Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé se na hranici musí dezinfikovat

  21:09aktualizováno  21:09
B r n ě n s k ý k r a j - Lidé, kteří dnes cestovali z Rakouska do Česka, připomínali poslušné školáky. Jeden za druhým disciplinovaně vystupovali z aut a máčeli podrážky bot v dezinfekčním roztoku. "Smrdí to, ale co se dá dělat," zamumlal mladý řidič nad vanou z chloraminem na mikulovském hraničním přechodu.

Dezinfekce funguje na všech hraničních přechodech, na letišti v Brně Tuřanech a také na nádraží v Břeclavi, kam přijíždějí vlaky z Rakouska. "Dohlížíme, aby všechno bylo v pořádku a provoz na hranicích se příliš nezpožďoval. Na jihu Moravy nebudou uzavřeny žádné hraniční přechody," řekl zástupce vedoucího cizinecké a pohraniční policie Josef Bětík. Opatření proti zavlečení kulhavky a slintavky zavedla také Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně, kde mají vlastní chov zvířat a jatka. Všechny vchody jsou opatřeny dezinfekčními rohožemi.

SILNIČNÍ PŘECHODY

Lidé přejíždějící automobily česko-rakouskou hranici se chovají disciplinovaně. "Pokud jim nesáhneme na svačinu, je vše v klidu. Někteří se ale zlobí, když musí připravené jídlo vyhodit. Jiní začnou přímo před námi svačinu konzumovat," řekl vedoucí směny na celnici v Mikulově. "Asi dvě auta se s francouzskými sýry a trvanlivými salámy vrátila do Rakouska."

"Nevadí mi to," sdělila starší dáma z rakouského Misttelbachu, která opatrně vstoupila do chloraminového roztoku. "Pořádek musí být," podotkla. Celník ji při desinfekci musel podpírat. Podložky, do nichž lidé vstupují, totiž kloužou.

V pracovně hustopečského veterináře Vladimíra Janíka zvonil včera nepřetržitě telefon. "Ano, o tom, že rohože kloužou už víme. Vše se postupně zdokonaluje. Nechali jsme pod vaničky s roztokem nainstalovat protiskluzové pásy," řekl Janík.

Mimořádná opatření, která mají zabránit vniku viru slintavky a kulhavky do republiky, zatím provoz na celnicích ale nijak nekomplikují.

"Fronty aut odpovídají normálnímu čtvrtku. Horší to bude o víkendu. Čekací doba se prodlouží rapidně," upozornil vedoucí směny na celnici v Mikulově.

Rakušané o opatřeních vědí, horší to ale asi bude s vracejícími se Poláky. Všem musíme prohlížet veškerá zavazadla, takže se dá prodloužení čekacích dob očekávat. Patrně ale nebude nijak rapidní," řekl vedoucí směny na přechodu v Hevlíně Karel Toufar.

Kromě celníků a pohraniční policie dohlíží na dodržování preventivních dezinfekcí i pracovníci okresní veterinární správy. "Včera jsem objel tři hraniční přechody, kontrolovat je budeme i nadále," uvedl ředitel znojemské veterinární správy Rudolf Martínek.

NA NÁDRAŽÍ

Na nádraží v Břeclavi vyčlenili železničáři pro desinfekci cestujících celé třetí nástupiště: pro každý vagón jedna vana s chloraminem.

"Všechno probíhá naprosto bez komplikací. Vlaky se opožďují zatím jen a si o tři minuty," konstatoval přednosta stanice František Maráz. "Veterinární správa rozdala asi tisíc letáků s informacemi, které dostali cestující na nádraží ve Vídni. O tom, co se bude dít na hranicích informoval na vídeňském nádraží cestující ještě rozhlas," uvedl přednosta.

"Zřejmě jsem to přeslechla. O ničem takovém jsem nevěděla. Jen průvodčí ve vlaku mne upozornil, abych maso a mléčné výrobky vyhodila na nástupišti do kontejneru," řekla překvapeně Michaela Pfefferová, která sem přicestovala z Vídně se svou malou dcerou. "Přijel jsem ráno nakupovat a ochotně jsem se nechal zdesinfikovat. I na rakouských hranicích probíhají podobná opatření," podotkl rakouský důchodce z Vídně.

Více informací se dočtete v zítřejším vydání jihomoravské přílohy MF DNES

Dezinfekční rohože byly instalovány na pražském ruzyňském letišti, aby české veterinární orgány zabránily přenosu slintavky a kulhavky z britských ostrovů. (3. února 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz