Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v kraji trpí častěji rakovinou

  0:41aktualizováno  0:41
Ostrava - Moravskoslezský kraj stále ční ze statistik vypovídajících o výskytu nádorových onemocnění v zemi. Lékaři však věří, že za pár let se situace změní. Na nemoci srdce umíráme sice častěji, ale nebudí v nás takovou hrůzu jako rakovina. Za posledních čtyřicet let se počet nádorových onemocnění zdvojnásobil, rakovinu má čtvrt milionu lidí v zemi, ročně je diagnostikována u 350 dětí.
Bruntálsko? Rakoviny kůže
Onkologové se obvykle brání zjednodušujícímu pohledu a nechtějí škatulkovat regiony podle toho, zda jsou postižené výskytem rakoviny více než jiné. Existují však statistiky, z nichž vyplývá, že právě sever Moravy v minulosti byl a dosud stále patří k místům, kde je výskyt některých typů rakoviny výrazně vyšší než republikový průměr. Lékaři doufají, že už za pár let se situace změní.

"Například rakovina kůže se s výjimkou Bruntálska vyskytuje ve všech dalších devíti okresech bývalého Severomoravského kraje ve větší míře než jinde v republice. Stejně je na tom už jen Praha a osm ze čtrnácti okresů bývalého Jihomoravského kraje," uvedl krajský hygienik Jaroslav Volf. Příčiny nikdo nezná. "Můžeme se jen domnívat, že to souvisí například s větším počtem lidí, kteří pracují venku," naznačil.

Důležitou roli hraje životní styl
Četnější než jinde je na severu Moravy a ve Slezsku i výskyt zhoubných nádorů žaludku, výjimkou je v tomto směru jen Opavsko a Bruntálsko. V polovině z desítky okresů bývalého severomoravského kraje je častější výskyt leukémií.

Ostrava čněla v uplynulých letech ze statistik v řadě onkologických diagnóz. Lékaři evidovali nadprůměrný počet případů rakoviny žaludku, tlustého střeva, konečníku, jater, žlučníku, slinivky břišní, plic, kůže a prsu. Podobně na tom byl okres Karviná.
Onemocnění některých orgánů zřejmě souvisí s genetickou výbavou, ale spouštěcí mechanismus je univerzální. "Důležitou roli hraje životní styl," uvedl Volf.

Lékaři: Kouření je zhouba
Lékaři varují především před zhoubným vlivem kouření a nezdravé výživy. Lidem, kteří se neobejdou bez cigaret, doporučují zvýšený přísun vitamínu C. "Ověřuje se hypotéza, že jeho zvýšený příjem v potravě podstatně snižuje riziko onemocnění rakovinou," vysvětluje Volf.

Lékaři odhalí řadu nádorů pozdě, protože mnoho lidí se vyhýbá pravidelným prohlídkám. "Někdo nejde k lékaři, protože si myslí, že je lepší nic nevědět," říká Volf. "Je ale nutné si uvědomit, že rakovina zachycená ve včasném stadiu neznamená automaticky riziko ohrožení života. Medicína udělala v posledních patnácti letech velký krok kupředu a mnohá nádorová onemocnění se už dnes dají léčit."

Rozsudek bere lidem víru
"Mnohdy mylné spojení s rozsudkem smrti zbytečně bere nemocným víru v uzdravení," doplňuje  přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboš Petruželka.

Rakovina se v těle člověka vyvíjí asi patnáct až dvacet let. Volf věří, že právě proto už nepotrvá dlouho a okresy nově vzniklého Moravskoslezského kraje se ve statistikách postupně srovnají se zbytkem republiky.

Odborníci věří, že se situace zlepší
"V minulosti se průmyslový sever Moravy od jiných krajů země v lecčems odlišoval, to se ale po roce 1989 mění. Máme čistší ovzduší, nakupujeme stejné potraviny ve stejných supermarketech jako jinde. Předpokládám proto, že změna životního stylu by se už v příštích deseti letech měla nějak projevit," říká Volf.

Neslibuje však, že se situace v kraji automaticky zlepší. V některých zemích se totiž přiblížení západní civilizaci naopak projevilo zvýšením počtu nádorových onemocnění. "Možná na to měla vliv kvalitnější diagnostika," míní Volf. "Ale nevíme přesně, čím to je," přiznal.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Je to urážka Vladimira Putina, odsoudilo Rusko útok Západu na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční...

Západní útok na Sýrii bude mít důsledky. Prohlásil to ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Vojenský zásah...

Další z rubriky

DOKUMENT: Projev prezidenta Zemana na sjezdu KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

„Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým...

Jsme přesnější než Norové. Nyní i v mobilu, říká nový šéf meteorologů

Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Pro zprávy o počasí využívají Češi hlavně aplikace Aladin, Meteor nebo norský Yr.no. Už za pár dní si budou moci...

Policie musela zastavit demonstranty. Chtěli vtrhnout na sjezd KSČM

Stovky lidí protestovaly v Nymburku proti KSČM a prezidentu Miloši Zemanovi....

I po odjezdu prezidenta Miloše Zemana pokračovaly v Nymburku v průběhu sjezdu KSČM demonstrace proti prezidentovi...

Najdete na iDNES.cz