Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé kritizují zákon o vlastnictví bytů

  9:26aktualizováno  9:26
Náchod, Olomouc - Stovky, možná už tisíce podpisů má petice proti zákonu o vlastnictví bytů. Lidem vadí, že stát i z těch nejskromnějších vlastníků bytů udělal právnické osoby. Nutí je úřadovat a "podnikat" třeba i se sousedy, s nimiž by jinak do žádné firmy nikdy nešli. "Pošlapává vlastnické právo dané Listinou základních práv a svobod," míní Radana Šubertová z Náchoda, která odmítá vložit svůj zprivatizovaný byt do družstva, jež je podle ní jen novou formou znárodňování.

Zákon, jenž začal platit loni v létě, nařídil vlastníkům bytů stát se právnickými osobami, sepsat stanovy, zvolit vedení, zaregistrovat se u obchodního soudu a na finančním úřadě, vést podvojné účetnictví, podávat daňová přiznání. Jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

Majitelé bytů pochybují, že právnická osoba a sdružování vlastníků budou pro ně výhodné. Spíše prý zákon nahrává podnikatelům, kteří se o byty starají. Čím bude pro obyčejné lidi složitější pečovat o bytový dům, tím lépe pro firmy a z jejich daní i pro státní pokladnu.

Petice na internetu
Pavel Štěpánek z Nového Města nad Metují, jenž se z rozhodnutí ostatních vlastníků začal o panelový dům se čtyřiceti byty starat na živnostenský list, tvrdí, že k tomu, aby se o dům řádně postaral, takový zákon nepotřebuje. "Zákon je pro mě v mnoha bodech rozporuplný. Lidé si mají správu nad domem vykonávat sami, a přitom jsou jim kladeny těžko splnitelné podmínky, nákladné na čas i finance," shrnuje Štěpánek, který toto téma zveřejnil na internetové adrese www.nachodsko.cz/tv. "Připomíná mi to kolektivizaci v padesátých letech. Lidé jsou potrestáni za to, že se chtěli postarat o své byty," kritizuje zákon Romana Kubáčková z Hluboček na Olomoucku, která petiční archy roznesla v obci.

Zákon zasáhne obce
Novela zákona o vlastnictví bytů ukládá vznik společenství vlastníků bytových jednotek tam, kde má dům alespoň pět bytů a nejméně tři z nich jsou ve vlastnictví různých majitelů. Povinně vzniklá právnická osoba má mít na starosti správu, provoz a opravy společných částí domu. Mimo jiné odvádí daň z nemovitosti.

"Obcím určitě taková povinnost ze zákona vyplyne. Pokud totiž budou ve větším paneláku tři byty prodány do osobního vlastnictví a čtvrtý byt bude města, je to už tento případ," upozornila poslankyně Zdeňka Horníková (ODS), která nyní připravuje novelu zákona: "Buď musíme povinnost založit právnickou osobu úplně vypustit, nebo dát lidem možnost výběru."

Podle náchodského místostarosty a předsedy komise bytového hospodářství Josefa Řeháka zůstává v Náchodě řada domů, v nichž si město ponechalo některé byty a vybírá v nich nájemné. "Takové případy jsou docela obvyklé, jen několik domů jsme privatizovali úplně. Městu zůstali nájemníci, kteří si nemohou nebo nechtějí byt koupit. "Parlament by měl dát vlastníkům na výběr. Nechceš-li být členem společenství, nebuď, ale poneseš si za to důsledky. V Náchodě se soukromé paneláky poznají na první pohled - kvetou," tvrdí podnikatelka Šubertová.

Chystané novely
Ústavní soud v březnu odmítl spornou část novely zrušit. Zákon je stále v platnosti a některá společenství vlastníků se podle něho od poloviny minulého roku zaregistrovala. "Nejhorší je, že jsme lidem přikázali, aby se stali právnickými osobami, aniž bychom se zeptali, jestli to chtějí. Principiálně jsme porušili jejich svobodu rozhodnutí o vlastním majetku," říká poslankyně Zdeňka Horníková (ODS).

Kromě ní novelu připravuje i poslanec Tomáš Kvapil (KDU-ČSL), který loni hlasoval pro zákon. "Je nutné, aby nemovitost měla jednu osobu, která vystupuje navenek a je subjektem práva. Ve světě je obvyklé, že to určuje zákon," zdůvodnil svoje tehdejší stanovisko. "Považuji ale za chybu ustanovení o registraci u obchodního soudu a vedení podvojného účetnictví. To chci změnit," tvrdí nyní Kvapil.

Poslanec Zdeněk Kořistka (US) navíc upozorňuje na to, že pokud se zákon nezmění, zbrzdí privatizaci městských bytů. "Lidé by se mohli zaleknout obtíží, které jim zákon připravuje, a odmítli by kupovat městské byty. To nesmíme dopustit," řekl.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Hamáček: Zvolení šéfa komise pro kontrolu GIBS komplikuje jednání o vládě

Předseda ČSSD Jan Hamáček přijel na Pražský hrad seznámit prezidenta Miloše...

Šéf ČSSD Jan Hamáček představil prezidentovi Miloši Zemanovi nabídku, kterou dostal pro rozdělení křesel v případné...

MPSV podalo další stížnost kvůli IT zakázkám, Marksová zvažuje právní kroky

Budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (23.

Vedení ministerstva práce a sociálních věcí podalo další trestní oznámení kvůli zakázkám na informační systémy, které...

Tropy se blíží, brutální napadení a medvědí radost

Nejteplejší den roku na Náměstí Svobody v Brně. (1. srpna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že se do Česka blíží tropické počasí a kolik stupňů bude o víkendu. Uvidíte...

Najdete na iDNES.cz