Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé chtějí vleky i větší ochrany přírody

  11:16aktualizováno  11:16
Ovčárna - Ze slov obyvatel obcí pod nejvyšší horou Jeseníků je dnes často znát nesouhlas či pobouření ze záměru ministra životního prostředí nepovolit výjimku na další provoz dvou největších vleků na Ovčárně. Lidé a turisté, oslovení ve všední den v Karlově, Malé Morávce a Karlově Studánce, mají často obavy, že omezení lyžování zamezí jejich dalšímu podnikání či ztíží život.

Na druhé straně se mnozí z nich v posledních dnech trochu zamysleli. Ač jsou většinou pro spuštění všech šesti vleků pod Pradědem, přejí si, aby jejich provozovatelé plnili přísnější podmínky ochrany přírody.

"Zastavení vleků by byla škoda, ale mnozí lidé, kteří se připojili k petici proti jejich uzavření, možná ani nevěděli, co podepisují," řekla žena uklízející kolem jedné turistické chaty v Karlově spadané listí. "Kužvart přece jen tak provoz nezastavil. Ale já nepoznám, jestli tam nějaké škody jsou. To musí experti."

Dveře hostince U Bohouše v Karlově jsou dopoledne zavřené, ale pár lidí uvnitř je. "To rozhodnutí je krátkozraké. Když zavřou vleky, zmizíme brzy i my," říká majitel podniku Bohumil Procházka. Do Karlova přišel podnikat před pěti lety. "Už tehdy i teď je problém sehnat od banky úvěr. Co teprve, až zruší ty dva vleky. To už nás ani vrátný do banky nepustí," míní podnikatel. Vyčítá ministrovi, že odmítl dát vlekům výjimku příliš nečekaně. "Kdyby řekli, že například za deset let tu oblast uzavřou, podnikatelé by se na to mohli připravit."

Klient lázní v Karlově Studánce Ivan Ročkár si myslí, že uzavření dvou z šesti vleků bude znamenat problém i pro lázně. "V zimě mají největší kšeft z lyžařů, kteří tam mimo lázeňskou sezonu bydlí. Podepsal jsem petici. Zrušení vleků je blbost."

Majitelka penzionu Milada stříhá živý plot u svého podniku. "Připadá mi nerozumné zavřít nahoře vleky. Tady v Karlově často není sníh a zdejší vleky spíš nejedou. Proto lidé mají možnost jet nahoru, kde sníh je. Když tu možnost mít nebudou, nebudou jezdit ani k nám," míní žena. O škodách na přírodě se však nechce příliš bavit. "Já nejsem žádná odbornice. Ale když ze sněhu vylézá třeba kleč, tak tam přece lyžař nepojede, protože se mu tam špatně jezdí, ne?," míní žena.

Tvrdými slovy útočí Miroslav Dvořáček, kterého mají místní za znalce a pozorovatele přírody. "Jak může někdo napsat, že rolby ničí povrch sjezdovek, když rolba nevyjede do sněhu, pokud ho není půl metru! To je hrozná blbost," durdí se muž a odmítavě vrtí hlavou i na otázku, zda tedy provozovatelé vleků nikdy a nijak nepoškodili přírodu.

"Ne. Ne. A když, tak jsou to zanedbatelné a minimální škody. Ochranáři operují pár polámanými větvemi. Co tam ale chtějí chránit? Ty pokroucené olše? Tu trávu? Těch pár kytek? Vždyť když jsem byl malý, tak na Petrových kamenech nebylo nic. Žádné rostliny a keře. Tak proč by tam měly být teď? Ať ochranáři naopak navrhnou způsob, jak ty keře zrušit a bude pokoj!" dodává Dvořáček. Tyto vzácné rostliny fotografuje a ví, že na jiných místech rostou stejně jako na Pradědu. "Je zbytečné, aby chráněné území bylo tak velké. Ať ho omezí na pár oblastí a ty ať přísně chrání a střeží," míní, ale dodává, že se sice nepovažuje za odborníka, nýbrž za milovníka přírody.

"Postoj vlády je tvrdý. S trochou kontrolované ukázněnosti bych byl pro zachování všech vleků. Ty zdejší hotely jsou živy v zimě jen z lyžování," říká Aleš Sobel z Brna, který se jezdí dvakrát do roka na Praděd podívat. Josef Kula z Opavy také není pro uzavření dvou vleků. "Myslím, že škody nejsou tak velké. A kdyby - co je větší škoda? Zlikvidovat zdejší podnikatelské aktivity nebo kousek přírody?" Mladému páru z Brna, který prochází lázeňskou obcí, však uzavření vleků nevadí. "Nám mohou být ty jejich vleky ukradené. Když ničí přírodu, ať je zavřou!," řekli mladí lidé.

Pacient lázní z Opavy není pro rušení vleků, ale chce, aby ochranáři omezili počet lidí na Pradědu. "Já už nemohu lyžovat, ale jezdil jsem tam. Ochranáři by měli každopádně omezit počet lidí na Ovčárně. Ta hora to nezvládá."

Řidič linkového autobusu na trase Bruntál - Karlova Studánka Antonín Lakatoš míní, že uzavření vleků může omezit i jeho. "Bude sem jezdit méně lidí a bude méně práce. Je to jasné a stačí na to selský rozum," řekl řidič. 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Do Česka míří silné bouřky a déšť, mohou zasáhnout většinu území

(Ilustrační snímek)

Většinu České republiky mohou ve středu ojediněle zasáhnout silné bouřky. Výjimkou je pouze severozápad a jihozápad...

Hamáček by jako šéf vnitra bránil rušení matrik, což teď plánuje vláda

Předseda ČSSD Jan Hamáček slíbil, že by jako ministr vnitra přehodnotil plán...

V případě, že sociální demokracie v referendu schválí vstup do vlády s hnutím ANO, chce předseda ČSSD Jan Hamáček jako...

Je to proti přírodě i stvořiteli, odmítá Jurečka, aby dítě mělo dva otce

Marian Jurečka, ministr zemědělství, byl hostem pořadu iDNES.cz Rozstřel. (21....

Místopředseda lidovců Marian Jurečka protestuje proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, aby homosexuální pár byl zapsaný v...

Najdete na iDNES.cz