Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé protestovali na zastupitelstvu

  14:56aktualizováno  14:56
Praha - Celkem tři skupiny protestujících lidí se sešly na čtvrtečním zasedání pražského zastupitelstva. Zhruba patnáct lidí tam chtělo dát radním najevo svůj nesouhlas s projednávanými body programu. Někteří demonstrovali za výstavbu obchodního centra na Šeberově a jiní nesouhlasili s odvoláním šéfa botanické zahrady. Tři lidé nechtěli tunel pod Stromovkou.

Pětičlenná skupina s transparenty demonstrovala za výstavbu obchodního centra na Šeberově. Tři lidé z koalice občanských sdružení SOS Praha přišli vyjádřit nesouhlas s tunelem pod Stromovkou. Přišlo také deset zaměstnanců botanické zahrady, aby podpořili odvolaného ředitele Jiřího Haagera.

Lidé z botanické zahrady podpořili svého šéfa
Zaměstnanci Pražské botanické zahrady přišli na čtvrteční zasedání městského zastupitelstva podpořit odvolaného ředitele zahrady Jiřího Haagera. V zadní části jednacího sálu uspořádali výstavku z Haagerových odborných publikací a drželi transparenty s nápisy Vraťte nám Haagera a Skleník jen s Haagerem.

Skleník Fata Morgana:

Selhání ředitele i města

Pražští radní odvolali Haagera v úterý. Primátorův náměstek Petr Švec (ODS) tehdy uvedl, že návrh předložil kvůli politickému tlaku většiny zastupitelů. Požadovali ředitelovo odvolání kvůli mnohonásobnému zdražení stavby skleníku Fata Morgana. Nyní činí odhadovaná cena 187 milionů korun proti původním 20 milionům.

Na čtvrtečním zasedání měli zastupitelé projednat zprávu, kterou o kauze skleníku zpracovává kontrolní výbor magistrátu. "Materiál není připraven, protože výbor by se měl sejít až v polovině příštího měsíce. Čeká se na posudek autorizovaných inženýrů a techniků. Není o čem jednat," uvedl Švec.

Materiál by měl být v zastupitelstvu na jednání 29. listopadu.

Haagera se na čtvtečním jednání zastupitelů zastal v interpelacích unionista Milan Press. "Odvolání považuji za nešťastné," řekl s tím, že rada rozhodovala v hysterické atmosféře. Haager je podle něj vynikajícím odborníkem a vybudoval zahradu, která je podle některých stanovisek druhá nejlepší v Evropě.

Podobně se vyjádřil i ředitel univerzitní botanické zahrady v Praze 2 Václav Větvička. V případě skleníku podle něj Haagerovi nikdy nešlo o osobní prospěch, ale o věc samu. "Peníze nejsou promrhané," zdůraznil Větvička.

Zastupitelé vyhověli SOS Praha
Pražští zastupitelé zařadili na návrh primátora Jana Kasla (ODS) na své čtvrteční zasedání žádost koalice SOS Praha, aby zastupitelstvo projednalo připravovanou stavbu městského okruhu s tunelem pod Letnou a Stromovkou. Aktivisté se obávají, že okruh zhorší životní prostředí na Letné a Stromovku poškodí. Návrh je zařazen jako poslední bod a zastupitelé by měli jeho projednávání přerušit.

Koalice SOS Praha dopoledne uvedla, že Kasl porušil zákon o hlavním městě, když žádost s více než 2600 podpisy na čtvrteční zasedání nezařadil. Primátor uvedl, že je to uměle vytvořená kauza a že zákon neporušil.

Po poledni však vystoupil na zasedání se žádostí, aby zastupitelé návrh na pořad jednání zařadili. Vysvětlil to tím, že podání byla adresována jak radě, tak jemu a zastupitelům. Orgány města se takovými žádostmi musejí podle zákona zabývat do 60 dnů od data doručení. Ekologové ji podali 6. září.

"Musím konstatovat, že se učíme pracovat podle nového zákona," uvedl Kasl a dodal, že formálně by zákon nebyl splněn. "Je to nedopatření, SOS se omlouvám," dodal.

Zastupitel KDU-ČSL Martin Bursík však uvedl, že projednání této věci by bylo skutečně formálním splněním zákona. Podle něj by se problém měl projednávat za účasti občanů, kteří o to žádali. Zastupitelé se proto nakonec na návrh předsedy klubu KSČM Františka Hoffmana shodli na tom, že projednávání žádosti SOS Praha ihned přeruší. Zabývat se jím tedy budou na dalším zasedání.

K budově magistrátu přišlo také deset zaměstnanců botanické zahrady, aby podpořili odvolaného ředitele Jiřího Haagera. (25. října 2001)

K budově magistrátu přišlo také deset zaměstnanců botanické zahrady, aby podpořili odvolaného ředitele Jiřího Haagera. (25. října 2001)

K budově magistrátu přišlo také deset zaměstnanců botanické zahrady, aby podpořili odvolaného ředitele Jiřího Haagera. (25. října 2001)

Pětičlenná skupina s transparenty demonstrovala za výstavbu obchodního centra na Šeberově. Protestující obyvatelé Šeberova vešli přímo do jednací síně zastupitelstva. (25. října 2001)

Pětičlenná skupina s transparenty demonstrovala za výstavbu obchodního centra na Šeberově. (25. října 2001)

Tři lidé z koalice občanských sdružení SOS Praha přišli vyjádřit nesouhlas s tunelem pod Stromovkou. (25. října 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Hybridní hrozby? Nesmysly, které jste přednášela, řekl Babiš poslankyni SPD

Premiér Andrej Babiš při vystoupení na schůzi Sněmovny svolané 9. března v...

Andrej Babiš se při interpelacích opřel do poslankyně SPD Karly Maříkové. Premiéra v demisi se ptala, proč ministr...

Organizátoři Re:publiky čelí trestnímu oznámení. Kvůli citátu ze Švejka

Na Bělehrad! volá Josef Švejk, když ho paní Müllerová veze k odvodu....

Brněnský Festival Re:publika k výročí vzniku státu ještě nezačal a už musí organizátoři řešit trestní oznámení....

Vyprošťování zříceného kolejového jeřábu zabere několik dnů, váží 217 tun

Zřícený kolejový jeřáb s mostní konstrukcí v Brtníkách. V kabině se zranili dva...

Zatím není jasné, kolik dnů potrvá vyprošťování železničního jeřábu vezoucího mostní konstrukci, který ve středu na...

Grafton Recruitment Praha
PROJEKTOVÝ INŽENÝR|PROCESNÍ TECHNOLOG|AŽ 45 000 Kč|

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz