Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé můžou přijít o podíly v družstvech

  10:17aktualizováno  10:17
Na náhradě majetku, který lidem zabrala někdejší Jednotná zemědělská družstva, by se lidé s družstvy měli dohodnout co nejdříve a domáhat se jej i soudní žalobou. Jinak o něj přijdou. Podle transformačního zákona schváleného v roce 1992 měla družstva s lidmi vypořádat podíly za odebraný majetek do sedmi let. To se však ve většině případů nestalo, protože zemědělská družstva neměla potřebné peníze ani majetek.

 Lidé navíc odmítali převzít náhradou za své dřívější jmění neatraktivní věci, které jim družstva nabízela, jako byly například silážní jámy. S dluhem vůči původním vlastníkům se tak vyrovnala jen zhruba třetina družstev.

„Těm ostatním, kterým se zatím nepodařilo nijak dohodnout, zbývají jen soudní žaloby. Problém je v tom, že od roku 1999 běží obecně platná tříletá promlčecí lhůta pro podání soudní žaloby na vypořádání pohledávek a ta končí letos. Pokud k podání žaloby nedojde, budou majetkové nároky desítek tisíc oprávněných osob v mnoha případech promlčeny,“ tvrdí senátorka Jitka Seitlová (ODA).

Jde o majetek za miliardy
Řada lidí však o hrozbě promlčení neví. Nejde přitom o nijak zanedbatelné částky – v celé zemi by měla družstva vypořádat s lidmi ještě majetek za zhruba 10 až 15 miliard korun.

„Nedoporučoval bych řešit situaci žalobami, vždycky je lepší pokusit se o dohodu a hledat kompromisy,“ hájí svou organizaci Josef Korbelář, právní zástupce Zemědělského svazu ČR, který sdružuje zemědělská družstva v zemi.

„Vím, že dohoda možná je. Sám jsem byl svědkem několika takových jednání. Lidé sice nedostali od družstva peníze, které žádali, ale odvedli si třeba tři krávy a mohli s nimi jít hned na jatka, kde za ně už peníze získali,“ řekl právník.

"Nebo je také možná dohoda o postupném splácení v naturáliích – lidé například dostanou každé Vánoce od družstva prase," dodal právník.

Družstva nemají peníze
Naopak předseda Asociace soukromých zemědělců okresu Přerov upozorňuje, že v takových případech nic nenutí družstva a jejich nástupnické společnosti, aby dohody dodržely.

"Řada družstev se ocitla a ocitá v likvidaci, takže lidé, kteří by měli být vypořádáni, přijdou zkrátka. Navíc spousta společností, které uzavřely podobné dohody, je neplní a oprávnění majitelé opět nic nezmohou," řekl Antonín Horník.

"Vím o řadě takových případů a občas jsem si říkal vzhledem k situaci, v jaké je u nás zemědělství, že jsme měli udělat něco podobného. Jenže jsme vždycky byli a budeme slušné družstvo, takže nikdo z lidí, kteří u nás mají své podíly, se o své peníze bát nemusí," řekl předseda ZD Kokory František Ježík.

"Nikdo o svůj majetek nepřijde. Lidé to naštěstí pochopili, věří nám, protože vidí naše výsledky, takže jsou ochotní počkat," dodal předseda.

Možná pomůže nový transformační zákon
"Pokud se lidem podaří s družstvem rozumně dohodnout, je to dobré. V těch ostatních případech si ale myslím, že nejrozumnějším řešením, jak získat alespoň část peněz zpět, je podání žaloby. A to čím dříve, tím lépe," konstatoval Antonín Horník.

Určitou nadějí na vyrovnání dluhů byly návrhy novel transformačního zákona. Ty předpokládaly převzetí pohledávek státem. "Navržené řešení však bylo nespravedlivé vůči těm poctivým družstvům, která zodpovědně nároky vypořádala. Poslanci čtyřkoalice proto vedli jednání o doplnění daňových úlev pro družstva, která se s oprávněnými osobami vypořádala.

Bohužel v posledních týdnech roku byly návrhy novel staženy a předložení nových návrhů a jejich schválení před uplynutím doby promlčení nyní vylučuje krátká doba do konce funkčního období Poslanecké sněmovny," uvedla senátorka Seitlová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz