Michal Fridrich, výčepní z pražského hostince U Vody

Michal Fridrich, výčepní z pražského hostince U Vody | foto:  Petr Topič, MAFRA

VÝČEPNÍ: Na country je plno, na topless jak kdy. Automaty dělají zle

  • 98
Hospoda U Vody je klasická holešovická čtyřka. Vejde se sem asi třicet hostů, za týden tu vytočí pět až šest sudů. Zákazníků za poslední dobu ubylo. „Zákaz kouření ublížil daleko víc než EET,“ říká v rozhovoru pro seriál Lidé Česka 52letý výčepní Michal Fridrich.

Jak jste se dostal k práci výčepního?
Víceméně náhodou. Kamarádka měla v Libni hospodu U Romana a chtěla přes Velikonoce výpomoc. To bylo v roce 2011. Já mám ještě svoji živnost, dělám sklenařinu. Tohle vlastně dělám na výpomoc.

Lidé Česka

Seriál iDNES.cz

Lidé Česka

Zapomeňte na politiky, vrcholové sportovce, hvězdy showbyznysu a další celebrity.

Portál iDNES.cz přináší druhou řadu seriálu rozhovorů s mediálně neznámými lidmi.

Po 60 vydaných dílech a roční pauze jsme opět pečlivě vytipovali reprezentanty profesních či zájmových skupin napříč Českem a během roku zveřejníme další desítky interview, ve kterých zprostředkujeme radosti i starosti zpovídaných.

Motto projektu zní: 
Každý má co říci

Máte zajímavý tip na dalšího hosta našeho seriálu?
Napište nám na na adresu: lideceska@idnes.cz

Tahle hospoda si prý zahrála i ve filmu...
Ano, tady se točily Pěsti ve tmě s Vašutem, to tu bylo celý předělaný, udělali si to tu podle svýho. A pak se se tu natáčela ještě Obecná škola.

Holešovice se za poslední léta hodně změnily. Mění se i hosté? 
Všude okolo se staví baráky, všude se pronajímají byty, tohle všechno okolo je nový. Takže dobrý, akorát mě zarazilo, že budou bourat Feronu (sklady hutního a železného materiálu vedle hospody U Vody, developer Finep zde postaví 400 bytů; pozn. red.). 

Z těch nových baráků sem lidi moc nechodí, na pivo k nám chodí lidi ze starý zástavby. Štamgastů sem chodí dost, víceméně to jsou všechno řemeslníci. Jeden je řidič, někdo dělá s vodou, další staví lešení. Různý profese, ale vesměs pracující. Podnikatelé sem nechodí.

Myslíte si, že klasická česká čtyřka přežije?
Je škoda, že se takovéhle hospody začínají vytrácet. Tady v Holešovicích to ještě jde, ale kdybyste šel nahoru do Libně, tak tam už je to jiný. Všechno předělali, aby to zkulturnili, a už to nejsou klasický hospody jako ta naše. A pak tam jsou už jenom nonstopy a herny.

Nechtěli jste sem dát automaty? Nepomohlo by to finančně?
Vůbec. Bývalá šéfová to měla nahoře v Libni a akorát to dělalo zle. Chodili cizí lidi a člověk je musí hlídat. Automaty nejsou dobrá věc. To do hospody nepatří, lidi se u toho hádaj. Do hospody patří karty, nebo kostky, ale určitě ne automaty.

Jak na vás dopadl zákaz kouření a EET?
Kouření udělalo hodně. Jak to zakázali, tak ubylo lidí, co choděj na pivo. Zákaz kouření ublížil daleko víc než EET. V létě lidi kouřili venku, ale teď v zimě... kdoví, jak to bude. Zatim jsou poslušný, ale ukáže se, až přijde pořádná zima. Pivovary dneska dělají akce, že lidi koupí v Kauflandu flašku piva za šest nebo sedm korun a do hospody choděj málo. Ale štamgasti choděj pravidelně, pomalu denně.

Dá se podle vás provozováním hospody uživit?
Co vím od šéfový, tak zatím se sotva drží. Teď se tu předělávala kuchyň, aby se tady vařilo a zvedla se návštěvnost. Bude se tu dělat pizza a gyros, aby bylo něco k pivu. Jen na pivu a tvrdým alkoholu je těžký se uživit. To by desítka musela stát 35 korun, a to už do hospody nikdo nepůjde. Hodně lidí kouká na ceny. U nás desítka stojí 26. Hranice je podle mě třicet korun, to už by lidi chodili málo.

Co dělá dobrého hospodského?
Hlavní je chovat se k lidem slušně a snažit se je dobře obsloužit. Když budu dělat nasranýho a budu tady chodit naštvanej, zarostlej a špinavej, tak si lidi řeknou: Koukni se, sem už nejdu. Nebo když budu dávat podměrečný piva a panáky, tak sem lidi taky nepůjdou. Někdy zákazník nemá pravdu, ale radši přikyvuju, že má pravdu, než se s ním hádat.

Už se někdy stalo, že jste musel někoho vyhodit ze dveří?
Už se stalo, že přišel třeba někdo ožralej, tak jsem mu řekl, že mu nenaleju, ale že bych někoho vyhazoval, tak to ne. Ale sem chodí hlavně místní, a i když přijdou cizí, tak se chovají slušně. Štamgasti se občas pohádají, naštvou se, třeba i odejdou, ale druhej den už zase spolu mluvěj.

Vy také pořádáte country večery a jednou za čas máte obsluhu nahoře bez. Jak se takové akce projeví na návštěvnosti?
Na country bývá plno, to tu bývá kolem třiceti lidí. To lidi volaj, že chtějí zarezervovat stoly. Na topless jak kdy. Taky to neni, že by tu ve čtvrtek, když dorazí toplesska, bylo nabito.

Moje místo v Česku

odpovídají všichni hosté seriálu

Každý odněkud je. Někde se narodí, někde je doma. Říká se, že ta nejdůležitější místa v mysli a srdci člověka mohou být maximálně dvě. Jaká jsou ta vaše?

Já jsem bydlel ve Strmilově, za Jindřichovým Hradcem. Byl jsem tam osm let, tam je to podle mě nejhezčí. A pak jsem strávil dost času v Opavě a musím říct, že je docela hezká. Pražáci říkaj, že se tam k nim chovají špatně, ale já jsem tam kolikrát zašel na pivo sám a nic se mi nestalo.

Kde ty holky berete? A vyplatí se to?
Posílá je agentura, my jim vyplácíme 1 500. Vyplatí se to jak kdy. Jsou čtvrtky, kdy je to na hraně a taky jsme to v létě na jeden tejden zastavili, protože se to nevyplatilo. Ale pak se to zase obnovilo. Majitelka to trochu dotuje, lidi jsou na to zvyklí. Občas je na topless plno, občas je nás tu pár.

Změnily chytré telefony chování lidí v hospodě? Nekoukají pořád do mobilu?
Vůbec, pijou stejně. Máme tady wi-fi, lidi se ze začátku kouknou do telefonu, na Facebook, ale pak už komunikujou mezi sebou.

Jak dlouho chcete ještě za pípou vydržíte?
Těžko říct. Budu se to snažit vydržet co nejdéle. Sklenařinou se už neuživím, kvůli plastovým oknům nejsou kšefty. Takže přemýšlím, že skončím živnost a budu tady.


Článek se mi líbí
Lide Česka