Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé nedokáží jmenovat vlivné osobnosti

  15:40aktualizováno  15:40
Brněnský kraj - Téměř třetina obyvatel Brněnského kraje považuje za nejvlivnější osoby starosty svých měst a obcí a pětina lidí si myslí, že nemají šanci cokoli ve svém bydlišti ovlivnit. O vlivu podle nich dnes přitom rozhodují především politické funkce a peníze nebo majetek. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který pro MF DNES zpracoval Mezinárodní institut marketingu, komunikace a podnikání (IIMCE) Brno.
Na dotazy ohledně vlivu a vlivných osobností v něm v týdnu kolem Velikonoc odpovědělo 314 respondentů žijících v Brněnském kraji.

DŮVĚRU LIDÍ MÁ ÚŘAD

Pokud by lidé chtěli ve svém okolí něco změnit nebo ovlivnit, více než polovina z nich (53%) by se obrátila na městský či obecní úřad. Radniční úředníci tedy mají u obyvatel kraje větší podporu než zastupitelé, které si lidé do vedení svých obcí volí. Na ně by se podle průzkumu obrátilo jen 18 procent lidí.

"Výzkumy začátkem devadesátých let ukazovaly velkou oblibu zastupitelů. Lidé se těšili na změnu a v nových zastupitelích viděli její nositele. Tím jsme se tehdy lišili od  zemí s tradiční demokracií, kde jsou preferováni úředníci.  Situace se ale časem obrátila a výzkumy nyní začaly ukazovat větší oblibu úředníků. Jsou mnohem viditelnější a z pohledu občana i užitečnější," říká autorka průzkumu Věra Foretová.

Dvacet procent lidí však míní, že nemá šanci cokoli ovlivnit. Nejvíce se takto vyjadřovali lidé nad 65 let. Největšími optimisty jsou naopak mladí lidé do 24 let, kteří také jako možnost něco ovlivnit výrazně častěji než ostatní uváděli možnost sdružit se nebo zorganizovat petici.

Úřadu věří především lidé mladší a s nižším vzděláním, zastupitelům naopak ti starší a vzdělanější. Venkov oproti Brnu přitom věří více jak úředníkům tak i zastupitelům.

CO ROZHODUJE O VLIVU
 
Největší rozdíly v odpovědích respondentů se objevily v jejich názorech na to, co dnes rozhoduje a co by správně mělo rozhodovat o vlivu jednotlivce na dění v kraji.
Zatímco většina respondentů (59%) míní, že o vlivu člověka by měla rozhodovat především jeho odbornost či specializace a pětina (22%) z nich uvádí morální kvality, dnešní realita je podle nich úplně jiná. Více než třetina (37%) lidí je totiž přesvědčena, že v současné době o vlivu jednotlivce rozhoduje především jeho politická funkce a další necelá třetina (31%) zase uvádí, že jsou to peníze a majetek.

Na morální kvality současných vlivných lidí přitom sází jen sedm procent dotázaných, mezi nimi není přitom ani jeden muž. O současném vlivu peněz jsou přesvědčeni především mladí lidé do 24 let a osoby s nižším vzděláním, o vlivu z titulu politické funkce zase lidé starší, vzdělanější a Brňané.

KDO JE VLIVNÝ? NEVÍME
 
Na dotaz, zda znají ve svém okolí člověka, který má vliv v Brněnském kraji nebo alespoň v jejich okrese, nedokázala téměř polovina lidí (46%) odpovědět. Ostatní pak především uváděli funkce vlivných osob než jejich jména. Například brněnského primátora Petra Duchoně jako vlivnou osobu uvedlo šestnáct respondentů, z toho však pouze jednou bylo uvedeno jeho jméno.

Starostové obcí byli přitom nejčastěji uváděnou kategorií vlivných lidí. Označila je tak třetina respondentů (32%), daleko za nimi skončili zastupitelé, radní, krajští zastupitelé, poslanci, senátoři a podnikatelé - ti všichni získali jen od tří do šesti procent.

Nejčastěji jmenovanou osobou byla současná senátorka a bývalá brněnská primátorka Dagmar Lastovecká. V odpovědích se její jméno vyskytlo čtyřikrát.
 
Kdo jsou těmi nejvlivnějšími lidmi ve Vašem regionu? Víte, kdo ovlivňuje váš život? Rozhodují o dění v kraji lidé bohatí, slavní, vzdělaní, či ti, co jsou v rozhodujících funkcích? Čtěte více v sobotní jihomoravské příloze MF DNES.

Patří policejní ředitel Jiří Kolář, hejtman Brněnského kraje Stanislav Juránek, herec Boleslav Polívka a senátorka Dagmar Lastovecká mezi nejvlivnější lidi jižní Moravy?

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz