Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé protestují proti zrušení školky

  8:30aktualizováno  8:30
Humpolec - Veřejnosti se nelíbí řešení, jaké schválili humpolečtí zastupitelé při reorganizaci sítě předškolních zařízení ve městě. Rodiče dětí i další obyvatelé z lokality se brání odsouhlasenému zrušení mateřské školy v ulici Na Skalce. Na podpisových arších organizátoři petice shromáždili na protest proti postupu radnice několik desítek podpisů.

Kvůli úbytku dětí ve městě rozhodlo humpolecké zastupitelstvo o zrušení Mateřské školy Na Skalce v únoru letošního roku s tím, že do budoucna bude prostory využívat rodinné centrum Cipísek určené matkám s malými dětmi a dům dětí a mládeže, který doposud sídlil v prostorách Mateřské školy Na Rybníčku. Tam by se měly přesunout děti ze školky Na Skalce a s nimi i učitelky. Radnice je přesvědčena, že tři mateřské školy, které po reorganizaci zůstanou, současným potřebám dvanáctitisícového města postačují.

"Věříme, že nebude třeba, abychom s našimi zcela závažnými připomínkami k této věci se museli znovu obracet k vyšším nadřízeným orgánům našeho okresu," pohrozil v průvodním dopise adresovaném humpoleckým radním a zastupitelům jeden z iniciátorů protestu Josef Kubů.

Podle zástupce starosty Tomáše Křišťana se ale Kubů ve svých argumentech dopouští několika nepřesností. "Není pravda, že pouze Mateřská škola Na Skalce, tak jak uvádí Josef Kubů, plně odpovídá příslušné vyhlášce ministerstva zdravotnictví. V takovém případě by nikdo v ostatních objektech nemohl provoz předškolního zařízení povolit. Stejně problematické je i tvrzení, že pouze zmíněná školka není vystavena škodlivým účinkům zplodin výfukových plynů. I ostatní se nacházejí stranou hlavních dopravních tep," reagoval.

Část veřejnosti, jíž se problém se změnou sítě mateřských škol ve městě týká, ale míní jinak. "Myslím si, že radnice ruší nejlépe umístěnou mateřskou školu. Skalka je zasazena do pěkné a klidné lokality, takovou se ostatní školky pochlubit nemohou," připojil svoje stanovisko další z členů petiční komise a současně rodič Pavel Pipek.
jak uvedl Tomáš Křišťan, zastupitelé i úřad se problému věnovali řadu měsíců a s žádnou podobně kategoricky formulovanou reakcí ze strany veřejnosti se v té době nesetkali.

Že mohla radnice konfliktu předejít, kdyby před definitivním verdiktem hlas rodičů znala, ale odmítá. "Tento problém nemá dobré a špatné řešení. Je to věc politická a ta bude vždycky hodnocena špatně. Se stejnými reakcemi bychom se setkali, kdybychom zrušili kteroukoliv jinou školku," uvedl s tím, že z ekonomických důvodů už nebylo dále únosné zachovat v dosavadní podobě celou předškolních zařízení ve městě. "V této věci jsme museli vzít odpovědnost plně na sebe," dodal Křišťan.

Humpolecká radnice, která je zřizovatelem mateřských škol ve městě už požádala o vyřazení zrušeného zařízení ze sítě mateřských škol, zápisy dětí už Na Skalce letos neorganizovali, po skončení letošního školního roku školka zanikne. "S rozhodnutím humpoleckého zastupitelstva jsme souhlasili, mateřskou školu vyřadíme ze sítě," potvrdila Miroslava Pražanová, která má předškolní školství na referátu školství pelhřimovského okresního úřadu na starosti. "Ta věc je plně v kompetenci města, do jeho rozhodnutí nemůžeme zasahovat," dodala.

Tomáš Křišťan uklidňuje veřejnost, že se oblíbený areál určený dětem nezmění v něco nežádoucího. "Budou tam jedna předškolní a jedna mimoškolní instituce, objekt bude nadále sloužit potřebám dětí, v žádném případě město neuvažuje o jeho prodeji nebo komerčním využití," uzavřel.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Český velvyslanec konečně dostal v Rusku vízum, do Moskvy zamíří v květnu

Vítězslav Pivoňka, velvyslanec České republiky v Rusku

Vítězslav Pivoňka, který na pozici velvyslance v Moskvě vystřídal Vladimíra Remka, dostal ruské vízum a může nastoupit...

Na věži Elektrárny Ledvice u Bíliny otevřeli nejvyšší českou rozhlednu

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

V Elektrárně Ledvice na Teplicku se pro veřejnost otevřela nejvyšší rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s...

Zastánci obnovy Vřídelní kolonády sbírají podpisy pro další referendum

Vlevo pohled na železobetonový objekt současné  Vřídelní kolonády z roku 1975,...

Se sběrem podpisů kvůli dalšímu referendu začali členové iniciativy za nahrazení stávající karlovarské Vřídelní...

Najdete na iDNES.cz