Mrtvých ryb na Labi již ubývá, voda je čistší. Ilustrační foto.

Mrtvých ryb na Labi již ubývá, voda je čistší. Ilustrační foto. | foto: Radek Cihla

Lidé sbírají další mrtvé ryby, ale Labe už je čistší

  • 9
Řeka Labe se pomalu vzpamatovává z ekologické katastrofy, kterou způsobil jedovatý kyanid. Ten se do řeky dostal z chemičky Draslovka v Kolíně. Voda otrávená kyanidem postupuje po proudu, dostala se do Ústeckého kraje a podle prognóz měla ve čtvrtek večer dorazit do Německa.

Úřady v Německu s neklidem očekávají otrávenou vodu. "Zatím jsme zvýšené hodnoty jedu nenaměřili," řekla ve čtvrtek mluvčí saského ministerstva životního prostředí Irina Düvelová. Naměřené hodnoty by v Německu měly maximálně dvakrát převýšit limity. Německé úřady zatím nechtějí vyvozovat z havárie žádné důsledky ani nepožadují odškodnění za mimořádné odběry vody.

V Česku se mezitím stav řeky zlepšuje. Pod soutokem Labe s Vltavou na Mělnicku už se  řeka pročišťuje. "Stále to sledujeme. Pod soutokem s Vltavou zatím ryby nehynou," uvedl havarijní technik Povodí Labe Karel Dostál.

Zónou smrti je však stále bezprostřední okolí chemičky Draslovka. Vedení firmy se zároveň dohodlo se středočeskými rybáři na odškodnění, které jim umožní vysadit do řeky nové ryby. Přesnou částku ani jedna strana nesdělila.

V prvním městě Ústeckého kraje Štětí znečištění převýšilo limity třikrát (hraniční hodnota, odkdy už začíná být kyanid ve vodě pro ryby nebezpečný). Výsledky testů jsou však všude k dispozici se zpožděním. Zato u Mělníka tamější rybáři pořád sbírají  mrtvé ryby.

"Ty k nám přinesl proud. Pod Mělníkem už je voda čistší," podotkl ekolog mělnické radnice Ctirad Mikeš. Příčiny havárie vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí. Správní řízení skončí až za několik týdnů a pak bude jasné, jakou dostane firma Draslovka pokutu. Hrozí jí sankce až 10 milionů korun. "Zkoumáme, jestli zaměstnanci Draslovky neporušili předpisy," uvedla mluvčí inspekce Eva Rolečková.


Video