Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé touží po magičnu, Copperfield ho rozdává

aktualizováno 
- Proč se stovky lidí po celém světě nechávají dobrovolně mámit kouzly a triky Davida Copperfielda, který se díky svému umění stal jedním z nejbohatších mužů na světě? Jeho velkolepé show jsou čirou zábavou opředenou magickým kouzlem a tajemnem a přesně to podle psychologů dráždí pozornost lidí. David Copperfield umožňuje divákům, unaveným denním shonem, snít a přitom se i bavit, a proto má takový úspěch.
"Člověk má vrozenou potřebu uspořádat čas a prostor. Když má přehled, co se kolem něj děje, je si sám sebou mnohem jistější. A proto ho záhady, které se vymykají jeho chápání, které se nedají zařadit, uspořádat, tak dráždí," soudí psycholog Karel Humhal.
Jeho kolega Slavomil Hubálek se zase domnívá, že v lidech je mnohem větší touha po magičnu, než jsou ochotni si přiznat. "Dokonce si myslím, že my jako jedna z nejateističtějších společností máme větší potřebu iracionality a magičnosti. Tuto touhu po staletí uspokojovalo náboženství a teď se pozornost přesunula do této oblasti. Vezměte si jen množství knih o okultních vědách, různé astrologické příručky, které u nás vycházejí a mají velký úspěch," poznamenal psycholog Hubálek.
Proč však největší sláva mezi kouzelníky patří právě Davidu Copperfieldovi? Podle Humhala umí hrát na struny lidské psychiky, vyvolává zvědavost, pocit tajemna. Hubálek zase upozorňuje na Copperfieldovo umění vytvořit velkou, profesionálně dokonalou show, při níž nechybí zábava. "Je zajímavé, že většina lidí se tváří, že se nerada bojí, ale když se objevily například Čelisti, tak na ně byly největší fronty a v případě Copperfilda jde také o takové to mrazení v zádech," podotkl Hubálek.
Psychologové se navíc shodují, že Copperfieldova sláva vzrůstá i proto, že se zatím nikomu nepodařilo skutečně odhalit jeho triky. Divák se tak může donekonečna trápit otázkou: jak to udělal?
O vysvětlení jeho kousků se pokoušela už pěkná řádka lidí, naposledy například ve své knize "Copperfield und Co." amatérský kouzelník Robert Rau z Řezna. Podle něho se Copperfieldova kouzla liší od triků kouzelníků amatérů především vynaloženými náklady, přičemž základy kouzel jsou stále - už několik staletí - stejné. "Při čísle, kdy je mág rozřezán kotoučovou pilou, je publikum zaslepeno dvojitou podlahou a optickými klamy," míní Rau. Působivý průchod Velkou čínskou zdí zas vysvětluje tím, že se Copperfield dal zastoupit dvěma dubléry, zatímco sám zmizel v dutém vnitřním prostoru schodiště.
Sám Copperfield na všetečné otázky neodpovídá a na adresu těch, kteří jeho kouzla analyzují a prozrazují jejich podstatu, říká: "Mou prací je nechat lidi snít. Proto by se jim neměly iluze brát."
A proč Copperfieldovy kousky nekomentují jeho rivalové? Kouzelníci se totiž snaží dodržovat etický kodex, který jim zakazuje veřejně své triky vysvětlovat. Tímto železným zákonem se řídili všichni iluzionisté na celém světě, od amatérů až po velikány iluzionistického řemesla, Siegfrieda a Roye z Las Vegas.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz