Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé protestovali na zastupitelstvu

  14:56aktualizováno  14:56
Praha - Celkem tři skupiny protestujících lidí se sešly na čtvrtečním zasedání pražského zastupitelstva. Zhruba patnáct lidí tam chtělo dát radním najevo svůj nesouhlas s projednávanými body programu. Někteří demonstrovali za výstavbu obchodního centra na Šeberově a jiní nesouhlasili s odvoláním šéfa botanické zahrady. Tři lidé nechtěli tunel pod Stromovkou.

Pětičlenná skupina s transparenty demonstrovala za výstavbu obchodního centra na Šeberově. Tři lidé z koalice občanských sdružení SOS Praha přišli vyjádřit nesouhlas s tunelem pod Stromovkou. Přišlo také deset zaměstnanců botanické zahrady, aby podpořili odvolaného ředitele Jiřího Haagera.

Lidé z botanické zahrady podpořili svého šéfa
Zaměstnanci Pražské botanické zahrady přišli na čtvrteční zasedání městského zastupitelstva podpořit odvolaného ředitele zahrady Jiřího Haagera. V zadní části jednacího sálu uspořádali výstavku z Haagerových odborných publikací a drželi transparenty s nápisy Vraťte nám Haagera a Skleník jen s Haagerem.

Skleník Fata Morgana:

Selhání ředitele i města

Pražští radní odvolali Haagera v úterý. Primátorův náměstek Petr Švec (ODS) tehdy uvedl, že návrh předložil kvůli politickému tlaku většiny zastupitelů. Požadovali ředitelovo odvolání kvůli mnohonásobnému zdražení stavby skleníku Fata Morgana. Nyní činí odhadovaná cena 187 milionů korun proti původním 20 milionům.

Na čtvrtečním zasedání měli zastupitelé projednat zprávu, kterou o kauze skleníku zpracovává kontrolní výbor magistrátu. "Materiál není připraven, protože výbor by se měl sejít až v polovině příštího měsíce. Čeká se na posudek autorizovaných inženýrů a techniků. Není o čem jednat," uvedl Švec.

Materiál by měl být v zastupitelstvu na jednání 29. listopadu.

Haagera se na čtvtečním jednání zastupitelů zastal v interpelacích unionista Milan Press. "Odvolání považuji za nešťastné," řekl s tím, že rada rozhodovala v hysterické atmosféře. Haager je podle něj vynikajícím odborníkem a vybudoval zahradu, která je podle některých stanovisek druhá nejlepší v Evropě.

Podobně se vyjádřil i ředitel univerzitní botanické zahrady v Praze 2 Václav Větvička. V případě skleníku podle něj Haagerovi nikdy nešlo o osobní prospěch, ale o věc samu. "Peníze nejsou promrhané," zdůraznil Větvička.

Zastupitelé vyhověli SOS Praha
Pražští zastupitelé zařadili na návrh primátora Jana Kasla (ODS) na své čtvrteční zasedání žádost koalice SOS Praha, aby zastupitelstvo projednalo připravovanou stavbu městského okruhu s tunelem pod Letnou a Stromovkou. Aktivisté se obávají, že okruh zhorší životní prostředí na Letné a Stromovku poškodí. Návrh je zařazen jako poslední bod a zastupitelé by měli jeho projednávání přerušit.

Koalice SOS Praha dopoledne uvedla, že Kasl porušil zákon o hlavním městě, když žádost s více než 2600 podpisy na čtvrteční zasedání nezařadil. Primátor uvedl, že je to uměle vytvořená kauza a že zákon neporušil.

Po poledni však vystoupil na zasedání se žádostí, aby zastupitelé návrh na pořad jednání zařadili. Vysvětlil to tím, že podání byla adresována jak radě, tak jemu a zastupitelům. Orgány města se takovými žádostmi musejí podle zákona zabývat do 60 dnů od data doručení. Ekologové ji podali 6. září.

"Musím konstatovat, že se učíme pracovat podle nového zákona," uvedl Kasl a dodal, že formálně by zákon nebyl splněn. "Je to nedopatření, SOS se omlouvám," dodal.

Zastupitel KDU-ČSL Martin Bursík však uvedl, že projednání této věci by bylo skutečně formálním splněním zákona. Podle něj by se problém měl projednávat za účasti občanů, kteří o to žádali. Zastupitelé se proto nakonec na návrh předsedy klubu KSČM Františka Hoffmana shodli na tom, že projednávání žádosti SOS Praha ihned přeruší. Zabývat se jím tedy budou na dalším zasedání.

K budově magistrátu přišlo také deset zaměstnanců botanické zahrady, aby podpořili odvolaného ředitele Jiřího Haagera. (25. října 2001)

K budově magistrátu přišlo také deset zaměstnanců botanické zahrady, aby podpořili odvolaného ředitele Jiřího Haagera. (25. října 2001)

K budově magistrátu přišlo také deset zaměstnanců botanické zahrady, aby podpořili odvolaného ředitele Jiřího Haagera. (25. října 2001)

Pětičlenná skupina s transparenty demonstrovala za výstavbu obchodního centra na Šeberově. Protestující obyvatelé Šeberova vešli přímo do jednací síně zastupitelstva. (25. října 2001)

Pětičlenná skupina s transparenty demonstrovala za výstavbu obchodního centra na Šeberově. (25. října 2001)

Tři lidé z koalice občanských sdružení SOS Praha přišli vyjádřit nesouhlas s tunelem pod Stromovkou. (25. října 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

25 let od dělení ČSFR. Klaus a Mečiar zhodnotí čtvrtstoletí samostatnosti

Premiéři Vladimír Mečiar (vlevo) a Václav Klaus hovoří na zahradě brněnské vily...

V budově bývalého Federálního shromáždění se setkají hlavní postavy rozdělení ČSFR Václav Klaus a Vladimír Mečiar a...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz