Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecké zastupitelstvo odvolalo primátora Korytáře

  8:11aktualizováno  21:27
Liberecké zastupitelstvo odvolalo primátora Jana Korytáře ze sdružení Změna pro Liberec. Společně s ním v radě města končí i jeho dva spolustraníci, ekonomický náměstek Jaromír Baxa a radní Květoslava Morávková. Jednací síň zaplnily dvě stovky zvědavých obyvatel města a přihlížely čtyřhodinovému jednání.

Jan Korytář | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

První lidé začali na radnici přicházet už hodinu před plánovaným začátkem. Podívat se přišlo asi 350 lidí, zhruba dvě stovky jich byly přímo v jednacím sále, zbytek před radnicí, kam děj jednání přenášely reproduktory.

"Mrzí mě, že tahle etapa končí, ta možnost ovlivňovat město a pracovat s občany byla určitě zajímavá. Těší mě podpora od lidí, protože to je energie, se kterou se dá pracovat. Ale hlavu nevěším, už dříve jsme říkali, že pokud budeme jednou odcházet, chceme odejít se vztyčenou hlavou," řekl nyní už bývalý primátor.

Zaplněná jednací síň na liberecké radnici.

Zaplněná jednací síň liberecké radnice.

"Pouze se přesunu na jiné křeslo a půjdeme dál. Myslím, že jsme se chovali tak, abychom se za sebe nemuseli stydět" dodal. Ten se nyní těší hlavně na to, že se pořádně vyspí. Ze zákona má nárok na odstupné ve výši tří měsíčních platů.

Podle něj se ale zastupitelé zachovali nezodpovědně, když odvolali jeho ekonomického náměstka.

"Měli ho nechat, aby pokračoval na ekonomických věcech, kde je spousta problémů. Jsem zvědav, jak si s tím ti, co tady zůstali, poradí. V kuloárech se říká, že tam naběhnou odborníci z modré strany a začnou tam dělat pořádek," upozornil Korytář. Ten je připraven i na to, že jeho protivníci vytáhnou na světlo nějakou špínu. "Očekávám to, a jsem překvapen, že se to nestalo už teď."

26 hlasů bylo pro odvolání, 13 proti

Nejdříve volební komise připravila lístky pro tajnou volbu. Na jednotném hlasovacím lístku byla uvedena tři jména pod sebou a u každého kolonka s možností - souhlasím, nesouhlasím a zdržuji se.

Jaroslav Morávek, předseda volební komise pak zval jednotlivé zastupitele podle abecedy, aby za plentou provedli svou volbu a lístek se zakroužkovanou možností vhodili do urny. 

Z devětatřiceti zastupitelů šestadvacet hlasovalo pro odvolání Korytáře, třináct proti. Jaromíra Baxu nechtělo 22 zastupitelů, proti bylo 14, tři se zdrželi, Květoslavu Morávkovou odvolalo 23 zastupitelů, proti jich bylo 15, jeden hlas byl neplatný. Lidé v sále tleskali odvolaným a provolávali: nezapomeneme.

Korytářovi příznivci v minulých dnech sepisovali proti jeho odvolání petici. Během zhruba deseti dní se pod ní podepsalo 4 500 lidí.

Zasedání se účastnilo všech 39 zastupitelů. Hned na začátku jednání neprošel návrh, aby bylo do programu zahrnuto také hlasování o odvolání sociálnědemokratického náměstka Lukáše Martina: proti bylo 16 zastupitelů, pro 13, ostatní se zdrželi hlasování.

Pád liberecké koalice

ČSSD vypověděla 31. března koaliční smlouvu a na zastupitelstvu navrhla i jménem koaličních sdružení Liberec občanům a Unie pro sport a zdraví odvolat primátora Jana Korytáře z funkce.

Důvodem měla být například Korytářova špatná komunikace v rámci koalice a způsob, jakým vybral tajemnici magistrátu Alenu Dvořáčkovou.

Korytář za rozpadem koalice vidí to, že odmítl podepsat smlouvy na veřejné zakázky za bezmála půl miliardy korun z peněz Evropské unie. Výběrové řízení připravila ještě předchozí koalice a podle Korytáře byly šité na míru velkým stavebním firmám. (analýzu libereckých zakázek najdete zde)

"Tohle musí zastupitelé rozhodnout jako první," prohlásil už ve čtvrtek Korytář. Své odvolávání se nechystal nijak protahovat, měl pouze shrnující projev a pak dal prostor diskusi.

"Měli bychom nechat promluvit veřejnost, přišlo sem hodně lidí a v rámci demokracie bychom jim měli dát prostor," řekl primátor Korytář čtvrt hodiny po zahájení zastupitelstva.

To, že by ale měli lidé diskutovat k odvolání primátora, se zastupitelům nelíbilo, chtěli, aby primátor diskusi ukončil. Nakonec se však zastupitelé dohodli, že diskuse bude pokračovat.

Jednou z diskutujících byla i Jana Jirásková, která sbírala podpisy na petici za záchranu primátora.

"Chci zastupitele varovat, že Liberec už dávno není to hloupé město, které před čtyřmi a půl lety přihlíželo vzniku té nejrychleji upečené koalici mezi ODS a ČSSD. Lidé vědí, co se děje na radnici, ochotně podepisovali petici a nebyli to pouze voliči Změny pro Liberec," řekla Jirásková za bouřlivého potlesku ostatních občanů.

Je třeba odstranit Korytáře, co bude pak?

Diskuse občanů skončila asi po hodině a půl, poté si vzali slovo zastupitelé. "Nechci vás přesvědčovat, po čtrnácti dnech diskusí vím, že je to marné," říká Ladislav Chvála ze Změny pro Liberec.

"Tvrdíte, že primátor nekomunikuje, ale to není prakticky možné. Možná jste měli na mysli, že neustupuje, ustupuje málo, trvá na svém? Rozhodně nemlčel," dodal.

"Došli jste k závěru, že je třeba odstranit Korytáře, ale bez Změny pro Liberec se vám nepodaří naplnit protikorupční program a nezbavíte se ODS. Velmi obtížně najdete mezi sebou primátora, který by nebyl jen loutkou," dodal. Žádné podstatné důvody pro odvolání primátora podle něj nejsou.

Liberecký primátor Jan Korytář dostal ještě před začátkem jednání od svých příznivců květiny.

Korytář dostal ještě před začátkem jednání od svých příznivců květiny.

Liberečtí zastupitelé se chystají na zasedání, které rozhodne o osudu primátora Jana Korytáře (vlevo na snímku Korytářův předchůdce Jiří Kittner).

Zastupitelé se chystají na zasedání (vlevo na snímku Korytářův předchůdce Jiří Kittner).

Každou chvíli dav v jednacím sále skandoval nejrůznější hesla, zvláště poté, co svůj názor přednesli opoziční zastupitelé. "Odstupte," znělo sálem. Lidé pískali a pokřikovali na zastupitele. "Vrať se do divadla," volali poté, co promluvil Ladislav Dušek, zastupitel za Liberec občanům a zároveň herec divadla F.X. Šaldy.

Ten také řekl, že primátora nepožadoval odvolat proto, že chtěl nechat prozkoumat kontroverzní zakázky na výstavbu bazénu a rekonstrukci lázní. "Je to kvůli minulému zastupitelstvu, kde pan primátor porušil zákon. Nerozhoduje o městě sám, opírá se o zastupitele a pokud není schopen tato pravidla respektovat, neměl by být primátorem," dodal.

Pískot provázel také projev Jiřího Šolce z Liberce občanům. Ten ale poprvé řekl, že za rozpad koalice mohou všichni. "Pak ale nevím, proč jsme odvoláváni pouze my," reagoval na něj Korytář.

Koalice s tichou podporou ODS

O sestavení nové koalice se pokouší ČSSD společně se sdružením Liberec občanům, Věcmi veřejnými a Unií pro sport a zdraví. Dohromady by získaly osmnáct členů. (více zde)

Ačkoli sociálnědemokratičtí politici tvrdí, že se nespojí s ODS, jejich tichou podporu zřejmě potřebovat budou. "Asi to tak bude. Ale nepředbíhejme, v sobotu dojde pouze na odvolávání," upozornil Jiří Šolc z Liberce občanům.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sněžení a silný vítr hrozí Česku až do čtvrtka. Na horách budou závěje

Řidiče i cyklisty v Hradci Králové překvapilo husté sněžení (16.1.2017).

Meteorologové varují před silným sněžením, vichrem a náledím. Výstraha ČHMÚ platí pro všechny kraje České republiky až...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

ŽIVĚ: Máme tu další pokus, jak nám vnutit kvóty, burcoval poslance Okamura

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Najdete na iDNES.cz