Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé hájí park Balabenka

  18:54aktualizováno  18:54
Vysočany - Ačkoli se obyvatelé okolí Balabenky již několik let brání tomu, aby část parku Balabenka vzala za své a ustoupila výstavbě centra Vysočanská brána, okolnosti spíše nahrávají společnosti Skanska, která hodlá obchodně administrativní centrum vybudovat. I když se místo nachází ve stavební uzávěře, firma Loxia získala pro Skansku výjimku a územní řízení tak pro ni skončilo kladně. "Z hlediska dopravních staveb není vznik Vysočanské brány v kolizi s další dopravní výstavbou," konstatoval Libor Šímá z magistrátního odboru dopravy. Kladně se k územnímu řízení vyjádřily také další odbory, včetně hygienika.

Rovněž vysočanská radnice podporuje vznik brány a nedbá na petici občanů, kterou již podepsalo tisíc devět set lidí. Na zřetel nebere ani tři občanská sdružení brojící za záchranu parku. Jelikož jsou účastníky řízení, proti vydání územního rozhodnutí se odvolaly.

Za alarmující považuje zástupce občanů Ivo Steiner skutečnost, že Skanska chce lidi umlčet tím, že jim nabízí protislužbu. "Lidé dostali návrh dohody o úpravě vzájemných vztahů, kdy jim Skanska nabízí příspěvek na opravu fasády domu do ulice Na rozcestí. Za to požaduje bezodkladný souhlas s výstavbou Vysočanské brány a všemi s ní souvisejícími záležitostmi, také závazek, že nikdo nepodá námitky proti výstavbě a nebude se odvolávat proti stavebnímu povolení," citoval Steiner z návrhu dohody. Dodal, že informace mají být důvěrné a při jejich prozrazení třetí osobě by sankce činila jeden milion korun.

"Investor se snaží zjistit, jaké k tomu mají lidé připomínky. V žádném případě se nesnaží nikoho nutit k podepsání takové verze," řekl Radek Polákze ze společnosti Ami Communications, která Skansku mediálně zastupuje. Dosud se nenašel nikdo z občanů, kdo by takovou dohodu chtěl akceptovat.

Obyvatelům domu Na rozcestí 4 se hrubě nelíbí skutečnost, že zhruba ve stejné době s dohodou od Skansky dostali výzvu odboru výstavby Prahy 9, aby si opravili fasádu domu. Pokud se jim to nepodaří do konce ledna, hrozí odbor pokutou deseti tisíc korun, při nesplnění opakované výzvy pak míní požadovat dvacetinásobek.

Vedoucí odboru Václav Vaněk výzvu potvrdil, a řekl, že k ní úřad dospěl na základě podnětu občana Prahy 9. "Můžeme se pouze domýšlet, zda za tím vězí Skanska, ale podepsaný je tam někdo jiný," řekl Vaněk. Výzev podává úřad mnoho, ale na opravu fasády nejsou až tak časté. Vaněk uvedl, že za rok bývají asi tak tři. Steiner k tomu řekl, že lidé si dají dům dopořádku za vlastní peníze.

"Chceme park Balabenka zachovat, protože je to jediná zeleň v okolí našeho bydliště. Vůbec se nám nelíbí, že Skanska počítá s kácením stromů a s tím, že místo zeleně nám pod okna přitáhne desítky aut, která budou zajíždět do podzemních garáží," míní zástupce občanů Ivo Steiner.

Tvrdí, že oblast další nákupní ani kancelářská centra nepotřebuje. "Ani ta v okolí nejsou plně využívána. Starší lidé a maminky s dětmi spíše potřebují park. Ale nikdo na to neslyší," dodal.

"Při přípravě projektu se vycházelo i ze studie územního rozvoje Libně a Vysočan. Vysočanská brána nabídne okolo tisícovky pracovních míst a služby, které na Balabence doposud chyběly. Restauraci, obchody a posilovnu," uvedl Polák.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz