ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Zmizení Čechů souvisí se zatčeným Libanoncem v Praze, naznačují média

  • 149
Libanonská média si všímají souvislosti pohřešovaných Čechů a trojice mužů, kterou loni zadrželi v Praze. Nyní jsou ve vazbě a čekají na vydání do USA. Taxikář, s nímž v Libanonu pohřešovaní Češi cestovali, totiž pochází ze stejné vesnice jako jeden ze zatčených v Česku, Alí Fajád. Fajád je podezřelý ze spolupráce s teroristy.

Možnou spojitost iDNES.cz potvrdil i další libanonský zdroj, který si nepřál být jmenován (redakce ho zná). Podle jeho informací už libanonská zpravodajská služba dokonce začala vyjednávat s únosci o jejich podmínkách. Česká strana odmítla spekulace s ohledem na citlivost případu a probíhající akce komentovat.

Pohřešovaní Češi v Libanonu

USA Fajáda chtějí vydat společně se dvěma dalšími muži pocházejícími z Pobřeží Slonoviny. Trojice chtěla prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Městský soud již v dubnu vyslovil souhlas s vydáním (více o zadržených cizincích zde).

Náměstek ministra spravedlnosti Roberta Pelikána Petr Jäger však iDNES.cz sdělil, že Vrchní soud v Praze v polovině května rozhodnutí zrušil. „Nyní tedy Městský soud v Praze rozhodovat znovu. Proti rozhodnutí bude opět přípustná stížnost,“ dodal pro iDNES.cz Jäger s tím, že formální potvrzení extradice ministrem Pelikánem tak bude možné až po pravomocném rozhodnutí soudů.

„Fajád a spol. se tedy nadále nacházejí v předběžné vazbě na území České republiky,“ upřesnil aktuální stav věci Jägr. Proti vydání mužů do USA tento rok v březnu protestvoala Fajádova rodina a jeho podporovatelé před českou i americkou ambasádou v Bejrútu.

Ministerstvo zná jména pohřešovaných, probíhá pátrací akce

Zatím neexistuje oficiální potvrzení, že případ Čechů, jejichž pasy se našly v sobotu v opuštěném autě na východě Libanonu (více zde), s Fajádovým případem souvisí. Podle libanonského The Daily Star se dosud nikdy v zemi nestal únos turistů s cílem vyměnit je za vězně. Zároveň si však všímá, že v roce 2013 rodiny šíitských poutníků, kteří byli uneseni na severu Sýrie, unesli následně dva turecké piloty. Když země s propuštěním poutníků pomohla, po dvou měsících je propustili.

Ministerstvo zahraničí se k informacím medií, která přinesla zprávy o možné spojitosti únosu se zadrženým teroristou v Česku, vyjadřovat odmítá. V Libanonu podle mluvčí ministerstva Michaely Lagronové probíhá rozsáhlá pátrací operace. „Aby ta akce byla úspěšná a s ohledem na soukromí rodiny pohřešovaných, je zapotřebí, aby se v médiích objevovalo co nejméně spekulací,“ dodala v sobotu po jednání krizového štábu na ministerstvu Lagronová.

Zároveň sdělila, že české úřady nezveřejní totožnost pohřešovaných Čechů. Mluvčí ministerstva pouze potvrdila, že se pohřešuje pět českých občanů a ministerstvo už zná jejich totožnost. „V tuto chvíli probíhá kontaktování jejich příbuzných v České republice,“ řekla Lagronová.

„S ministrem Zaorálkem jsem ve spojení, mohu garantovat, že snahou české vlády je udělat maximum pro to, abychom českým občanům pomohli. Po konzultaci s bezpečnostními složkami však v této fázi nechci dále komentovat podrobnosti případu,“ uvedl v sobotu v podvečer premiér Bohuslav Sobotka.

Česko před cestami do Libanonu varuje od loňska

České úřady spolupracují s těmi libanonskými a chystá se i setkání ministrů zahraničí. „My samozřejmě dostáváme informace od libanonských bezpečnostních složek a od libanonské administrativy,“ dodala mluvčí. Ministr Zaorálek už o události hovořil se svým libanonských protějškem. Pokud se situace nezmění, krizový štáb se podle ní opět sejde v úterý v 9:30 ráno.

Pasy pěti pohřešovaných Čechů se našly v sobotu nad ránem v údolí Bikáa v opuštěném autě. Není zatím jasné, co se stalo s posádkou, i podle dostupných informací se však stále více mluví o únosu. Situaci bedlivě řeší s libanonskými bezpečnostními složkami český velvyslanec v Bejrútu Svatopluk Čumba.

Česká republika před cestami do Libanonu varuje od října loňského roku, a to z důvodu zvýšeného bezpečnostního rizika. Mimo jiné zmiňuje severní část údolí Bikáa a oblasti bezprostředně přiléhající k hranicím se Sýrií. Pokud někdo bude chtít do Libanonu vycestovat, měl by se zaregistrovat do systému DROZD. Z pětice pohřešovaných nebyl v tomto systému nikdo přihlášen.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video