Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé opět prohráli bitvu o hypermarket

  9:08aktualizováno  9:08
Olomouc - Už podruhé prohráli obyvatelé Olomouce boj s představiteli radnice o to, aby v jihozápadní části města nestály hypermarkety. Před rokem neuspěli s protesty, když zastupitelé schvalovali změnu územního plánu na Horním lánu, kde se má stavět velké nákupní centrum. Městští poslanci schválili změnu územního plánu i v sousední lokalitě Pod Vlachovým tak, aby se tyto pozemky mohly komerčně využít. Dosud to byla jen zemědělská půda.

Obyvatelům Horního lánu a Slavonína, které s lokalitou Pod Vlachovým sousedí, se rozhodnutí nelíbí. "Jsem zklamaná. Tady asi nikdo nechápe, že tak malé území města bude zastavěné hypermarkety. Na čistotu ovzduší se nikdo neohlíží a na přání občanů nikdo nebere zřetel," posteskla si Danuše Boková ze Slavonína, která zastupitele žádala, aby rozhodnutí o změně územního plánu oddálili.

Také Miroslav Haupt ze sdružení Za čistý Horní lán pocítil zklamání, když slyšel verdikt zastupitelů. "Vztah radnice a lidí tady evidentně nefunguje," řekl Haupt, jenž varoval před nárůstem dopravy v této části města. Slavonín totiž leží v inverzní kotlině. "Někdy máme nad hlavami úplnou smogovou deku," přitakala Boková.

Zastupitele ovšem nezlomilo ani vystoupení krajinného ekologa Zdeňka Poštulky, ani písemné vyjádření ekologistického Hnutí Duha, které citovalo programové prohlášení rady, že bude hledat účinná opatření pro regulaci výstavby velkoplošných maloobchodních center ve městě. "Každý hájí své zájmy, zastupitelé musejí hájit zájmy všech občanů," neodpustil si repliku po vystoupení obyvatel primátor Olomouce Martin Tesařík (ČSSD).

Vedoucí odboru koncepce a rozvoje na olomouckém magistrátu Jana Zimová tvrdí, že pozemky Pod Vlachovým se nehodí pro bytovou výstavbu, ale právě spíše pro komerční využití, tedy nákupní centra a hypermarket. "Víme, že stížnosti lidí na znečištění ovzduší mají své opodstatnění, smog tam je, ale není to zas taková katastrofa. Studie, kterou jsme nechali vypracovat, zahrnuje komplexně celé území. Počítala nejen s výstavbou, která tam už je, ale zabývá se i maximální možnou zátěží při zamýšlených stavbách hypermarketů," řekla Zimová.

Miroslav Haupt ale namítá, že to nemůže být pravda. "Datově to nesedí. Návrh na změnu plánu Pod Vlachovým byl podán dva týdny předtím, než se schvalovala změna na Horním lánu. Studie byla už hotová a od té doby se neměnila," tvrdí Haupt.

Žádný ze zastupitelů kromě náměstka Jaromíra Czmera (ČSSD), který návrh v zastupitelstvu předkládal, se ke změně územního plánu nevyjádřil. "Nikdo z nich tady nebydlí, tak je to asi tak moc nepálí," poznamenal Haupt. Pro návrh pak zvedlo ruku dvacet sedm poslanců, když jich v sále bylo asi pětatřicet z celkem pětačtyřiceti.

Obyvatelé se ovšem ani po rozhodnutí zastupitelstva nevzdávají. Miroslav Haupt předal primátorovi podnět k prošetření podkladů pro změnu územního plánu na Horním lánu právě kvůli špatně zpracované studii o dopadu stavby na životní prostředí. Sdružení by rádo dosáhlo toho, aby se hypermarket stavěl pouze v lokalitě Pod Vlachovým a ne i na Horním lánu. "Na Horním lánu bychom přivítali spíše menší komerční centra. Tak to původně územní plán zamýšlel," dodal Haupt.
Další změnu územního plánu na Horním lánu ale vyloučil náměstek Czmero. Šanci jí nedává ani vedoucí Jana Zimová. "Společnost už investovala nemalé peníze do projektu. Pokud by město chtělo změnit územní plán zpět, dostalo by se s investorem do sporu," řekla Zimová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

V budově bývalého Federálního shromáždění debatovali Václav Klaus a Vladimír Mečiar coby hlavní postavy rozdělení ČSFR....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz