Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Libye odsoudila cizince k smrti

  11:14aktualizováno  11:14
Libyjský soud odsoudil k trestu smrti zastřelením pět bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře za nakažení čtyř set libyjských dětí virem HIV. Závěr zpochybňovaného procesu vyvolal šok v Evropské unii, která nedávno přijala na milost libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Odsouzení se mohou odvolat.

Podle obvinění šířili zdravotníci virus HIV použitím nakažené krve při transplantacích v nemocnici v Benghází. Nakazili prý 426 dětí, z nichž už některé zemřely.

"Kdyby existoval těžší trest než tento, přál bych si ho pro ně," řekl u soudu otec šestiletého nakaženého chlapce, jehož přivedl s sebou.

Libyjští žalobci tvrdí, že zdravotníci zneužili děti k experimentu, jehož cílem byl vývoj léčby AIDS. Obhájci oponují, že obvinění jsou uměle vykonstruována. Podle nich libyjská justice využila zdravotníky jako obětní beránky, aby zastřela program sterilizace na pediatrii v Benghází.

Zdravotní sestry si u soudu stěžovaly, že jejich doznání bylo vynuceno násilím. Říkaly, že byly bity a dvě znásilněny.

Proces jako z 50. let
Slova o spiknutí řízeném ze zahraničí, nesmyslnost obvinění a zřejmá nevina odsouzených mrazivě připomínají politické procesy z 50. let.

Rozsudek padl krátce poté, co Západ vzal na milost režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího jako polepšeného hříšníka.
Zločin, za nějž Bulharky propadly hrdlem, ale vypadá nevěrohodně.

Bylo to spiknutí CIA, tvrdí Kaddáfí
V dětské nemocnici v Benghází bylo v letech 1997 a 1998 virem HIV nakaženo na 400 dětí, z nichž už několik zemřelo. Měly to udělat právě Bulharky a jejich motiv, jak se původně tvrdilo, byl velmi záludný. Udělaly to zcela vědomě, aby "podryly bezpečnost Libye" - tak, že úmyslně použily nakažené krevní konzervy. A kdo na tom asi mohl mít zájem? Přece americká CIA anebo izraelský Mossad, v jejichž žoldu zdravotnice pracovaly.

Právě to tvrdil před časem Muammar Kaddáfí, jenž byl minulý týden přijat se slávou v sídle Evropské unie.

Ale Bulharky, jak jsou vidět na snímku za mříží u soudu, nevypadají zrovna jako rafinované agentky s posláním zničit Libyi - spíš jako obyčejné ženy, které si přijely do Libye přivydělat nějaké peníze.

Fakta nesedí
Případ je zvláštní i v tom, že podobně jako při stalinských procesech fakta občas nesedí. Ale nenechme si fakty zkazit pěkný rozsudek, řekli si zřejmě v Libyi: souzen byl i bulharský lékař Zdravko Georgijev, který však v době, kdy byly děti nakaženy, v Libyi ještě vůbec nebyl. Proto nedostal trest smrti, ale čtyři roky za peněžní machinace. Protože si je už během vyšetřování odseděl, bude volný.

Není také jasné, kolik dětí bylo nakaženo. Některé zdroje uvádějí číslo 393 - z toho jich zemřelo 23. Podle jiných však bylo nakaženo 426 dětí a zemřelo jich 46.

Odsouzení se hájili tím, že za epidemii mohly špatné hygienické podmínky, kdy dětští pacienti dostávali injekce stejnou jehlou. Totéž potvrdili i největší světoví odborníci na AIDS, kteří svědčili u soudu v jejich prospěch.

Vysoké tresty obžalovaným byly zřejmě úlitbou veřejnému mínění v Libyi, protože epidemie AIDS mezi dětskými pacienty vyvolala mezi Libyjci velké pobouření. Soudní síň střežilo podle bulharské agentury BTA na sto policistů. Mnozí rodiče přišli k soudu se svými nemocnými dětmi.

Naděje na milost žije
Plukovník Kaddáfí pravděpodobně není z rozsudku, který nabourává jeho nový image, šťasten. Bulharská vláda a Evropská unie už řekly, že budou proti rozsudku protestovat, pozorovatele v soudní síni měly i USA.

Protože rozsudek smrti v Libyi automaticky znamená i právo na udělení milosti, očekává se, že Kaddáfí trest tiše změní. Odsouzenci tak stále mají naději na návrat domů.

Sestry však už od zatčení v únoru 1999 strávily tři a půl roku ve vazbě. Zbytek doby byly v „domácím vězení“, samozřejmě v Libyi.

Bulharky a Palestinec souzeni v Libyi za šíření AIDS.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...Najdete na iDNES.cz