Devětadvacetiletý Ukrajinec Nazar Tokar.

Devětadvacetiletý Ukrajinec Nazar Tokar. | foto: Archiv

Zdejší Rusové slepě věří propagandě Moskvy, říká Ukrajinec z Krymu

  • 308
Ukrajinec Nazar Tokar žil v Sevastopolu několik let a do domovského přístavu ruské Černomořské flotily se často vrací. Události posledních dní udělaly z počítačového programátora aktivistu, který odmítá moskevskou intervenci na Krymu.

Ze Sevastopolu jste odjel před pěti dny. S přáteli jste ale v kontaktu, jaká je tam situace dnes?  
Panuje tam naprosto depresivní nálada. Moji přátelé mi vyprávěli o dvou patnáctiletých chlapcích, kteří šli s ukrajinskou vlajkou na Náměstí Ušakova v centru města, kde narazili na vojáky. Ti jim nařídili, aby vlajky okamžitě sundali a když kluci neposlechli, namířili na ně zbraně. Chlapci pak údajně utekli. Zda je to stoprocentně pravda, nedokážu ověřit, ale osobně věřím, že se to takto odehrálo. 

Sevastopol je převážně ruský, vítají lidé invazi?
Ti, kteří ruským vojákům tleskají, věří, že je přijeli ochránit před ukrajinským fašismem. Myslí si, že na Krymu by se pod moskevským vedením žilo lépe. Tito lidé ale rozhodně nereprezentují obyvatele Sevastopolu.

A jak se tedy současné dění hodnotí Sevastopolané?
Nemám k dispozici žádné statistiky, ale podle mého odhadu zhruba třetina lidí ruskou invazi na Krymu vítá, jedna třetina je ostře proti a zbytku je to jedno. Říká se, že Sevastopol je svět sám pro sebe. Lidé jej mají rádi, jsou hrdí na svoji historii a mnozí se nepovažují ani za Rusy, ani za Ukrajince.

Lze ale říct, že mezi tamními výrazně většinovými Rusy převládá názor, že Krym by měl připadnout Rusku?
Ne, nemyslím si. Většina mých přátel v Sevastopolu jsou Rusové, což je dáno složením tamní populace, ale ani podle nich nemá Krym jako součást Ruska budoucnost.

Takže souhlasí s vámi, Krym by měl zůstat součástí Ukrajiny?
Ano. Krym nemá ani vlastní zásoby vody, ta je dodávána z Dněpru. Není energeticky soběstačný. Z přirozenosti je tento poloostrov prostě součástí Ukrajiny.

Nemyslíte, že současná krize zaseje mezi Rusy a Ukrajinci na Krymu nenávist? Nedostal jste se jako Ukrajinec s někým do křížku?
Ano, myslím, že ano, Osobně jsem to zatím nepocítil, ale věřím, že propast se bude zvětšovat. Nakonec Ukrajinci se dívají na ukrajinské zprávy, Rusové na ruské. A ty ukazují zcela odlišná fakta. Mnoho mých přátel přemýšlí, že se ze Sevastopolu přestěhuje. Často i do jiné země.

Proč?
Na Krymu je příjemné klima a překrásné moře. Bohužel politická situace je horší a horší a nikdo nechce posílat děti do školy, zatímco v ulicích jsou tanky a vojáci. Druhá věc je, že ekonomická situace v Sevastopolu není dobrá a mnoho z mých známých pracuje na volné noze pro zahraniční firmy. Přestěhovat se tam, odkud vám posílají peníze, není tak složité.

Proč někteří Rusové tedy schvalují expanzi Moskvy?
Mají strach z protiruských nálad. Kyjevská vláda je podle nich plná fašistů, kteří je chtějí zabít. To je dáno tím, že sledují ruská média. Slepě věří ruské propagandě.
Má to ale i kořeny v tom, že poslední roky ukrajinská politika vůči Rusům v Sevastopolu nevyznívala příliš příznivě.

Čím konkrétně?
Hlavním důvodem jsou peníze. Respektive jejich nedostatek. Lidem vadí korupce a fakt, že právo je spíše jen jakýmsi doporučením. Tito Savastopolané jsou de facto úplně stejně nespokojení, jako byli lidé v Kyjevě. Je to boj proti korupci a diktatuře sovětského stylu. Ale ruská média to naprosto převrací. Chtějí obyvatele Krymu rozdělit, aby mohli poloostrov ovládnout.

Mluví se o tom, že se ruští vojáci se snaží vyprovokovat mezi lidmi konflikt, záminku k válce. Máte nějakou osobní zkušenost? 
Ano, snaží. Když jsem z Krymu odjížděl, kamarád mi v ten samý den posílal fotografie z Balaklavy, což je sídlo ukrajinského námořnictva, nedaleko Sevastopolu. Balaklavským průlivem připluly lodě a zablokovaly ukrajinské síly. Na břehu stáli vojáci bez jakýchkoliv identifikačních značek. Zůstali tam dva dny. A tak je to po celém Krymu, vojáci stojí a čekají na záminku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue