Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé nemají na splácení půjček

  17:50aktualizováno  17:50
Jižní Morava - Část lidí na jihu Moravy, kteří si po povodních před čtyřmi roky vzali výhodné povodňové půjčky na opravy svých poničených domů a bytů, je nyní nemá z čeho splácet. Radnice, které peníze od státu lidem půjčovaly, se zatím většinou snaží domluvit na splátkovém kalendáři, padly však už také první žaloby u soudu.

Nejhorší situace na jihu Moravy je přitom v Otrokovicích, kde si lidé půjčili od města celkem více než sedmdesát milionů korun. Maximální částka na osobu, kterou si lidé mohli od města půjčit, byla přitom tři sta tisíc korun a úvěr byl úročený třemi procenty. Města pak peníze musí státu vrátit v roce 2005 najednou a lidé tak mohou půjčky splácet až osm let.

Otrokovice:
O půjčky požádalo 543 majitelů domů, kteří si vzali 1479 úvěrů za celkem 77 milionů 465 tisíc korun. O odklad požádalo 27 vlastníků, kteří se vzali padesát sedm úvěrů, 2 případy skončí u soudu, 2 zatím nevyřešeny

"Půjčili jsme téměř pěti stům padesáti lidem. O odklad splátek požádalo dvacet sedm lidí, zastupitelé posuzovali každého žadatele zvlášť a odkladům vyhověli. Skutečně problémové máme čtyři případy, ve dvou už město podalo kvůli nesplácení splátek žalobu, v dalším asi budeme postupovat stejně," řekla mluvčí otrokovické radnice Jana Bubeníková.

Odklady splátek
Podobná situace je i v dalších městech, kde řádily ničivé povodně a lidé půjčky od místních radnic dostávali. "Máme tady asi dva případy, kdy nás lidé požádali o odklad splátek, vyhověli jsme jim," řekl starosta Veselí nad Moravou Martin Bedrama.

Naopak v Hodoníně lidé o výhodné půjčky vůbec nežádali. "Tady řádila především spodní voda, výhodný úvěr využilo město na opravu domů, obyvatelé ale půjčky nechtěli," uvedl místostarosta Hodonína Ladislav Ambrožek. Podobná situace je také v Moravském Písku, kde lidé využili spíše státních dotací na demolice domů nebo půjčky od Charity.

Nemáme práci!
Lidé, kteří nesplácí povodňové půjčky, tvrdí, že většinou přišli o práci a nemají z čeho peníze dát dokud si nenajdou novou práci. "Jsou to opravdu takové případy, lidem, kteří přišli o práci, se snažíme vyjít vstříc a peníze nám mohou splatit později," řekla starostka Tlumačova Naděžda Bednaříková. V Tlumačově o povodňovou půjčku požádalo třicet pět lidí a radnice vyplatila tři a půl milionu korun.

Bankovní úvěry
Postižení obyvatelé měst si navíc kromě půjček od měst a obcí brali také výhodné úvěry od komerčních bank. "Zatímco s městem se snadněji dohodnu, s bankou je to horší. Proto jsme požádal radnici o odklad splátek. Celkem musím platit asi šest a půl tisíce korun měsíčně," řekl jeden z obyvatel Veselí nad Moravou, kterému voda před čtyřmi roky dům zbořila a postavil si nový.

Právě některé komerční banky vycházeli svým klientů vstříc i při rozložení splátek. Kontroloři, kteří prověřovali v bankách jak se půjčky splácí, narazili také na zajímavé případy, kdy se banky snažily všemožně lidem vyjít vstříc. Například jeden osmdesáti tří letý muž z Hodonínska má splátky rozpočítány tak, že poslední peníze by měl splatit až v době, kdy mu bude sto pět let.

Přesto, že někteří lidé mají se splácením povodňových půjček problémy, zájem o ně stále v oblastech, kde před čtyřmi roky řádily povodně, je. Například radnice v Uherském Hradišti letos ještě půjčí více než devět milionů korun, o které znovu požádali lidé, jimž voda poničila domy nebo byty.

Dům stržený velkou vodou.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Pokud vláda u ČSSD neprojde, žádný plán B nemáme, přiznal ministr Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Hnutí ANO podle svého místopředsedy a ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce nemá žádný náhradní plán,...

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Najdete na iDNES.cz