Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lidé nechtěně platí za žádost o vstup do USA, kterou ambasáda vyřídí zdarma

  • 44
Od loňského roku mohou Češi do USA bez víza. Potřebují jen vyplnit žádost ESTA. Na webu amerického velvyslanectví to mohou udělat zdarma. Vyřízení žádosti slibuje i jedna soukromá firma. Už desítky lidí zaskočilo, když jim za registraci přes své internetové stránky naúčtovala 595 korun.

Bezvízový styk umožňuje od loňského listopadu vyjet až na tři měsíce do USA na služební cestu nebo na dovolenou. Stačí mít pas s biometrickými údaji a zaregistrovat se do systému ESTA. Rozhodnutí přijde do 72 hodin, pak už lze s vyřízenou žádostí odjet na letiště.

Zatímco na webu americké ambasády vyplnění žádosti nic nestojí, soukromá firma provozující podobné internetové stránky za registraci účtuje 595 korun. Nachytaly se už desítky lidí. Upozornění o poplatku bylo totiž na webu napsané malým, nenápadným písmem.

"Věděl jsem, že se ESTA dá vyplnit on-line. Zadal jsem ji do vyhledávače a klikl na první odkaz. Stránka měla téměř stejný design jako ta z velvyslanectví. Nenapadlo mě, že se na tomhle může někdo živit. Tak jsem se zaregistroval," popisuje pan Josef.

Do registračního formuláře uvedl e-mail a heslo, poté údaje potřebné k vyřízení žádosti - datum narození, jméno a příjmení, údaje o pasu či číslo letu. Na e-mail mu pak přišlo upozornění, že má zaplatit 595 korun.

"Nikde nebylo jasně napsáno, o jaké stránky se jedná. Nebyla tam žádná zmínka o penězích, ani o tom, že si registraci zařizujeme přes soukromou firmu," stěžuje si Josef. Věc nechtěl nechat být kvůli tomu, že se svěřil s tolika osobními údaji.

Podobnou zkušenost má jeho syn. Ten ale na rozdíl od otce necelých šest stovek ihned zaplatil, aby stihl žádost vyřídit před odletem do USA. Nejprve je považoval za úřední poplatek, teprve při zadávání platby si všiml, že službu provozuje soukromník.

"Jednateli společnosti jsem hned zavolal. Tvrdil mi, že jsem s ním registrací sepsal smlouvu a že informace o společnosti i poplatku na stránkách byly, takže mi peníze nevrátí," dodal Jakub. Příjmení nechce uvést kvůli obavám, aby ho do USA nakonec vpustili.

Cítí se oklamaní, peníze zpět nedostali

Pan Josef i jeho syn se cítí oklamaní. Vědomě totiž prý žádnou smlouvu nepodepisovali. Podle amerického velvyslanectví v Praze nejsou jediní, kteří se nechali nachytat.

"Za tu dobu, co je možné registrovat si žádost ESTA on-line, jsou to desítky lidí. Firmy, ať už české nebo americké, si podobné webovky založily takřka hned a hřeší na to, že někde malým písmem zveřejní informace o poplatku a o tom, že se nejedná o velvyslanectví. Lidé to však přehlédnou," uvedl Jakub Hornek z tiskového oddělení amerického velvyslanectví.

Podle informací iDNES.cz existuje v Česku jediná firma, která za peníze zprostředkovává registraci ESTA. Její internetové stránky jsou vyvedeny ve stejných barvách jako web americké ambasády a celkově se tváří jako "úřední web". Podle jednatele společnosti, která službu nabízí, je to však náhoda.

"Ty stránky jsou úplně jiné, včetně formuláře, který mají lidé vyplnit. Design stránek byl vyroben v roce 2005, design velvyslanectví o necelých deset měsíců později. Navíc to, že se jedná o soukromou společnost a že je služba zpoplatněna, lidé na stránkách najdou nad registračním formulářem," hájí se jednatel Martin Boušek.

Podle Bouška jednala jeho společnost s klienty, kteří si stěžovali, naprosto standardně. "S pány jsem mluvil, nadávali mi a vyhrožovali. Peníze jsem jim vrátil, služby zrušil, žádost stornoval," míní Boušek.

Věta upozorňující na soukromého provozovatele a poplatek na stránkách skutečně je, písmo bylo ale velmi malé a dalo se lehce přehlédnout. Firma si tak sama nabíhala na stěžovatele. "Na stránce však není tolik místa, abychom jej zvětšili," tvrdil ještě ve čtvrtek Boušek.

Stránky se však po telefonátu iDNES.cz změnily. V liště s titulem webu se v pátek objevilo krátké upozornění, že se nejedná o stránky americké ambasády. Podobná věta upozorňuje lidi i ve spodní části hlavní stránky. Jednatel také nechal změnit velikost písma nad registračním formulářem.

"Písmo jsme zvětšili včera na základě telefonátu, nechceme mást lidi. Stejně to ale spousta z nich nepozorností přehlédne, udělal jsem však pro to všechno," dodal Boušek.

Podle něj firma nabízí zákazníkům mnohem víc, než velvyslanectví. "Nabízíme podrobnější informace, vše za klienta zařídíme, žádost i všechny změny mu hlídáme. Velvyslanectví nemá přehledné stránky, hází lidem klacky pod nohy a my je zvedáme. Že za to chceme peníze, je zcela přirozené," vzkázal Boušek.

Téměř stejný systém informování má však i velvyslanectví, s tím rozdílem, že si žadatel musí pamatovat heslo, díky kterému se i později dostane do systému a svou žádost si může ohlídat. Se svými osobními údaji si manipuluje sám.

Odvolat se lidé mohou, zřejmě je to ale zbytečné

Podle Sdružení na ochranu spotřebitelů je situace lidí, kteří se cítí podvedení, složitá. Právnička sdružení Eva Strnadová radí odvolat se na to, že byli zákazníci uvedeni v omyl, když nevěděli, že podepisují smlouvu.

"Jediné, na co se mohou spotřebitelé odvolávat, je neplatnost smlouvy už od počátku. Je otázkou, zdali by toto případný soud jako uvedení v omyl posoudil či nikoliv," uvedla právnička Sdružení pro ochranu spotřebitelů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue