ilustrační snímek | foto: Markéta Šubrtová, iDNES.cz

Lidé si stále častěji natáčejí policisty, od pokuty je to ale neochrání

  • 390
Stále více lidí bere při jednání s policisty třeba po dopravním přestupku do ruky telefon s vestavěnou kamerou a strážce zákona natočí. Buď aby poukázali na jejich omyly, nebo aby snáze dokázali svou pravdu. Policie přiznává, že s tím nemůže nic dělat. Koneckonců, sami policisté kameru často používají.

Hitem internetu se před několika dny stalo dva roky staré video z pražské ulice, na němž se kolemjdoucí "kameraman" zastává řidiče, který parkuje na zákazu stání. Muž nejprve hlídku zahrne paragrafy a tvrdí, že značky zakazující stání jsou na místech odporujícím zákonu. A že i oni samotní porušují zákon o policii.

Později začne policistům dokonce tykat a oslovuje jednoho z nich chlapče. Pro některé diskutéry je "právník" hrdina, mnozí ale kritizují jeho arogantní a povýšenecké chování. Redakce iDNES.cz zjistila, že policisty školil a video natočil Marek Hirato, naposledy zakladatel Řádu ozubeného kola (více čtěte zde).

A ukázalo se, že pravdu neměl. "Policisté postupovali zcela v souladu s předpisy, ty naopak porušil řidič. Nerespektoval řádně umístěné značení," řekla iDNES.cz mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. "S podobnými případy se setkáváme dennodenně, jsou i horší. Často si nás lidi natáčí, koneckonců, i my si je natáčíme. Nemůžeme proti tomu nic dělat."

Stejnou zkušenost s množícími se případy lidí, kteří o přestupcích diskutují s kamerou v ruce, má i náměstek šéfa pražské městské policie Ludvík Klema: "Zvlášť ti služebně mladší z toho mohou být nervózní, strážník musí pečlivěji volit mírnější slova, když vidí, že je nahráván. Když mu hned v druhé větě občan řekne, že ho svlékne z uniformy, nesmí mu to nijak vracet." Podle Klemy je většina strážníků v Praze zvyklá na dohled průmyslových kamer nebo i minikamer zabudovaných ve služebních autech.

"Někdy to komplikuje práci, když někdo s kamerou argumentuje ´právním vzděláním´ a až po dlouhé diskusi uzná, že se spletl," dodává Klema, který však nárůst takových případů na druhou stranu vítá: "Je to důkaz rozvoje občanské společnosti a ochrany práv jednotlivce, když některé soudy už jako důkaz uznávají i to, co si občan sám natočí."

Problém? Osobní údaje na internetu

Podle Klemy ale autoři často zapomínají na zákon o ochraně osobních údajů. Pokud video zveřejní třeba na YouTube, mohou tím ohrozit soukromí lidí, kteří se na nahrávce ocitli náhodou.

S namířeným hledáčkem mobilního telefonu se setkávají i dopravní policisté. "Tyto případy se množí s rozvojem záznamových zařízení, která jsou teď díky mobilům dostupná komukoli. Pokud někdo policistu natáčí při práci nebo projednávání přestupku a zároveň se u toho chová slušně, není možné proti němu zakročit," tvrdí mluvčí dopravní policie Veronika Hodačová. Projednávání přestupků navíc často sledují i policejní minikamery v autech či na uniformách, které mají především zabránit pokusům o podplácení (více čtěte zde).

"Sledujeme tyto případy na internetu, někdy může taková nahrávka vést i k projednání na Inspekci Policie ČR, ale to je případ od případu," doplňuje Hodačová.

Prohřešky policistů dokázané videonahrávkami nebo fotografiemi se zatím však na policejní inspekci nevrší. "Taková podání od občanů se ve většině případů týkají údajných dopravních přestupků spáchaných ze strany policistů," uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová. Těmi se inspekce nezabývá, vrací je na příslušná ředitelství policie.

,

Nejlepší videa na Revue