Libye se tři roky po Kaddáfím rozpadá, vláda zasedá v hotelu Dům míru

  4:02aktualizováno  4:02
Jsou to už tři roky, co je Libye bez svého vůdce Muammara Kaddáfího. Mnoho obyvatel očekávalo svobodu, práci a bezpečí. Místo toho se o své životy spíše bojí, protože zemí zmítá chaos. Poslanci museli uprchnout z hlavního města Tripolisu, nyní zasedají ve starém hotelu v Tobrúku a bydlí na trajektu.

Hasiči v Benghází jedou k požáru způsobenému útokem islamistů, kteří bojují s jednotkami generála Haftara (15. října 2014). | foto: AP

Od svržení dlouholetého diktátora se v zemi konaly dvoje volby, ty poslední v červnu. Zvolení poslanci a ministři museli z Tripolisu před milicemi o měsíc později uprchnout. OSN uznává parlament a vládu, která nyní zasedá v Tobrúku, jenž leží více než tisíc kilometrů východně od hlavního města. Ne všem z 200 zvolených zákonodárců se ale podařilo do Tobrúku dostat.

Vývoj v Libyi

„Ustavit parlament nebylo jednoduché,“ uvedl poslanec Saláh Suhbí. Dříve pracoval pro britské kulturní centrum v Tripolisu a před milicemi s rodinou utekl na konci července, nejprve do hor a později do Tobrúku.

„Máme kolegu, jehož syn byl dvakrát postřelen. Otce dalšího poslance militanti unesli. Do domu dalšího poslance dopadly čtyři rakety, když byl s celou rodinou doma. Jinému kolegovi radikálové dvakrát zasáhli auto granátem,“ řekl Suhbí BBC.

Členové parlamentu zasedají v konferenčním sále zastaralého hotelu ze 70. let minulého století, který se paradoxně jmenuje Dár as-Salám (v překladu Dům míru). Hotel je podle agentury Reuters obehnán zátarasy a střežen vojáky. 

Uvnitř poslanci debatují o budoucnosti země,  financích a nových zákonech. Politici si museli ve městě najmout řecký trajekt, který kotví v přístavu. Na něm bydlí společně se svými rodinami.

Spekuluje se o leteckém úderu Egypta a SAE

Tobrúcký parlament a vláda nemají pod kontrolou ani jedno ze tří klíčových měst. Z Libye se tak stává rozpadlý stát, ve kterém spíše než demokracie panuje anarchie. V Tripolisu zasedá starý parlament zvaný Všeobecný národní kongres, kterému mandát vypršel v létě a jenž jmenoval vlastní vládu. 

Druhé největší město Benghází, které bylo centrum revoluce v roce 2011, ovládají islamisté s vazbami na al-Káidu. Podle agentury AP proti radikálům letecky zaútočily egyptské stíhačky. Parlament v Tobrúku však tyto informace popírá. Stejně tak představitelé Libye dříve odmítli, že by se do bojů zapojily stíhačky ze Spojených arabských emirátů. Třetí největší město Misuráta zůstává loajální Tripolisu. 

V Derně islamisté vyhlásili chalífát. Některé milice bojují pouze o své regiony, jiné mají vazby na islamistické politické skupiny, jako je Muslimské bratrstvo.

Všichni tvrdí, že hájí ideály revoluce

Současná krize se spustila poté, co islamisté neuspěli ve zmíněných červnových volbách. Milice z Misuráty a dalších měst se přesunuly a obsadily hlavní město. Milici, která si říká Úsvit Libye, se podařilo ovládnout celé hlavní město i letiště, jež téměř tři roky měla pod kontrolou milice Zintán.

Fotogalerie

„Každý velebí ideály revoluce, ale nikdo si nesedne a nediskutuje o tom, co tyto hodnoty jsou,“ říká poslanec Suhbí a dodává: „Některé země brání Muslimské bratrstvo, protože si myslí, že přestože jsou to islamisté, jsou dobří, umírnění a ukázali odstup od džihádistů. A to je chyba.“

Tobrúcký parlament označuje členy toho tripoliského za teroristy. Politici v hlavním městě to ale odmítají. „Stále bráníme všechny principy revoluce,“ tvrdí Umar al-Hásí, premiér jmenovaný parlamentem v Tripolisu.

Připustil však, že jemu loajální síly v Benghází spolupracují s džihádistickými skupinami, včetně Ansar aš-Šária, kterou USA mají na seznamu teroristických organizací. Tato skupina byla zapojena do útoku na americké velvyslanectví v Benghází v roce 2012, kdy byl zabit velvyslanec Christopher Stevens (více čtěte zde).

„Nepřemýšlím o práci, přemýšlím o svém bezpečí.“

Milicí se neobávají pouze politici v Tobrúku, ale i obyčejní Libyjci. Fárid Labidi je mladý ropný inženýr, který věřil, že revoluce přinese svobodu a nová pracovní místa. Stejně jako před revolucí je nezaměstnaný. Myslí si ale, že pod vládou Kaddáfího bylo v zemi bezpečněji.

„Nepřemýšlím o práci, přemýšlím o svém bezpečí. Pokud bych chtěl jet z Tobrúku do Benghází, o čemž jsem přemýšlel stokrát, džihádisté, kteří jsou po celé Libyii, by mě chytli, protože jsem z Tobrúku,“ říká. Jeho bratr má práci na ropném poli v Rás Lanúfě, která leží více než 500 kilometrů západně od Tobrúku, ale nemůže se vrátit, protože se bojí, že by ho při cestě mohli zabít.

Libye se podle mladého inženýra rozděluje. „Jedna část je s armádou a policií, druhá s islamistickými skupinami. Možná s islamisty budeme bojovat navždy,“ bojí se.

Zahraniční diplomaté se snaží dojednat mírové rozhovory mezi oběma stranami. Před necelými dvěma týdny v Tripolisu jednal generální tajemník OSN Pan Ki-mun, do Tobrúku zase přijela jednat italská delegace.

Poslanec Saláh Suhbí a jeho kolegové žádají, aby ozbrojené složky v Tripolisu složily zbraně. „Pokud islamistické milice ovládnou celou Libyi, co bude následovat? Za dvě hodiny jsou po moři v Itálii, Kréta je za jasných večerů odsud vidět. Pokud někdo bude chtít zničit Evropu, bude to moci udělat odtud,“ varuje Suhbí Západ.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Situace v Jemenu je kritická, hladomor hrozí dvanácti milionům lidí

Počet Jemenců na pokraji hladomoru by mohl v příštích měsících narůst až na...

Počet Jemenců na pokraji hladomoru by mohl v příštích měsících narůst až na dvanáct milionů, tedy na tři z pěti...

Naši četníci odvezli migranty do italského lesa, přiznali Francouzi

Matteo Salvini se minulý pátek stal novým italským ministrem vnitra.

Francouzské úřady přiznaly, že automobil francouzského četnictva skutečně minulý týden na italské území bez povolení...

Austrálie možná napodobí USA, navrhuje přesunutí ambasády v Izraeli

Ministr státní pokladny Scott Morrison se stane novým australským premiérem....

Austrálie zvažuje přesun své ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Stala by se tak po USA další zemí, jež...Najdete na iDNES.cz