Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé poslali televizi dobrovolně 860 Kč

  13:54aktualizováno  13:54
České televizi se dosud podařilo na dobrovolném kontě shromáždit 860 korun. Poslanci mezitím opět jednali o zvýšení koncesionářských poplatků. "Šance na jejich zvýšení bych viděl tak na 75 procent," řekl iDNES místopředseda mediální komise Ladislav Skopal.

"Na dobrovolném účtu je momentálně 860 korun," potvrdil iDNES mluvčí ČT Martin Švehla. Částka přišla na konto od pěti subjektů.

"Je ale možné, že nějaké peníze jsou právě na cestě. Přeci jen tam můžete přispět pouze bankovním převodem," doufá Švehla.

Česká televize zřídila konto na počátku ledna. - více zde

Koalice přišla s kompromisem
Na zasedání sněmovní mediální komise se poslancům opět nepodařilo dohodnout se na definitivním zvýšení koncesionářských poplatků.

Koalice pod tlakem ODS přišla dle vlastních slov s kompromisním návrhem. Podle něj by se poplatky zvedly ze 75 korun na 95. Poměr reklamy by ovšem zůstal na stávající úrovni, tedy na jednom procentu.

"Šance, že poplatky sněmovna zvýší, bych viděl tak na 75 procent," odhadl výsledek únorového hlasování místopředseda mediální komise Ladislav Skopal (ČSSD).

Číslo účtu, na které lze ČT posílat peníze

666 0 333/0300

"Pokud vyjdeme vstříc ODS v otázce reklamy, mohli by pro návrh hlasovat i někteří opoziční poslanci," přiznal Skopal, že koalice je ochotná snižovat množství reklamy v budoucích letech.

ODS požaduje, aby provoz televize hradily pouze vyšší koncesionářské poplatky a reklama z obrazovek ČT zcela zmizela.

ODS však odmítá koaliční návrh řešení. "Já to za kompromis nepovažuji. Není to dlouhodobé řešení problému," řekl iDNES místopředseda sněmovny Ivan Langer.

Šetřete, ale ne na papíře
Člen mediální komise Langer zároveň vyzval ČT, aby dokázala, že její snaha o úspory není jen na papíře.

"Televize nás musí přesvědčit, že úsporná opatření nejsou pouze na papíře a jsou důsledně vykonávána," řekl Langer iDNES.

Podle ČT jsou dosavadní úsporná opatření dostatečně průkazná. V loňském roce ušetřila 70 milionů, letos počítá minimálně s 50 miliony.

"Jde především o zrušení různých agend nebo podepsání nových, pro ČT výhodnějších smluv s dodavateli některých služeb," uvedl pro iDNES mluvčí televize Martin Švehla.

Kdo nemá televizi, chodil by k notáři
V mediální komisi se diskutovalo také o chabé vymahatelnosti poplatků. Televize již v minulosti uvedla, že by si je ráda vybírala sama, čímž by ušetřila 100 milionů na platbách pro Českou poštu.

Poslanci navrhli, aby od poplatků byli osvobozeni ti, kteří si obstarají notářsky ověřené prohlášení, že televizi skutečně nevlastní.

"Vymahatelnost poplatku za televizi je ze zákona ošetřena celkem mělce. Toto je jeden ze způsobů, který, alespoň se to zdá, by mohl fungovat," zhodnotil mluvčí ČT poslaneckou koncepci.

Předseda mediální komise Jaromír Talíř (KDU-ČSL) nicméně připustil, že nelze posílat do bytů neplatících kontrolory, kteří by zjišťovali, zda lidé skutečně televizi nemají.

Čestné prohlášení by proto bylo snadno zpochybnitelné a pro ty, kteří nechtějí platit, by nebylo příliš obtížné si ho nechat falešné vystavit.

Podle poslanců by však vidina zařizování falešných prohlášení některé lidi natolik popudila, že by raději koncesi zaplatili. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...Najdete na iDNES.cz