Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v bytech v Kroměříži mrznou

  17:08aktualizováno  17:08
Kroměříž - Několik tisíc lidí na kroměřížských sídlištích Oskol a Bělidla ve svých bytech doslova mrzne. Situace se ještě zhoršila o víkendu, kdy venkovní teploty klesly hluboko pod bod mrazu. V některých bytech je dokonce méně než patnáct stupňů. Firma Techem, která má na sídlištích topit, se totiž nedohodla s Teplárnou Kroměříž na dodávkách tepla. Sama má jen jeden kotel, který poskytuje pouze třetinu potřebného výkonu.

Techem slíbil, že 17. prosince zatopí pod novým kotlem,  který už do Kroměříže přivezl.

Na něj však nemá stavební povolení,  takže ho bude provozovat načerno. Kroměřížský stavební úřad už avizoval, že proti takovém porušení zákona podnikne potřebné kroky, protože zákon mu jiný postup ani neumožňuje.

Lidé za této situace bombardují  stížnostmi hlavně hygieniky, protože věří, že nějak zasáhnou. "Situace je opravdu katastrofální. Lidé se na nás obracejí dokonce s tím, že kvůli chladu se jim v bytech začínají tvořit nebezpečné plísně. Musím konstatovat, že je to bohužel  možné," připustila okresní hygienička Jarmila Číhalová.

Okresní  hygienická stanice však podle ní zasáhnout nemůže. Podle platných  předpisů by to bylo možné jen tehdy, kdyby Techem na kroměřížských sídlištích vytápěl také některou z veřejných budov. Na ně se totiž vztahují zdravotnické vyhlášky, takže v tom případě by hygienici mohli nařídit radnici, aby zajistila nápravu.

"Žádnou takovou budovu jsme však na sídlištích nenašli, každá má vlastní vytápění," tvrdí Číhalová.

Hygienička vysvětlila, že zdravotnické vyhlášky se na bytové domy nevztahují. U nich sice také platí vyhláška, ale jiná. Vydalo ji ministerstvo průmyslu a obchodu. Pro obytné prostory, například pro obývací  pokoj, stanoví minimální teplotu od září do května na 20 stupňů, v ostatních bytových prostorech, například v kuchyni, na patnáct stupňů Celsia.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Najdete na iDNES.cz