Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé opět prohráli bitvu o hypermarket

  9:08aktualizováno  9:08
Olomouc - Už podruhé prohráli obyvatelé Olomouce boj s představiteli radnice o to, aby v jihozápadní části města nestály hypermarkety. Před rokem neuspěli s protesty, když zastupitelé schvalovali změnu územního plánu na Horním lánu, kde se má stavět velké nákupní centrum. Městští poslanci schválili změnu územního plánu i v sousední lokalitě Pod Vlachovým tak, aby se tyto pozemky mohly komerčně využít. Dosud to byla jen zemědělská půda.

Obyvatelům Horního lánu a Slavonína, které s lokalitou Pod Vlachovým sousedí, se rozhodnutí nelíbí. "Jsem zklamaná. Tady asi nikdo nechápe, že tak malé území města bude zastavěné hypermarkety. Na čistotu ovzduší se nikdo neohlíží a na přání občanů nikdo nebere zřetel," posteskla si Danuše Boková ze Slavonína, která zastupitele žádala, aby rozhodnutí o změně územního plánu oddálili.

Také Miroslav Haupt ze sdružení Za čistý Horní lán pocítil zklamání, když slyšel verdikt zastupitelů. "Vztah radnice a lidí tady evidentně nefunguje," řekl Haupt, jenž varoval před nárůstem dopravy v této části města. Slavonín totiž leží v inverzní kotlině. "Někdy máme nad hlavami úplnou smogovou deku," přitakala Boková.

Zastupitele ovšem nezlomilo ani vystoupení krajinného ekologa Zdeňka Poštulky, ani písemné vyjádření ekologistického Hnutí Duha, které citovalo programové prohlášení rady, že bude hledat účinná opatření pro regulaci výstavby velkoplošných maloobchodních center ve městě. "Každý hájí své zájmy, zastupitelé musejí hájit zájmy všech občanů," neodpustil si repliku po vystoupení obyvatel primátor Olomouce Martin Tesařík (ČSSD).

Vedoucí odboru koncepce a rozvoje na olomouckém magistrátu Jana Zimová tvrdí, že pozemky Pod Vlachovým se nehodí pro bytovou výstavbu, ale právě spíše pro komerční využití, tedy nákupní centra a hypermarket. "Víme, že stížnosti lidí na znečištění ovzduší mají své opodstatnění, smog tam je, ale není to zas taková katastrofa. Studie, kterou jsme nechali vypracovat, zahrnuje komplexně celé území. Počítala nejen s výstavbou, která tam už je, ale zabývá se i maximální možnou zátěží při zamýšlených stavbách hypermarketů," řekla Zimová.

Miroslav Haupt ale namítá, že to nemůže být pravda. "Datově to nesedí. Návrh na změnu plánu Pod Vlachovým byl podán dva týdny předtím, než se schvalovala změna na Horním lánu. Studie byla už hotová a od té doby se neměnila," tvrdí Haupt.

Žádný ze zastupitelů kromě náměstka Jaromíra Czmera (ČSSD), který návrh v zastupitelstvu předkládal, se ke změně územního plánu nevyjádřil. "Nikdo z nich tady nebydlí, tak je to asi tak moc nepálí," poznamenal Haupt. Pro návrh pak zvedlo ruku dvacet sedm poslanců, když jich v sále bylo asi pětatřicet z celkem pětačtyřiceti.

Obyvatelé se ovšem ani po rozhodnutí zastupitelstva nevzdávají. Miroslav Haupt předal primátorovi podnět k prošetření podkladů pro změnu územního plánu na Horním lánu právě kvůli špatně zpracované studii o dopadu stavby na životní prostředí. Sdružení by rádo dosáhlo toho, aby se hypermarket stavěl pouze v lokalitě Pod Vlachovým a ne i na Horním lánu. "Na Horním lánu bychom přivítali spíše menší komerční centra. Tak to původně územní plán zamýšlel," dodal Haupt.
Další změnu územního plánu na Horním lánu ale vyloučil náměstek Czmero. Šanci jí nedává ani vedoucí Jana Zimová. "Společnost už investovala nemalé peníze do projektu. Pokud by město chtělo změnit územní plán zpět, dostalo by se s investorem do sporu," řekla Zimová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Zeman: Hamáček porušil dohodu, slíbil vybrat místo Pocheho jiného kandidáta

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman tvrdí, že mu šéf ČSSD Jan Hamáček původně sliboval výměnu kandidáta na ministra zahraničí. Zeman...

Lijáky v Brdech extrémně rozvodnily toky, v první obci evakuovali obyvatele

Rozvodněný Jalový potok v Komárově na Berounsku. V sousedním Zaječově vedení...

V oblasti Brd se během večera výrazně zvedly hladiny některých vodních toků. V Zaječově na Berounsku vyhlásili nejvyšší...

Ministři chtějí od září zmírnit pamlskovou vyhlášku

Nově zásobený školní bufet v ZŠ v Kostelci nad Černými lesy. Sortiment odpovídá...

Pamlsková vyhláška se zmírní, některé dosud zakázané potraviny se tak od nového školního roku vrátí do škol. Podle...

Najdete na iDNES.cz