Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé nechtějí benzinku za okny

  15:14aktualizováno  15:14
Nové Město na Moravě - Jedna benzinová pumpa ve městě nestačí a novoměstská radnice plánuje výstavbu další stanice. Obyvytelé, kteří žijí v blízkosti plánované stavby, však smýšlejí jinak. Proti záměru vybudovat benzinové čerpadlo v blízkosti státní silnice I/19 ve směru na Žďár nad Sázavou se zvedla vlna nevole. Stavbě pumpy na soukromém pozemku jen pár set metrů od již existujícího čerpadla se brání obyvatelé ulic Podlouckého a Německého v blízké lokalitě zvané Betlém. Zamítavý dopis podepsalo zrhuba sto lidí.

Lidé se bojí, že by jim pumpa značně znepříjemňovala život. Obyvatelé Betléma požadují posunutí jinak bezproblémové plánované benzinky až nad železniční trať, tedy asi o sto metrů výš, blíže křižovatce státní silnice s odbočkou k novoměstské nemocnici. Na to však neslyší ani radnice, ani podnikatel z Velké Bíteše, který má o výstavbu pumpy zájem.

Se stavbou nad tratí se nepočítá
Jednatel soukromé firmy z Velké Bíteše si nepřál být jmenován, a jak řekl, reakce dotčených obyvatel jej mrzí. "Podle mého je to řešitelná záležitost. Nemyslím, že by čerpadlo mělo na danou oblast mimořádný dopad. Postupujeme v souladu s platnými právními normami, stavba by nevadila ani po stránce ekologické," je přesvědčen zástupce soukromého podnikatele. "Navíc použijeme nejmodernější technologie, žádné zplodiny či odpad by okolí neměly ohrozit. Pro danou věc jsme už udělali hodně a nijak samozřejmě nechceme omezovat či potlačit zájmy místních obyvatel," dodal jednatel, který nechtěl záležitost více medializovat.

Možnost posunout stavbu podél silnice výše však zamítl: "Je to nevýhodné kvůli vzdálenosti sítí. Tam bychom se dostali do konfliktu s několika desítkami majitelů pozemků, přes které by se sítě musely natahovat. Proto jsme se rozhodli pro stávající lokalitu."

Nebudeme moci větrat
Bouřlivou atmosféru mělo tak i úterní zasedání zastupitelstva města, kde s připomínkami proti umístění čerpadla vystoupilo několik betlémských starousedlíků.

"Souhlasím s tím, že další čerpadlo v Novém Městě chybí, ovšem pumpa tak, jak je v územním plánu, nám pochopitelně vadí. Taková stavba s sebou nese hluk ze startování motorů, zápach benzinu a možná i další výstavbu obchodů. Určitě nic příjemného. Bydlíme společně s rodinou syna, jsme zvyklí mít otevřená okna takřka od jara do podzimu. Myslíte, že teď bude něco takového možné?" ptal se zastupitelů Petr Konečný, který v blízké lokalitě bydlí už řadu let.

Konečný je přesvědčen, že v moci radnice není zařídit vše tak, aby pumpa nakonec nevadila. "Je pochopitelné, že podnikatel se z naplánovaného místa nechce pohnout. Je to výhodné kvůli všem přípojkám, které by o kus výš neměl," podotkl Konečný.

Také jeho syn se zastupitele snažil přimět k úvahám o jiné lokalitě a případně i jiném investorovi. "Zkusili jste sehnat někoho jiného, kdo by měl o stavbu pumpy zájem? Přece neexistuje jen ten jeden. Nešlo by zjistit, čí jsou pozemky za tratí a jestli by se našel někdo ochotný tam postavit čerpadlo?" směřoval pádný dotaz Tomáše Konečného do řad zasedajících představitelů města.

Z poznámek některých obyvatel bylo rovněž zřejmé, že benzinové čerpadlo chybí citelně spíše z druhé strany města. "V létě jezdí hodně turistů směrem na Jimramov a Svratku, tam by se pumpa taky hodila," vyjádřila se jedna z přihlížejích.

O jinou lokalitu není zájem
Podle starosty Josefa Sokolíčka se město jinému investorovi ani lokalitě nebrání. "Ovšem žádný jiný zájemce o stavbu nyní neexistuje a současný nemá o jinou lokalitu zájem. Pozemky u státní silnice nepatří městu, proto nelze vypsat konkurzní řízení. Můžeme jen potřebné informace zveřejnit na internetu," vysvětlil starosta.

Jak zdůraznil Josef Cacek, který má územní plánování v Novém Městě na starosti, investorovi z Velké Bíteše byly nabídnuty i další pozemky. Kromě těch nad tratí i lokality ve spádové oblasti směrem na Sněžné, Jimramov a Poličku. "Jenže lokalitu pod tratí bral vždycky jako nejvýhodnější. Vše ale budeme ještě projednávat," přislíbil znepokojeným obyvatelům Cacek.

Za stavbu čerpadla v blízkosti Betléma se v úterní diskuzi přimlouval i radní Otakar Německý. "Ta stavba se vždy někoho dotkne, proto plně tu stovku lidí chápu. S mnohými jsem o tom hovořil. Kdyby se tak ale chovali i naši předkové, tak nemáme ani nádraží," nechal se slyšet Německý. Podle něj má stavební řízení dnes natolik přísná kritéria, že špatná stavba by se ani nemohla uskutečnit. "Neustále slyším, že v Novém Městě se nic neděje. Když se tu konečně objeví aktivita, navíc pro město značně výhodná, jsme proti," dodal radní.

Za pumpu se zasazovali i někteří z tábora místních obvatel. "Myslím, že pumpa by tam byla na svém místě. Jako usmrkaný kluk si pamatuji dvě pumpy, a to na Vratislavově a Komenského náměstí. Nikdo tehdy neprotestoval, když auta jezdila doslova pod okny," prohlásil jeden z přítomných, jehož slova ihned vyvolala rozčilenou reakci jeho sousedů. "To ale byla jiná doba. Zkusme jako lidi držet trochu při sobě," otočil se k řečníkovi muž z předních řad.

Pumpu ano, ale ne za zahrádkou
Stavba, s níž počítá také územní plán města a jejíž realizaci požehnala i městská rada, by i podle starosty Sokolíčka měla být ve všech ohledech ošetřena. "Jinak bychom si ji ani nemohli dovolit stavět," tvrdí starosta, který slíbil, že také město udělá vše pro to, aby nedošlo k ekologickému zatížení a estetickému znehodnocení lokality, jehož se protestující obávají.

František Klimeš z referátu životního prostředí žďárského okresního úřadu, který na daný záměr psal vyjádření, potvrdil, že se zabezpečením nových čerpacích stanic nebývají po stránce ekologické potíže. "Tento záměr je teprve v úvodní fázi, každopádně i zde platí předpisy a zákonné podmínky jako u každého jiného. Pokud je investor splní, není důvod, proč stavbě bránit. V chráněné zóně totiž není," řekl Klimeš.

Objekt, který hodlá manipulovat s ropnými látkami, musí splnit řadu norem týkajících se mimo jiné například vody a ovzduší. Podle Klimeše si příslušný referát splnění všech podmínek ohlídá.

Starosta Sokolíček je přesvědčen, že většina z lidí podepsaných na protestní listině souhlasí s nutností vybudovat ve městě další čerpací stanici. "Ovšem pokud by nestála za jejich zahrádkou, to je pochopitelné. Jsem ale toho názoru, že pumpa je potřebná. Necítím se totiž dobře, když projíždím vesnicí Tři studně, kde stojí řada Novoměšťáků u benzinové pumpy, neboť tam jsou pohonné hmoty lacinější. Je ostuda, že Nové Město doposud další stanici nemá," uzavřel Sokolíček.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Pelikán o jmenování vlády bez důvěry: Vrátili jsme se ke kořenům ústavy

Rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem - 2.

Česká ústava předpokládá, že prezident nejprve vybere premiéra a ten si až potom jde hledat do parlamentu potřebnou...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

BMW Řada 3 330...
BMW Řada 3 330...

r.v. 2001, naj. 223 458 km, benzín
89 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz