Litvínovští strážníci kontrolují majetek a vozový park žadatelů o dávky.

Litvínovští strážníci kontrolují majetek a vozový park žadatelů o dávky. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Lidé pobírající dávky mají nový trik. Fiktivně prodávají auta

  • 494
Na nový způsob, jak nepřijít o sociální dávky ani o automobil, přišli někteří lidé z litvínovského sídliště Janov. Úřadům zatajují vlastnictví auta, někteří ho dokonce fiktivně prodávají, nebo nepřiznají jeho koupi. Pokud si tak přijdou na více než pět tisíc korun, jde o trestný čin.

Že si podvodem přijdou na pěkné peníze, dokládá i nedávný případ z Janova. Jedna žena si tak přišla na sumu v řádech stovek tisíc korun, které bude muset městu vrátit.

Peníze totiž získala neoprávněně ze sociálních dávek v hmotné nouzi. Pobírala je, ač měla funkční živnostenský list. Zákon ale nedovoluje živnostníkům tento druh dávek vyplácet.

Falešná smlouva

Zvláštní druh podvodu přitom úřad odhalil při jiné kontrole - když zjišťoval, zda si dotyčná jezdí pro sociální dávky automobilem. Tvrdila totiž, že není její, a dokládala to prodejní smlouvou. Byla falešná.

To je jedna z nových fint dávkařů-podvodníků. Zatají skutečnost, že vlastní automobil, který mají uvést do prohlášení o majetku. To je součástí žádosti o dávky.

Tím ale taktika kamufláží vlastnictví auta nekončí. V uplynulém měsíci přišli úředníci ve spolupráci se strážníky na šest případů, kdy si člověk auto koupil a "zapomněl" ho na sebe přepsat. I tak ho ale čekají sankce. Úřad jim odebere dávky, a pokud dostali peníze neoprávněně, musí je vrátit.

"S tím, že je auto takzvaně v přepisu, tedy že ho nový majitel sice koupil, ale už ho na sebe neregistroval, se setkáváme tak šestkrát do měsíce. V jednom případě takhle ten člověk jezdil autem rok. Odhalil ho nějaký přestupek, po němž se vlastnictví auta kontrolovalo," říká litvínovský místostarosta Martin Klika.

Platí pojistky, ale auto nevlastní

Podle starosty Kliky jde o to, že lidé sice mají koupené auto, ale aby ho nemuseli uvést do majetkového prohlášení, nepřepíší ho na sebe.

"Původní majitel ho má odepsané, ale oni zdánlivě nejsou vlastníci. Přitom platí pojistky a užívají ho," popsal Klika přístup některých lidí snažících se zneužít sociální systém.

Důsledné dotahování jednotlivých kontrol umožnilo odhalit i tyto jinak skryté vlastníky aut. Úřad pak zve bývalého majitele a toho, kdo na autě platí pojistku, k podání vysvětlení, protože nejde jen o sociální dávky, ale i o přestupek - nový majitel by správně měl auto na sebe přepsat do deseti dnů.

"Takový pokus o podvod má pak hned několik důsledků. Prvním je odebrání dávek a nutnost vrátit ty, které člověk dostal v době, kdy nepřiznané auto užíval. Další je přestupkové řízení kvůli tomu, že auto včas nezaregistroval. Ze všeho mohou plynout sankce, a pokud dotyčný takto přišel víc jak k pěti tisícům, může skončit i ve vyšetřování policie," upozornil Klika.

Ještě o něco drzejší jsou ale ti, kteří auto vlastní, a aby ho úřadu v žádosti o dávky nemuseli přiznat, zcela fiktivně ho prodají. Při kontrole se pak ohánějí prodejní smlouvou, podle níž auto není jejich. I tady se ale město a strážníci snaží zjistit, zda jsou údaje pravdivé.

"Když pak od údajného nového majitele zjistí, že ten o ničem podobném neví, je jasné, že šlo o podvod. Město ale také spolupracuje s kanceláří pojistitelů a může nahlížet do registru pojistitelů. Z něj se ukáže, kdo pojistku na auto platí. Většinou zjišťujeme, že jde o člověka, který měl auto původně vlastnit, ale podle dokumentů ho prodal. Proč by ale platil pojistku někomu cizímu, zvlášť když žádá o dávky," uvedla Eva Maříková, mluvčí litvínovské radnice.

S kontrolami lidí, kteří si jezdí na úřad pro dávky autem, začal Litvínov v dubnu. Doposud odhalil desítku podvodníků, na něž podal i trestní oznámení.

Princip kontrol je jednoduchý - součástí žádosti o dávky je prohlášení o majetku, kde se píše i o vlastnictví automobilu. Pokud ho dotyčný neuvede, jde o zatajování důležitých fakt, která rozhodují o přidělení dávky.

Podobně začali úředníci kontrolovat i to, zda žadatelé nevlastní nemovitosti. Zatím přišli na dva lidi.


Video