Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé mají o volby zájem, k urnám jich už přišla téměř polovina

  21:37aktualizováno  22:57
První den voleb do Sněmovny skončil. Podle odhadů dorazila k urnám už téměř polovina voličů. Zájem ovlivnit budoucí složení Sněmovny i vlády byl už od počátku, v některých volebních místnostech se na hlasování dokonce stály fronty. V pátek tradičně přichází volit asi dvě třetiny všech voličů, celková účast by tedy mohla přesáhnout 70 procent.

Volby v brněnské Fakultní nemocnici. (28. května 2010) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Volební místnosti se v pátek zavřely úderem 22. hodiny. V sobotu bude možné volit od 8 do 14 hodin. Vyšší volební účast může podle politologů nahrávat novým stranám a také ČSSD. Naopak strany s věrným voličským jádrem, jako ODS či KSČM, obvykle těží z nižší účasti.

Stalo se

Zájmu voličů v první den hlasování si všiml i lídr zelených Ondřej Liška. "Účast bude zřejmě opravdu vysoká. Ve volební místnosti v Praze 6 byla v prvních minutách spousta lidí přes maminky, mladé lidi po starší generaci," řekl iDNES.cz krátce po otevření místností ve 14 hodin.

Velkému náporu čelili například pražští volební komisaři, podle nich do osmé hodiny večer přišlo volit mezi 40 až 48 procenty lidí. Týká se to i Prahy 8 -Kobylis, kde účast podle informací iDNES.cz překročila 40 procent.

Výjimkou v metropoli je Praha 3, kde se k urnám vydalo pouze 26 procent lidí. Zato v Praze 11 se první den dostavilo k urnám 56 procent voličů. Podle mluvčí Prahy 11 přišlo jen do 16 hodin tolik lidí jako za oba dny loňských voleb do Evropského parlamentu.

Volební místnosti v jednom obvodě z Prahy 4 vzali lidé útokem, hlas tam odevzdalo 70 procent lidí, řekl Tomáš Smrček z úřadu Prahy 4.

Jižní Čechy: až 45 procent

Hodinu a půl před uzavřením volebních místností přišlo v Jihočeském kraji k urnám mezi 34 až 45 procenty voličů. "Takovou účast nepamatuji, s předcházejícími volbami se to nedá srovnat," uvedla předsedkyně jedné z komisí Iveta Mičunková, kde volební účast v podvečer přesáhla 40 procent.

Mezi místa s největší volební účastí dosud patří městský úřad v Písku. "Zatím odvolilo 28 procent lidí. Protože jsme na hodně navštěvovaném místě, chodí nám sem i hodně lidí s voličskými průkazy. Už jsme si museli nechat přivézt další hlasovací lístky," podotkl kolem 17:00 zapisovatel volební komise Petr Matoušek.

Asi nejvíce voličů dosud přišlo v nejmenším volebním okrsku kraje - Milčicích na Strakonicku - skoro 60 procent.

Šlégr čekal na urnu dlouhé minuty

V Ústí nad Labem je účast také velmi vysoká, v některých okrscích už přesáhla 45 procent. Více lidí než dříve přišlo volit i v ústecké sociálně vyloučené lokalitě Předlice.

Zajímavou situaci zažil také olympijský vítěz - hokejista Jiří Šlégr, nynější dvojka na kandidátce ČSSD v Ústeckém kraji. Podle reportéra MF DNES musel v Litvínově na vhození svého lístku do volební urny i on čekat dlouhé minuty ve frontě. Přišel přitom mezi prvními krátce poté, co se volební místnosti otevřely.

V jedné z nejmenších českých volebních místností v obývacím pokoji jednoho z domů v Nové Olešce na Děčínsku přišlo volit asi 30 procent lidí, zhruba stejně jako před čtyřmi lety. V Roudnici nad Labem odvolilo do večera asi 43 procent lidí.

Také v Karlovarském kraji zatím volební účast zejména ve větších městech převyšuje ty minulé, byť je to jen přes 25 procent.

Na východě Čech hlásí okrskové volební komise dosavadní volební účast mezi 30 až 40 procenty voličů. "Odvolilo 31 procent voličů, lidé stále chodí," řekla dnes ve 20:30 například členka volební komise v Bříšťanech na Jičínsku.

Vyšší zájem než při minulých sněmovních volbách mají voliči také v Poříčí u Litomyšle na Svitavsku, kde do 20:30 odvolilo 41 procent voličů.

Volební účast na Vysočině se podle informací volebních komisí pohybuje přibližně hodinu a půl před uzavřením volebních místností kolem 40 procent.

"Už před 14:00 se tvořily fronty, lidé chodí nepřetržitě. Celkovou volební účast odhaduji kolem 70 procent," míní například Petra Havlíčková z jedné jihlavské volební komise.

Zájem mají i v zaplavených oblastech

V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku trvaly volby něco málo přes hodinu. "Z téměř 700 vězeňkyň přišlo volit 163 odsouzených," řekla ČTK mluvčí věznice Eva Hodná. Ve druhé věznici v Rapoticích na Třebíčsku dnes vhodilo hlasovací lístek do volební urny 145 z 245 odsouzených, tedy více než polovina. - (Volby! zavelel dozorce. Vězni měli za hodinu hotovo)

K volbách chodí i lidé v lokalitách, které nedávno postihly záplavy. Například v Bohumíně byla v podvečer účast od 13 do 20 procent. V městské části Šunychl, kterou také postihla velká voda, už k volbám přišla i nejstarší osmadevadesátiletá volička, uvedla mluvčí města. V celém Moravskoslezském kraji podle odhadů přišlo volit asi 25 až 30 procent voličů.

Nečekaně vysokou účast hlásí i některé volební komise na Ostravsku, kam spadají sociálně slabší skupiny. Ve volební komisi na Vyšší odborné škole sociální v Palackého ulici v Ostravě-Přívozu se Romové dožadovali stokoruny za to, že budou volit ČSSD. (více o náporu Romů na volební místnosti čtěte zde)

Objednejte si Volební SMS

Jak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz.

Ve Zlínském kraji do 20:00 odvolilo v Uherském Hradišti a Vsetíně mezi 30 a 40 procenty lidí. "Jeden volební okrsek dokonce hlásí šedesátiprocentní volební účast," řekla ČTK mluvčí vsetínské radnice. Ve Zlíně do té doby odvolilo téměř 41 procent lidí, v Olomouci kolem 40 procent, v Prostějově v průměru 39 procent.

V olomouckém volebním okrsku na gymnáziu Čajkovského byly už na začátku jasně překonávány čtyři roky staré statistiky. "Za první tři hodiny máme volební účast sedmadvacet procent, což je jednoznačně vyšší, než to bývá. Minule jsme měli za celý první den voleb účast dvacet procent a celkově pětatřicet," sdělil předseda komise Jaroslav Nevrlý.

Noste si lístky, vyzývá ministerstvo

Podle informací iDNES.cz dochází v některých místnostech volební lístky. Stalo se to například v Poděbradské ulici v Praze. Lidé si je totiž často nechávají či zapomínají doma a spoléhají na to, že jim komise vydá náhradní obálku. "My ty problémy jsme schopni vyřešit, například tiskem dalších sad lístků, ale rádi bychom poprosili občany, aby si lístky brali s sebou," požádal prostřednictvím iDNES.cz mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Před čtyřmi lety při posledních sněmovních volbách účast přesáhla 64 procent z 8,3 milionu voličů. V roce 2002 přišlo rozhodnout o složení sněmovny 58 procent a v roce 1998 to bylo 74 procent voličů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz