Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé jsou agresivní možná kvůli genu

  14:40aktualizováno  14:40
Nedostatek určitého genu je zřejmě příčinou přílišné agresivity nebo velké úzkosti. Tvrdí to američtí vědci, kteří v rámci výzkumu prováděli testy na myších. Při pokusech odstranili z těl některých zvířat gen PET - 1. Ten je důležitý pro vývoj mozkových buněk plodu. Takto geneticky modifikovaní jedinci vykazovali větší známky agresivity i úzkosti.

Na rozdíl od těch zvířat, kterým gen PET - 1 odebrán nebyl, více útočili na cizí jedince a ve svých klecích častěji vyhledávali místa, která lze považovat za bezpečnější.

Bilog Evan Deneris řekl, že chování myší bez genu PET - 1, se nápadně podobá problémům jednoho typu mentálně postižených lidí. Pro ně je charakteristická agresivita a také pocity velké úzkosti.

Deneris dále uvedl, že chování živých tvorů upravuje serotonin produkovaný buňkami. U jedinců, u nichž je tvorba serotoninu příliš nízká, mohou vzniknout problémy s chováním.

Tým vědců vedený Denerisem teď pracuje na ověření svých poznatků. Chce také zjistit, jestli  gen PET-1 hraje podobnou roli i u lidí. Pokud se tyto poznatky potvrdí, bylo by možné léčit některé psychicky nemocné lidi dřív, než je choroba zcela přemůže. 

Peter McGuffin, z psychiatrického výzkumného ústavu v Londýně, ale pochybuje o takovéto možnosti léčení projevů agresivity anebo úzkosti. Odbornou léčbu podle něj nelze nikdy nahradit genetickým zásahem. Podle jeho názoru by ale potvrzení výsledků Denerisova výzkumu mohlo hodně usnadnit určení, jak budou pacienti reagovat na léky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Najdete na iDNES.cz