Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé navrhují hrůzu Brna, odborník stavbu chválí

  9:53aktualizováno  9:53
Hned dva obchodní domy, v centru Brna a Znojma, vzbuzují u Jihomoravanů tak silné emoce, že je nominovali v anketě iDNES.cz na největší hrůzy kraje. Každá z budov je přitom úplně jiná a jednu z odborníci dokonce chválí.

Obchodní dům Omega v Brně | foto: Radek MičaMF DNES


Zatímco Omega na brněnském náměstí Svobody vyrostla v letité proluce teprve před rokem, obchodní dům Dyje ve Znojmě stojí na Masarykově náměstí už od roku 1970. Jeho autorem je navíc věhlasný architekt Bohuslav Fuchs, autor oceňovaného vzhledu brněnského hotelu Avion nebo Zemanovy kavárny.

"Dyje se lidem nelíbí prostě proto, že mají dobrý vkus. Při navrhování této budovy šlápl Fuchs vedle, ale nejspíš to bylo vinou požadavků, které na něj investor kladl. Kromě obchodního domu mělo jít zároveň o tribunu pro prvomájové průvody," uvedl ředitel brněnského Národního památkového ústavu Petr Kroupa.

Do historického jádra Znojma navíc kolos, který nejvíc připomíná betonový protiatomový kryt, vůbec nezapadá. Právě tento nesoulad lidi podle odborníků rozčiluje. "Je to příliš velká hmota, která se vymyká měřítku okolí. Na to jsou lidé citliví," konstatoval profesor brněnské architektury Ivan Ruller.

Obchodní dům Dyje ve Znojmě

Půdorys Dyje je navíc nepoměrně větší než rozloha ostatních domů v historickém centru města. "Prostě působí jako pěst na oko," shrnul šéfredaktor časopisu Era 21 Osamu Okamura.

Ve vztahu k brněnské Omeze jsou už odborníci mnohem smířlivější. "Je to obchodní dům a jeho základním rysem je, že chce lákat zákazníky. Dělá to však velmi noblesní, exkluzivní formou. Členění její fasády se podřizuje rytmu okolních domů," pochválil kritizovanou stavbu Okamura.

Výhodou budovy je podle něj to, že stojí na náměstí, které není architektonicky ucelené. Každý z okolních domů má jiný styl. "Všechny budovy jsou výrazem reprezentativnosti tak, jak byla chápána v době jejich vzniku," dodal.

Přesto moderní stavba se skleněnou fasádou leží některým Brňanům v žaludku tak, že ji neváhali nominovat na titul Největší hrůza celé jižní Moravy. "V prostoru působí cize a to nejspíš lidem vadí. Přesto ji nepovažuji za brněnské Waterloo. Tím je podle mě spíš Velký Špalíček," poznamenal Ivan Ruller.

Názor lidí na obchodní dům Omega se podle odborníků časem ustálí a stavba jim přestane vadit. Celá léta byli na jejím místě zvyklí vídat nevzhlednou proluku a ještě dřív nevýrazný Dům nábytku. "Sžili se i s dnešní Komerční bankou, a ta je výraznější," podotkl Petr Kroupa. Vysočina Pardubický Zlínský Moravskoslezský Královéhradecký Olomoucký Jihomoravský Jihočeský Liberecký Plzeňský Ústecký Karlovarský Praha Středočeský

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz