Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé ničí vysázené stromy

  16:14aktualizováno  16:14
Moravské Budějovice - Několik desítek živých stromů přibylo v listopadu v ulicích Moravských Budějovic. Ne všude jsou však podobné aktivity města vítány. Jak potvrdil místostarosta města Radek Doležal, stává se, že čerstvě vysázené stromky někdo zlikviduje. „Třeba stromkům, které nahradily vykácené nevyhovující topoly u koryta řeky, někdo zlámal vršky, aby nerostly do výšky. Dostali jsme i anonymy na pachatele, ovšem dokud se svědek sám nepřihlásí, nemůžeme nic dělat,“ podotkl Doležal.

„Na jedné straně je zde tlak na výsadbu zeleně ve městě, na druhé se ale najdou skupiny lidí, kteří se tyto kroky snaží potlačit,“ posteskl si místostarosta.

Letošní podzimní výsadba je jednou z etap několikaletého projektu výsadby zeleně ve městě. Podle slov tajemnice městského úřadu Jany Špačkové byly všechny stromy projektovány ve spolupráci s odborníkem na životní prostředí. „Výsadba má jasná pravidla, není to nic živelného. Reagovali jsme také na názory obyvatel. Objevila se totiž velká polemika, jaký strom vysadit, jaké výšky, lidé se báli i alergií,“ vysvětlila tajemnice.

Anketa k výsadbě stromů
Radnice uspořádala anketu, kde se obyvatelé mohli k nové výsadbě vyjádřit. „Řešili jsme řadu stížností, jednali jsme se zástupci ulic a nakonec jsme se dohodli. Někde budou místo stromů vysázeny jen keře, například v ulici Palackého směrem k městu. Maximální výška vysázených stromků dosáhne tří metrů,“ dodala Špačková.

Přesto se objevují případy, že lidé zeleň ničí. Radnice se proto pokouší na obyvatele apelovat. „Někdy to ale nepomáhá, lidé výsadbu stejně podřežou nebo chemicky zlikvidují,“ uvedla Špačková. „Někteří mají možná obavy, hlavně v blízkosti zahrádek, že by jim třeba listí stromů mohlo vadit,“ dodala tajemnice.

Lidé sázení stromů kritizují
Proti výsadbě zeleně například protestovali obyvatelé osmipatrových domů v ulici Mánesova, kteří sepsali petici. I zde by se proto na jaře měly objevit místo stromů jen keře. „Je s podivem, že na sídlišti lidé stromy nechtějí. Právě tam bychom očekávali, že zeleň přivítají,“ je přesvědčen Doležal.

Šestasedmdesátiletá Marie Drštičková, která v Mánesově ulici bydlí, však o protestech proti novým stromkům nic neví. Více zeleně by naopak přivítala. „Nebyla bych proti, zeleň mám moc ráda, i když ven už nechodím kvůli bolavým nohám,“ řekla důchodkyně.

Někdo nám polil stromy kyselinou, říká žena
Odmítavé reakce místních lidí zaznamenala Marie Švábová, která žije v rodinném domku v ulici Palackého. Sama se stromy a keře na své zahradě snaží vysazovat, proto nechápe, proč je lidé ničí. „Z lesa jsme si donesli malé smrčky a borovice a vysadili je v zahrádce. Někdo nám to ale polil kyselinou, takže stromky uhynuly. Místní zahrádkáři se možná báli, že by jim to stínilo,“ naznačila Švábová.

Přesto se radnici ve většině případů domluva s obyvateli daří. "Často je velmi problematické najít kompromis, který by vyhovoval všem. Je to ale jen otázka komunikace," uzavřel Doležal.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Prahu budou za dvacet let uklízet chytré bestie, předvídá urbanista

Architekt a urbanista Michal Postránecký.

Město je živoucí organismus, který se vyvíjí v čase i prostoru a bude čím dál „chytřejší“. Růst Prahy by mělo podpořit...

Svět slaví Den země, letos patří boji proti plastovým odpadům

Na pláž nemusíte nosit kartáček

Den Země, který se od roku 1971 slaví 22. dubna, je v letošním roce zaměřený na celosvětové znečištění přírody plasty....

VIDEA TÝDNE: Výstava nahých těl, smrt pasažérky letadla a hlavička roku

Lektor sebeobrany se bránil zatčení v centru Prahy

Záběry z výstavy skutečných nahých žen, která trvala pouhých 12 hodin, patří spolu s autentickými záběry z letu, při...

Najdete na iDNES.cz