Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé se kvůli zvířatům brodili domů vodou

  18:49aktualizováno  18:49
Ústí nad Labem, Nové Kopisty - Nové Kopisty, obec v bezprostřední blízkosti Terezína, byla evakuována jako jedna z posledních na Litoměřicku. V sobotu odpoledne byla ještě část pod vodou, ale do druhé půlky se již dalo dojít - přes zhruba metr vysokou vodu pod železničním náspem a pak dál úzkou asfaltkou kolem dvou obrovských hromad hnoje z místního kravína. Cestu by našel každý snad i poslepu.

Ze země tu ještě trčely železné tyče, které si sem zatloukli zemědělci jako orientační body, aby nesjeli ze zatopené cesty, když ve čtvrtek zachraňovali na poslední chvíli topící se dobytek.

Lidí byla v sobotu obci spousta, přestože tu mělo být docela prázdno. Hnala je sem podobně jako spoustu jiných v této zemědělské oblasti zejména touha dozvědět se, zda přežila domácí zvířata.

"Přece je tam nenechám umřít žízní a hladem, pokud přežila záplavu. Uhynulých je i tak dost. A když je všude tolik vody, tak kdy nás tam pustí? Za týden? To budou mrtvý," rozhazovala rukama žena, která měla tu smůlu, že její dům ležel až za obrovskou kaluží, místy ještě dva metry hlubokou, ve kterou se změnila návěs a další část obce.

Také druhá cesta, která do obce vede, byla částečně pod vodou. I tudy se brodilo několik lidí.

"Dům máme támhle," ukázala na stavení, které bylo ještě zhruba metr pod vodou, mladá žena doprovázená dítětem.

"Asi tam budou všichni mrtví - slepice, králíci. I když v jednom domě byla prasata po krk ve vodě a přežila to," zadoufala, že i přes vodu stojící v té chvíli ještě až téměř pod okny, se i v jejich chlévě mohl stát podobný zázrak.

"Kdybych se tam dostala a zjistila, že některé ještě žije, mohla bych je vyvést. Ale jak? V té vodě neotevřeme vrata..." zoufala si.

Muži zřídili domobranu
Několik chlapů s pramicí si v obci vytvořilo jakousi domobranu, aby uhlídali zatopené domy, ke kterým se mohl kdokoliv vybavený plavidlem snadno dostat. Právě na ně se ten den obrátila už řada zoufalých lidí.

Chtěli převézt vodou k domu. "My je ale vozit nemůžeme. Mohli bychom z toho mít velké problémy. Je to oblast, do které nikdo nesmí. Tady taky jedna žena chtěla domů, že musí nakrmit, a prošla vodou. Pak ale nechtěla odejít. Vytáhli ji násilím a odvezli," popsal situaci.

Všechny, kteří se ten den snažili dostat vodou ke svým domům, hnalo dopředu vědomí, že čas je proti nim. Domovy opouštěli před dvěma dny. Zvířata, která se zachránila, mohla být vysílená, zcela určitě hladová, mnohá se mohla napít už jen vody zbylé po záplavě.

Lidé se bojí o svá zvířata
I to ovšem mohl být jejich konec. Voda kolem obce už v sobotu značně páchla. Rozmočila nejen hromady hnoje z místního družstva, ale vyplavila i žumpy. Díky teplu se v ní začínala rozkládat těla mršin. Ve vodě sem tam plavala i olejová skvrna.

"Volá sem spousta lidí, že musí domů podívat se na dobytek," potvrdili pracovníci na tísňové lince litoměřické povodňové komise. "A mnozí jsou na nás sprostí, když se dozvědí, že domů nemohou. Ale s tím nikdo nic neudělá, nejprve musí opadnout voda."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz