Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé se obávají nárůstu kriminality

  8:35aktualizováno  8:35
Moravské Budějovice - Pracovníci obvodního oddělení státní policie se stěhují z centra města do okrajové části. Služebna bude sice jen zhruba o pět set metrů dále - v ulici Pražská při výjezdu směrem na Jihlavu, ale i tak má vedení radnice stejně jako samotní obyvatelé strach, že se zvýší počet přestupků a trestných činů.

"Máme z toho trochu obavy. To, že budou mimo centrum, může ovlivnit udržení pořádku, protože na náměstí, kde je řada nejrůznějších podniků, bývá v nočních hodinách poměrně rušno a živo," říká moravskobudějovický starosta Jan Nekula s tím, že pokud policie sídlila v centru naproti městskému úřadu, jejich přítomnost měla i určitý preventivní účinek.

Policie se nestěhuje z vlastní vůle: dostala výpoveď z nájmu dosavadních prostorů, které patří České spořitelně. Město podle starosty Nekuly nemohlo situaci ovlivnit. V centru totiž nevlastní žádný pozemek ani objekt, který by policii mohla nabídnout.
"Snažili jsme se jednat s Českou spořitelnou, aby nájem prodloužili, protože si opravdu myslíme, že by to bylo vhodné, rozumné a dostupné všem občanům. Bohužel jsme neuspěli," konstatuje Nekula. Policie se obavy snaží rozptýlit a situaci ve městě hodlá mít i nadále pod kontrolou.

"Budeme sice bokem středu dění, ale bezpečnost se budeme snažit zajistit tak, jako tomu bylo doposud," míní Karel Neumann, tiskový mluvčí policejního ředitelství v Třebíči, pod které moravskobudějovické oddělení patří. S personálním posílením zhruba dvacítky policistů moravskobudějovického oddělení ředitelství nepočítá. V každém případě však podle Neumanna přibude počet hodin obchůzkových služeb v centru města. Novou, moderně vybavenou a již zkolaudovanou policejní budovu si veřejnost mohla prohlédnout již před čtrnácti dny. Policejní oddělení se do ní přestěhuje v nejbližších dnech. Čeká se jen na připojení počítačových sítí.

Situace je v Moravských Budějovicích o to horší, že zde není městská policie. Tu radnice zrušila před dvěma roky kvůli finanční náročnosti. "Nikdy jsme neměli více jak tři strážníky, většinou jen dva, a v tomto počtu zajistit čtyřiadvacet hodin denně ostrahu, pořádek a naplnit představy lidí a podnikatelů v osmitisícovém městě bylo prakticky nemožné," vysvětluje starosta Nekula. Radnice tedy zvolila cestu větší spolupráce se státní policií, na kterou při zajišťování pořádku a bezpečnosti plně spoléhá.

"Snad ty obavy z přemístění budou liché a bezpečnost po městě i okolí bude nadále zajištěna bez problémů," věří Nekula, podle něhož se i samo město hodlá angažovat v prevenci kriminality. Radní sice neuvažují o klasickém kamerovém systému, který je hodně nákladný a snad ani není zapotřebí, ale o instalaci jednotlivých kamer v souvislosti s využitím vybavení místní kabelové televize. Kamery by monitorovaly určitá, nočními návštěvníky pravidelně poškozovaná místa. "V praxi jsme si tohle již jedním experimentem ověřili, když jsme monitorovali kontejnery a to, jak obyvatelé třídí či netřídí odpady. Mělo to dobrý preventivní účinek," dodává Nekula.

"Myslím, že to bude horší. Když jsem viděla policisty na náměstí, měla jsem větší pocit bezpečí," míní důchodkyně Jana Čárová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Čubu v Senátu nahradí Goláň, hlasovat přišlo jen deset procent voličů

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Novým senátorem za obvod Zlín se stal daňový poradce Tomáš Goláň (Senátor 21). Nahradí Františka Čubu, který...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Najdete na iDNES.cz