Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé blokovali silnici v Dobré

  0:19aktualizováno  0:19
Dobrá - Asi čtyři stovky obyvatel Dobré od šestnácté hodiny blokovaly frekventovanou silnici v obci. Lidé tak protestovali proti dopravní situaci ve vsi, kterou denně projíždí několik tisíc vozidel. Provoz pořadatelé z občanského sdružení obnovili po hodině, jak slíbili. Během blokády se podařilo obcí projet pouze dvěma sanitkám a policejnímu vozu.
Podívejte se reportáž TVD a fotografie.
Protest v obci Dobrá

Protest v obci Dobrá - Asi čtyři stovky obyvatel Dobré od šestnácté hodiny blokovaly frekventovanou silnici v obci. Lidé tak protestovali proti dopravní situaci ve vsi, kterou denně projíždí několik tisíc vozidel. (31. srpna 2001) | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

Podle zpravodaje MF DNES, který byl na místě, několik set lidí úderem šestnácté hodiny zablokovalo křižovatku v Dobré. S nákladními auty a stavební technikou uzavřeli i vedlejší komunikace.

Hodinovým protestem chtěli lidé upozornit na stále se oddalující termín zahájení stavby obchvatu obce a rychlostní komunikace R 48, která má nahradit nevyhovující silnici obcí.


SILNICE V DOBRÉ:

Podle představitelů Iniciativy R 48 projede po silnici až 20 tisíc automobilů za den.

"Převážně se jedná o nákladní automobily. Kromě hluku, výfukových zplodin a nebezpečné dopravní situace upozorňujeme také na skutečnost, že silnice se už rozpadá a za chvíli přestane být schopna provozu," řekli.

Protestní akci zorganizovalo Občanské sdružení za výstavu rychlostní komunikace R 48. Na mítinku diskutovali zástupci obce i sdružení o dalším postupu a protestech.  Mezi vystupujícími se objevil i stínový ministr dopravy ODS Martin Říman.

Policie po 15. hodině odklonila dopravu už několik kilometrů před vsí z obou směrů. Podle zpravodaje MF DNES policisté již na výjezdu z Frýdku-Místku řidiče posílali jinou trasou, aby se vyhnuli možným kolonám, které se ale ani v jednom ze směrů nakonec netvořily.

"Pokud výběrové řízení na firmu, která stavbu provede, nebude vyhlášeno do 15. září, může se stát, že provoz zablokujeme na více než hodinu," pohrozil organizátor protestu a starosta obce Horní Tošanovice Petr Martiňák. Působí také ve sdružení Iniciativa R 48, které stavbu prosazuje.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že za oddálení termínů zahájení stavby nemůže.

"Chyba byla na sraně fondu ISPA, který bude projekt financovat částkou přesahující 20 milionů euro. Neměl totiž zcela vyjasněné podmínky existence. Nová pravidla byla vydána až v průběhu února a března letošního roku," uvedla mluvčí ministerstva Ludmila Roubcová. Podle ní resort postupuje v této záležitosti zcela zodpovědně a v zájmu občanů.

S tím Martiňák nesouhlasí. "Ministerstvo není schopno vytvořit dostatečně odborný a vzdělaný tým úředníků, který by dokázal s Evropskou unií komunikovat a řešit problémy. Proto se termíny neustále oddalují," řekl.


LIDÉ JIŽ JEDNOU PROTESTOVALI:

Na katastrofální situaci se postižení obyvatelé snažili upozornit již koncem roku 1999. Dvouproudovou silnici tehdy obstoupili se svíčkami v rukou. O nevyhovující silnici, jež vede napříč frýdeckomísteckým okresem a pokračuje dále do Polska, se totiž podle starostů hovoří více než 25 let.

Ostré protesty se začaly objevovat v devadesátých letech po otevření hranic. Silnici vedoucí středy měst neúměrně zatížily kamiony. Občané jí dokonce začali přezdívat cesta smrti, protože na každý pátý kilometr připadá statisticky jedna smrtelná nehoda.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Práce na sesuté trati ztížilo počasí, vlaky tam pojedou nejdřív v květnu

Na trati Cheb - Klášterec nad Ohří od soboty nejezdí vlaky kvůli sesuvu tzv....

Obnovení provozu alespoň na jedné koleji na trati z Chebu do Klášterce nad Ohří, kde se o víkendu sesunul svah, se...

MPSV podalo další stížnost kvůli IT zakázkám, Marksová zvažuje právní kroky

Budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (23.

Vedení ministerstva práce a sociálních věcí podalo další trestní oznámení kvůli zakázkám na informační systémy, které...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz