Pozemek je náš a parkoviště na něm nechceme, zlobí se lidé v Hradišti

  7:16aktualizováno  7:16
Na asfaltovém plácku mezi domy nedaleko centra Uherského Hradiště chce radnice zřídit parkování pro 32 aut. Pro mnoho lidí z okolí je však místo důležitým prostorem k relaxaci, a tak se tomu snaží zabránit všemi dostupnými prostředky. Těšit je může alespoň fakt, že akce zatím nezískala stavební povolení.
Plánované nové parkovště zatím nemám stavební povolení. Úředníci jej nevydali kvůli stížnostem odpůrců, kteří tvrdí, že si město pozemky vzalo, aniž by za ně zaplatilo (Ilustrační snímek).

Plánované nové parkovště zatím nemám stavební povolení. Úředníci jej nevydali kvůli stížnostem odpůrců, kteří tvrdí, že si město pozemky vzalo, aniž by za ně zaplatilo (Ilustrační snímek). | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Jsme přesvědčeni, že tady parkoviště nemusí být. Mohl by tu místo něj vzniknout třeba plácek na odpočinek a hraní dětí," říká jeden z odpůrců parkoviště Vlastimil Lysoněk. Kritici jsou proti i proto, že nové parkoviště by přímo sousedilo se zahradou jejich domu. Navíc je sporné, zda město parcelu získalo férově.

Když dům na konci 60. let kupovala osmdesátiletá Růžena Zubalíková a o čtyři roky mladší Marie Vavříková, měly za domem velkou zahradu. Tím, jak město stavělo, se ale zahrada zmenšovala a nyní z ní zůstal poslední volný pozemek - onen sportovní plácek z asfaltu, na kterém se chystá město udělat parkoviště.

Revitalizace volných ploch v Hradišti

Obnova plácků a náměstí v Uherském Hradišti souvisí s tím, že radnice získala desítky milionů korun v rámci celostátního programu pomoci problémovým částem měst. V Hradišti nyní přichází na řadu náměstí Republiky, ulice Mánesova a Boženy Němcové a vnitroblok za hotelem Morava. Jejich proměna bude stát přes 20 milionů korun.

"Absolutně s tím nesouhlasíme. Z jedné strany máme Malinovského ulici, nejfrekventovanější ulici v Hradišti, po které jezdí obrovské množství aut, takže většinu času trávíme právě na zahrádce za domem," stěžuje si Gabriela Zelinková.

"Město si pozemek vzalo, aniž by zaplatilo"

Podobně rozhořčený je Lysoněk, který si vzal vnučku Růženy Zubalíkové a bydlí v druhé části domu. "Nejhorší je, že jsme dokonce ani o plánu radnice nevěděli. Nikdo nás neinformoval, bylo pro nás těžké dostávat se k informacím o celém projektu," stěžuje si.

I když pozemek s asfaltem patří Hradišti, na základě dosavadních informací je více než sporné, zda ho získalo férovým způsobem. V minulosti totiž tento pozemek, stejně jako některé další v této lokalitě, patřil právě k domu. Stát a město ale parcely postupně buď koupily, nebo si je půjčily - stejně jako zmiňovaný pozemek.

"Majitelkám bylo řečeno, že mají pozemek jen půjčit kvůli tomu, aby tam mohli stavebníci ukládat materiál pro stavbu paneláku. Poté si město pozemek vzalo, aniž by za něj zaplatilo. Proto stále považujeme tento pozemek za svůj," upozorňuje Lysoněk.

Místostarosta: Nároky lidí nejsou relevantní

Místostarosta Stanislav Blaha připouští, že dění kolem pozemků je nejasné, ale podle něj pozemek patří nepochybně městu. "Tito lidé z minulosti cítí jakousi majetkovou křivdu. Řešili jsme to, ale jejich nárok nyní není absolutně relevantní," tvrdí Blaha, podle kterého je nejlepším řešením udělat z hřiště parkoviště, protože lidé ze sousedícího paneláků nemají kde parkovat.

"Ta plocha je nevyužívaná a vzhledem k tomu, kolik v panelovém domě bydlí lidí a jaké mají možnosti parkování, tak to jednoznačně prospěje situaci," uvedl Blaha. Město ale zatím v plánech zastavili úředníci, kteří kvůli stížnostem lidí nevydali na parkoviště stavební povolení. "Ale věřím, že tady parkoviště bude," podotkl místostarosta.

Lysoněk i Zelinková naproti tomu avizují, že budou dál bojovat, byť si myslí, že nakonec neuspějí. "Radnice si vždycky najde způsob, jak si prosadit to, co chce. My se ale nevzdáme. Je to zjevná nespravedlnost," tvrdí Zelinková.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Poslanci požadují vysvětlení cesty šéfa Sněmovny Vondráčka do Ruska

Radek Vondráček (ANO) přijímá gratulace ke zvolení šéfem Sněmovny (22. listopad...

Vysvětlení cesty předsedy Sněmovny Radka Vondráčka za ANO do Ruska požadují opoziční strany. „Tu cestu považujeme za...

Zeman podpoří vládu při rozpočtu, komunisté taky, ale mají podmínky

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Prezident Miloš Zeman přijde do Sněmovny podpořit vládu při jednání o státním rozpočtu na příští rok. Opoziční TOP...

Neutíká se, když začne být horko, tvrdí o misi v Afghánistánu zástupci armády

Armádní generál Jiří Šedivý (vlevo) a bezpečnostní analytik Generálního štábu...

Další český voják padl v Afghánistánu a veřejnost si klade otázky, zda se tolik zhoršuje situace na místě a není na...Najdete na iDNES.cz