Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Libyjští povstalci si prý pletou černochy se žoldáky a napadají je

  16:50aktualizováno  16:50
Povstalci napadají černošské obyvatele Libye a cizince ze subsaharské Afriky kvůli podezření, že by to mohli být žoldáci Muammara Kaddáfího, tvrdí Amnesty International. Její zástupci třeba viděli, jak rebelové vytáhli z nemocniční postele a zatkli černošského pacienta. Narazili i na skupinu vystrašených Eritrejců, kteří se báli na ulici.

Muži podezřelí z toho, že pracovali pro Kaddáfího jako žoldáci, v provizorním zadržovacím centru v Tripolisu (30. srpna 2011) | foto: AP

Terčem povstalců jsou často kromě Libyjců černé barvy pleti také dělníci ze subsaharské Afriky, například ze Súdánu nebo Čadu. Rebelové jsou totiž přesvědčeni, že Muammar Kaddáfí si do bojů proti povstalcům přizval africké žoldáky. A teď zřejmě považují za námezdního bojovníka kdekoho s tmavší barvou pleti.

V pondělí už před tím varovala Africká unie. "Vypadá to, že Přechodná národní rada si plete černochy s žoldáky," prohlásil šéf unie Jean Ping. "Zabíjejí lidi, obyčejné dělníky. Jednají s nimi špatně (...) Možná to jsou nekontrolované složky. Pak by ale vláda měla něco říct, odsoudit to," dodal.

Zástupci mezinárodní organizace Amnesty International tento týden navštívili jednu z nemocnic v Tripolisu a také márnici. V prvním zařízení viděli, jak rebelové vytahují z nemocničního lůžka muže černé pleti a zatýkají ho. Dalším černým Libyjcům pak řekli, že jejich čas se blíží.

Dělníci nebo žoldáci?

Cizinka ze subsaharské Afriky, která se schovává spolu s dalšími lidmi černé
Cizinci ze subsaharské Afriky se schovávají na farmě nedaleko Tripolisu,
Muži podezřelí z toho, že pracovali pro Kaddáfího jako žoldáci, v provizorním
Imigranti ze subsaharské Afriky, kteří jsou obvinění z toho, že byli addáfího

V márnici pak pracovníci organizace viděli tělo černocha bez zjevných zranění. Jeho nohy ale byly svázané a kolem úst měl krev. V zadržovacích zařízeních ve městech Závíja a Tripolisu zástupci organizace zjistili, že třetina až polovina zadržených pochází ze subsaharské Afriky.

Lidé se bojí ven

Někteří lidé černé barvy pleti se už bojí opustit své domovy, prohlásila organizace a uvedla příklad: obavy o svůj život měla například skupina Eritrejců, která se v neděli ukrývala v domech v jedné z chudších čtvrtí Tripolisu.

Reportéři agentury AP byli zase svědky několika incidentů, při kterých povstalci zacházeli hrubě ze zadrženými muži podezřelými z toho, že pracovali pro Kaddáfího jako žoldáci. "Bojovníci zapojení do násilí by měli být okamžitě staženi z aktivní služby, než se vše vyšetří," vyzvala ve své zprávě Amnesty International povstalce.

Jeden z mluvčích Přechodné národní rady už ale na prohlášení Africké unie reagoval popřením, že by se rebelové na něčem takovém podíleli. "Tato obvinění byla učiněna během prvních dnů revoluce. Nikdy se to nestalo. Pokud ano, byly by to Kaddáfího síly. Doteď nacházíme masové hroby v nově osvobozených městech," řekl.

Kaddáfího jednotky prý braly civilisty jako lidské štíty

Organizace Lékaři za lidská práva v úterý pro změnu přišla s informací, že vojáci věrní Muammaru Kaddáfímu používali civilní obyvatelstvo jako lidské štíty. Kromě toho zjistila další porušování lidských práv jako znásilňování, únosy či vraždy. Tým, který hovořil s obyvateli, se například doslechl, že libyjští vojáci posazovali na tanky děti, aby zabránili leteckým útokům NATO.

Lékaři za lidská práva vyšetřovali pouze zločiny spáchané Kaddáfího oddíly. Zpráva nicméně žádá Severoatlantickou alianci, aby vyšetřila veškerá důvěryhodná obvinění proti spojencům, převážně v souvislosti s bombovými útoky na podporu rebelů, podotkla ČTK.

Minulý týden další organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch sdělila, že shromáždila důkazy, podle kterých Kaddáfího síly začaly svévolně vraždit v metropoli Tripolisu, když nad ním přebírali kontrolu povstalci. Amnesty International rovněž obvinila Kaddáfího vojáky ze znásilňování dětí a věznění migrantů pracujících v Libyi.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz