají astma nebo nemocné srdce, výrazně škodí.

Smog ve Zlínském kraji

Měřící stanice Zlín a Uherské Hradiště evidují nejméně dvojnásobné překročení limitu prachových částic ve vzduchu už druhý den po sobě. Denní průměr, kdy prach ještě neškodí lidskému zdraví, je 50 mikrogramů na metr krychlový. Nejhůře se dýchalo v noci na pondělí, po půlnoci naměřili v Hradišti přes trojnásobek.

"Koncentrace prachových částic, které jsou zdravotně velmi rizikové, jsou vysoké, i když varování před smogem jsme ještě ve Zlínském kraji vyhlásit nemuseli," řekl vedoucí oddělení zabývající se čistotou ovzduší v brněnské pobočce Českého hydrometeorologického ústavu Robert Skeřil.

V regionu sice sídlí druhý největší znečišťovatel ovzduší v zemi, valašskomeziříčská Deza, za polovinu smogu a nečistot ale může doprava a celých 30 procent obstarají domácnosti. "V posledních letech stále víc platí, že lidé spalují prakticky vše, co jim přijde pod ruku. Odpadky nebo PET lahve," upozornil Skeřil.

Poslední dva dny překračuje polétavý prach ve Zlíně svůj denní limit dvojnásobně, v noci na pondělí až trojnásobně. Podobné údaje má i stanice v Uherském Hradišti. V normě je 50 mikrogramů prachových částic na metr krychlový, obě měřící stanice na území Zlínského kraje včera hlásily přes 110 mikrogramů, tedy hodnoty běžné pro Ostravsko.

Nejhůř je ráno a dopoledne

Jak se bude dýchat, záleží na počasí. Inverze totiž drží škodliviny při zemi a brání jejich rozptýlení ve vzduchu. Lepší to je, pokud fouká vítr, ale jen dočasně. Počasí se má změnit nejdříve po 25. listopadu.

"Rozptylové podmínky se nezlepší, dokud potrvá inverze. Takže ještě příští dva týdny mohou prachové částice ve vzduchu několikanásobně překračovat denní limity," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.

Ve Zlínském kraji je situace horší vždy po ránu a dopoledne. "Jakmile se vyjasní, je to o něco lepší. Ale v noci a ráno prakticky vůbec nefouká," doplnila Honsová. Přesto se lidem ve Zlínském kraji momentálně dýchá nejlépe z celé Moravy. Některé škodliviny jsou totiž v regionu dlouhodobě pod limitem. Problémy tak dělá hlavně prach.

Problémy dělají i komíny

Pod přísným dohledem je v tomto období i Deza. "Stanovili jsme přísnější hodnoty než jsou ty, které dal stát, a mohu potvrdit že Deza je nepřekračuje," ujistila krajská radní zodpovědná za životní prostředí Milena Kovaříková.

Velký vliv na kvalitu vzduchu má také špatně vyčištěný komín. Pokud netáhne, jak má, kouří a vznikají tak polyaromatické uhlovodíky, které jsou karcinogenní.

Rakovinotvorné látky v ovzduší se měří vždy 12 měsíců a teprve na konci roku je jasné, jak si lokalita stojí. "Loni na tom nebyl Zlínský kraj vůbec dobře," tvrdí Skeřil.

Největší problémy se smogem mají lidé v regionu hlavně na podzim, kdy se hromadně spaluje listí a odpad ze zahrad, a v zimě, když se naplno rozproudí topná sezona v rodinných domech.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz