Lidé nechtějí v obci úpravnu olejů

  10:45aktualizováno  10:45
Lípa - Většina obyvatel Lípy je zásadně proti tomu, aby právě v jejich obci byla postavena malá továrnička na zpracování a recyklaci upotřebených olejů. Se záměrem První olejářské recyklační společnosti však souhlasí hlavní představitel Lípy - starosta. K záměru olejářské firmy, za kterou stojí jeden pákistánský občan, má většina místních obyvatel od počátku značnou nedůvěru.

"Nemáme důvod říci ne. Mohli bychom se za naše občany postavit, ale v tomto případě není proč," stojí si na svém starosta Jiří Křivinka. "Pokud orgány životního prostředí a hygieny nebudou mít proti tomuto záměru zásadní připomínky, nevidím důvod, proč by v průmyslové zóně obce nemohlo toto zařízení stát," vysvětluje Křivinka.

Svůj nesouhlas s výstavbou úpravny olejů už vyjádřilo svým podpisem 350 lidí v protestní petici. Co jim nejvíc vadí? Obávají se zhoršení životního prostředí - zvýšení prašnosti, hlučnosti a znečištění ovzduší. Nejsou také spokojeni s předloženými podklady investora a v neposlední řadě s přístupem starosty.

"Vůbec nás o tomto záměru neinformoval. Dozvěděli jsme se to náhodou z obecní vývěsky," zlobí se iniciátor protestu Stanislav Kubeša. "V místním rozhlase vyhlásí, kdy přivezou kuřata z Uherského Hradiště, ale takovou důležitou věc ne," zlobí se.

"Obec nás nebyla ochotna informovat. Proto jsme také sepsali petici a věc řešíme i na právní úrovni," připojuje se ředitel potravinářské firmy Wers se sídlem v Lípě Zdeněk Szamko, podle něhož podobná investice vyžaduje mnohem větší publicitu ze strany obce.

Obyvatelé Lípy mají zkrátka pocit, že obec chtěla věc utajit a projednat v tichosti bez zájmu veřejnosti. Mezi místními lidmi se šušká, že má starosta na výstavbě zařízení osobní zájem.

"Nejsem žádný zločinec," brání se nařčení Křivinka a říká, že si myslí o odporu spoluobčanů své. "Lidé, kteří podepsali petici, měli o zařízení na recyklaci olejů mylné informace."

Starosta je přesvědčen, že i když jde o technologii, která se používá pouze v německém Achernu, a to pouze na zkoušku, je celý záměr bezpečný. "Dva členové obecního zastupitelstva se byli dokonce v Německu podívat, jak taková technologie funguje v praxi," pokračuje Křivinka.

Ani to však není pro oponenty dostačující záruka. "Jsme potravinářská firma, takže máme pochopitelně obavy z toho, aby se nám tady nezhoršilo životní prostředí. Proto si vyžádáme podrobné podklady a necháme si je sami posoudit nezávislými odborníky," říká Zdeněk Szamko. "Chceme mít k dispozici solidní podklady, které by byly zpracovány na maximální, nikoliv na minimální vytíženost zařízení," upřesňuje Kubeša.

Ať už je právo na straně starosty či občanů Lípy, o uskutečnění akce stejně nakonec rozhodnou vyšší instance. Ještě než se projekt dostane ke schválení na stavební úřad, budou se k němu moci lidé i dotčené orgány státní správy vyjádřit v rámci řízení EIA, při němž se posoudí dopad této stavby na životní prostředí. "Zatím však nedokážu říci, kdy bude veřejné projednání svoláno," uzavírá vedoucí odboru životního prostředí zlínského krajského úřadu Alan Urc.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva....

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

OBRAZEM: Sníh před devíti lety paralyzoval Jablonec, letos je teplo

Kalamita v Jablonci v říjnu 2009.

Před devíti lety, 15. října 2009, zasáhla Liberecký kraj nevídaná sněhová kalamita a v některých areálech se i začalo...

Praha i Brno budou bez ANO ve vedení, jinde potvrzuje volební vítězství

Kandidát Pirátů na primátora Prahy Zdeněk Hřib a dvojka kandidátka Spojených...

Po komunálních volbách se již ve většině velkých měst podařilo vyjednat koalice a jinde jednání finišují. Ve dvou...

Program pražské koalice bude nejdřív za týden, chce být vstřícná k opozici

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib (uprostřed), lídr Prahy Sobě Jan Čižinský (vpravo) a...

Skončila první kola schůzek o programu rodící se koalice ve složení Pirátů, Spojených sil pro Prahu a uskupení Praha...

Jobs Contact
Java vývoj z domu, SW pro bezpečnostní složky (45.000 - 90.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 45 000 - 90 000 KčNajdete na iDNES.cz