Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé nechtějí v obci úpravnu olejů

  10:45aktualizováno  10:45
Lípa - Většina obyvatel Lípy je zásadně proti tomu, aby právě v jejich obci byla postavena malá továrnička na zpracování a recyklaci upotřebených olejů. Se záměrem První olejářské recyklační společnosti však souhlasí hlavní představitel Lípy - starosta. K záměru olejářské firmy, za kterou stojí jeden pákistánský občan, má většina místních obyvatel od počátku značnou nedůvěru.

"Nemáme důvod říci ne. Mohli bychom se za naše občany postavit, ale v tomto případě není proč," stojí si na svém starosta Jiří Křivinka. "Pokud orgány životního prostředí a hygieny nebudou mít proti tomuto záměru zásadní připomínky, nevidím důvod, proč by v průmyslové zóně obce nemohlo toto zařízení stát," vysvětluje Křivinka.

Svůj nesouhlas s výstavbou úpravny olejů už vyjádřilo svým podpisem 350 lidí v protestní petici. Co jim nejvíc vadí? Obávají se zhoršení životního prostředí - zvýšení prašnosti, hlučnosti a znečištění ovzduší. Nejsou také spokojeni s předloženými podklady investora a v neposlední řadě s přístupem starosty.

"Vůbec nás o tomto záměru neinformoval. Dozvěděli jsme se to náhodou z obecní vývěsky," zlobí se iniciátor protestu Stanislav Kubeša. "V místním rozhlase vyhlásí, kdy přivezou kuřata z Uherského Hradiště, ale takovou důležitou věc ne," zlobí se.

"Obec nás nebyla ochotna informovat. Proto jsme také sepsali petici a věc řešíme i na právní úrovni," připojuje se ředitel potravinářské firmy Wers se sídlem v Lípě Zdeněk Szamko, podle něhož podobná investice vyžaduje mnohem větší publicitu ze strany obce.

Obyvatelé Lípy mají zkrátka pocit, že obec chtěla věc utajit a projednat v tichosti bez zájmu veřejnosti. Mezi místními lidmi se šušká, že má starosta na výstavbě zařízení osobní zájem.

"Nejsem žádný zločinec," brání se nařčení Křivinka a říká, že si myslí o odporu spoluobčanů své. "Lidé, kteří podepsali petici, měli o zařízení na recyklaci olejů mylné informace."

Starosta je přesvědčen, že i když jde o technologii, která se používá pouze v německém Achernu, a to pouze na zkoušku, je celý záměr bezpečný. "Dva členové obecního zastupitelstva se byli dokonce v Německu podívat, jak taková technologie funguje v praxi," pokračuje Křivinka.

Ani to však není pro oponenty dostačující záruka. "Jsme potravinářská firma, takže máme pochopitelně obavy z toho, aby se nám tady nezhoršilo životní prostředí. Proto si vyžádáme podrobné podklady a necháme si je sami posoudit nezávislými odborníky," říká Zdeněk Szamko. "Chceme mít k dispozici solidní podklady, které by byly zpracovány na maximální, nikoliv na minimální vytíženost zařízení," upřesňuje Kubeša.

Ať už je právo na straně starosty či občanů Lípy, o uskutečnění akce stejně nakonec rozhodnou vyšší instance. Ještě než se projekt dostane ke schválení na stavební úřad, budou se k němu moci lidé i dotčené orgány státní správy vyjádřit v rámci řízení EIA, při němž se posoudí dopad této stavby na životní prostředí. "Zatím však nedokážu říci, kdy bude veřejné projednání svoláno," uzavírá vedoucí odboru životního prostředí zlínského krajského úřadu Alan Urc.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz