Členové vládních ozbrojených sil si v ulicích Tripolisu připomínají první

Členové vládních ozbrojených sil si v ulicích Tripolisu připomínají první výročí od začátku povstání. (14. února 2012) | foto: Reuters

Libyjci dávají přednost vládě silné ruky před demokracií, tvrdí průzkum

  • 212
Většina Libyjců dává přednost vládě silné ruky před demokracií. A to navzdory čtyřem desetiletím, během kterých zemi vládl diktátor Muammar Kaddáfí. Ukázal to průzkum veřejného mínění vědců z univerzit v Benghází a Oxfordu. Amnesty International mezitím varovala, že ozbrojené milice ohrožují bezpečnost a stabilitu země.

Jen 15 procent z 2 tisíc respondentů uvedlo, že v Libyi by během jednoho roku měla být nastolena demokracie. Naopak 40 procent lidí by bylo pro vládu silné ruky jediného člověka nebo skupiny. Nicméně skoro třetina dotázaných by ve své zemi ráda viděla demokratické zřízení během pěti let.

Více než dvě třetiny respondentů si myslí, že obyčejní lidé by měli mít možnost mluvit do toho, jak se Libye vyvíjí.

Šestnáct procent účastníků přiznalo, že by z politických důvodů byli schopni sáhnout k násilí, napsala na svých internetových stránkách britská televize BBC. Vědci na základě průzkumu upozornili, že by se tak zbraní mohlo chopit až 630 tisíc lidí. A to do tohoto čísla nespadá 280 tisíc Libyjců, kteří bojovali s Kaddáfím.

Podle Christopha Sahma z Oxfordské univerzity průzkum ukazuje, že Libyjci nevědí příliš o tom, jak demokracie funguje. "Ukazuje také, že v zemi je do budoucna potenciál k nestabilitě, když značná menšina naznačila, že by byla připravena se chopit zbraní," dodal Sahm.

Upozornil ale i na to, že průzkum přinesl optimistické zjištění v tom, že více než tři čtvrtiny lidí věří, že jejich životy budou během příštího roku mnohem lepší. Skoro čtyři pětiny pak prohlásily, že od začátku revoluce je také začala zajímat politika.

Milice se vymykají kontrole

Povstání v Libyi začalo před rokem v Benghází na východě země. Po mnoha měsících a s pomocí Severoatlantické aliance, která podpořila rebely ze vzduchu, skončilo v říjnu zabitím plukovníka Muammara Kaddáfího. Ten Libyjcům vládl pevnou rukou více než čtyři desítky let, opozice v zemi za jeho vlády neexistovala.

Korespondent televize BBC v Tripolisu Gabriel Gatehouse k průzkumu podotkl, že ukazuje obrázek země, která je velmi optimistická ohledně své budoucnosti, ale zároveň si uchovává některé zvyky z minulostí.

Amnesty International při příležitostí prvního výročí povstání varovala, že milice ohrožují bezpečnost a stabilitu země. Nevládní organizace tvrdí, že od září zemřelo nejméně dvanáct lidí, které libyjské milice zadržely. Organizace OSN už minulý měsíc upozornila, že ozbrojené milice drží v zajetí na 8 tisíc Kaddáfího přívrženců.

Přechodná vláda v Tripolisu dle BBC ve většině případů nemá nad milicemi kontrolu. A některé skupinky dřívějších povstalců beztrestně porušují podle Amnesty International lidská práva. Zpráva nevládní organizace cituje zadržené, kteří tvrdí, že byli hodiny bičováni a biti, někdy i kovovými řetězy či tyčemi, či byli vystaveni elektrickým šokům. "Nikdo tyto milice nečiní zodpovědnými," řekla Donatella Rovera z Amnesty International.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video