Liberecké primátorce hrozil škraloup v rejstříku trestů.

Liberecké primátorce hrozil škraloup v rejstříku trestů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Primátorku Liberce zachránil před vězením ojedinělý posudek advokáta

  • 11
Libereckou primátorku Martinu Rosenbergovou zbavilo strachu z toho, že skončí u soudu kvůli schválení odměn pro své stranické kolegy, stanovisko pražské advokátní kanceláře Dušana Diviše. Policie stíhala političku od loňského jara. Vězení ji hrozilo za porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Oč v kauze šlo? Martin Sepp a Zdeněk Bursa si nechali vyplatit peníze za účinkování v dozorčí radě liberecké krajské nemocnice. Navzdory zákonu o střetu zájmů. Vznikl v roce 2006 právě proto, aby krajští radní nesměli ke svým vysokým platům dostávat ještě "prémie" za funkce v krajských společnostech. Bursa bral jako předseda dozorčí rady nemocnice 50 tisíc korun a Sepp 30 tisíc korun.

Rosenbergová, ředitel nemocnice Jiří Veselka a paradoxně rovněž Bursa však odsouhlasili vyplacení odměn Bursovi a Seppovi. Policie loni Rosenbergovou, Bursu a Veselku obvinila. Tvrdila, že Seppovi a Bursovi přiřkli peníze protiprávně a připravili libereckou nemocnici o peníze.

Státní zástupkyně však před několika dny trestní stíhání Rosenbergové, Bursy a Veselky zastavila. "Nadále však zastává názor, že pobírání odměn uvolněnými krajskými zastupiteli je v rozporu se zákonem o střetu zájmů," upozornil mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín.

Jde o morálku, ne o právo, zní ze státního zastupitelství

Podle něj však státní zástupkyně musela respektovat obhajobu, že obviněná trojice při svém rozhodování postupovala na základě opačného právního stanoviska z Divišovy advokátní kanceláře - a sice, že odměny pro Seppa a Bursu zákonu o střetu zájmu neodporují.

Státní zástupkyně konstatovala, že obvinění využili mezery či nejasnosti v zákoně, zvrátili zavedené, všeobecně přijímané postupy při odměňování krajských radních a umožnili Bursovi a Seppovi odčerpávat peníze z krajské nemocnice. "Státní zástupkyni však nepřísluší, aby se k tomu vyjadřovala, neboť se jedná o oblast svědomí a morálky, a nikoliv trestního práva," prohlásil Hořín.

Jestli žalobkyně rozhodla správně, přezkoumá ještě Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

V Liberci běží další podobná kauza

V Libereckém kraji běží ještě jedna velmi podobná kauza. Police stíhá devět bývalých krajských radních, kteří schválili odměny pro Bursu a Pavla Petráčka za účinkování v dozorčí radě českolipské nemocnice.

Mezi obviněné patří i Petráček a Bursa. Oba tehdy byli krajskými radními a Bursa si schválil znovu odměny sám pro sebe. Vyinkasoval čistou odměnu 352 tisíc korun a Petráček 253 tisíc korun. Rovněž českolipská nemocnice nyní tvrdí, že porušili zákon o střetu zájmu. Peníze chce od nich zpátky.

Nezastaví však státní zástupkyně trestní stíhání devíti bývalých radních stejně jako teď u Rosenbergové, Bursy a Veselky? "Není to jisté. Oba případy nejsou úplně totožné," řekl Hořín. Bursa s Petráčkem začali odměny brát již v roce 2009 a záleží hodně na tom, zda již tenkrát existovalo stanovisko Divišovy advokátní kanceláře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue