Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé promluví do vzhledu náměstí

  15:37aktualizováno  15:37
Třebíč, Sněžné - Centra měst jsou lidem stále na očích. Názory na to, jak vypadají, padají z úst odborníků i laiků. Některé městské a obecní úřady si proto kromě architektonických a urbanistických studií volají na pomoc i obyvatele. Karlovo náměstí v Třebíči čeká přestavba a třebíčtí úředníci chtějí vyhlásit anketu a sesbírat názory lidí na přestavbu náměstí. Podobné úvahy se v souvislosti s úpravou středu obce objevily i ve Sněžném na Novoměstsku.

Návrh zadání urbanistické studie náměstí schválilo již v půli listopadu třebíčské zastupitelstvo, pořídit a projednat ji má odbor výstavby, životního prostředí a územního plánovaní radnice. Anketu, která by architektům poskytla další podklady, chtějí představitelé radnice vyhlásit ještě do konce roku. Obyvatelé by měli říci, co jim na náměstí chybí a co tam podle jejich názoru nepatří.

Největším problébem je doprava
Jak uvedl starosta Třebíče Miloš Mašek, výsledkem snažení by měl být koncept řešící současnou komplikovanou dopravní situaci v centru i možné stavební úpravy. "Náměstí je jednou z našich priorit, je potřeba vědět, co tam chceme dělat. Přestavbu nelze provést živelně, musíme znát koncepci a vědět, kolik bude stát. Rozhodně to nebudou malé peníze," prohlásil starosta.

Budoucí podoba středu města by podle místostarosty Milana Kotíka měla vzejít minimálně ze dvou návrhů. "Máme na to dost času, teprve jsme schválili návrh zadání. Chceme, aby byli spokojení hlavně obyvatelé města," řekl Kotík.

Největším problémem dané lokality je podle něho průjezdná doprava. "Chtěli bychom navést řidiče, aby přes náměstí nejezdili a vybrali si trasu okolo. Zvlášť po pracovní době a ve dnech volna totiž bývají na náměstí zácpy," vysvětlil místostarosta. Současný počet parkovacích míst by měl být zachovaný. "Byl bych i pro jejich rozšíření. Náměstí má totiž zůstat živé, přitom ale reprezentativní. Nechceme ohrozit ani zdejší podnikání," dodal Kotík.

V rámci stavebních úprav počítají radní i s opravou zdejších soch a návratem nejméně jedné kašny. "Kašny tady vždycky byly, navíc jsou potřeba i ve spojitosti s trhem. Kromě toho dotvářejí celkový vzhled," míní Kotík.

Místo návsi chtějí malé náměstí
Diskuzi s obyvateli otevřel starosta i ve Sněžném na Novoměstsku, kde uvažují o úpravě centra obce, tedy návsi, do podoby malého náměstí.

"Moje představa, pro kterou se snažím získat zastupitelstvo i lidi, je, že zbouráme starý dům v blízkosti školy a současnou  budovu autobusové zastávky. Prostor kolem parku tak zvětšíme, což bude vhodné i vzhledem k potřebě zvýšení počtu parkovacích míst," řekl k budoucím plánům starosta obce Jiří Koutský. "Současně předpokládám, že bude posunuta i jedna ze stávajících autobusových zastávek tak, aby autobus při zastavení mohl uhnout mimo stávající státní silnici," dodal starosta.

Na debatu o podobě budoucího náměstí mají ve Sněžném asi celý rok času. "Informace jsme zveřejnili prostřednictvím měsíčníků Sněženský zpravodaj a Novinky. S nápady a nákresy se na nás mohou obyvatelé obracet ústně i písemně, k dispozici je samozřejmě také internet," podotkl Koutský.

Kolik obyvatel se do anket zapojí
"Prostor pro vyjádření k podobným otázkám bývá podle mého názoru dostatečný, nicméně zpravidla se ozve jen pár lidí," konstatoval Sněžného.

František Jůza z Třebíče prý váhat nebude. "Pokud bych se mohl vyjádřit, na náměstí chybí především zeleň," míní Jůza. Další věcí, kterou by chtěl v centru Třebíče změnit, je počet parkovacích míst, která mají zvláštní povolení od radnice. "Takových míst je tam příliš, já bych je nevyhrazoval vůbec. Navíc by šla zpoplatnit. Rád si zaplatím, jen když nebudu muset běhat s nákupem k autu přes půlku Třebíče," František Jůza.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...Najdete na iDNES.cz