Liana Janáčková, neřízená střela z Ostravy

  9:39aktualizováno  9:39
Takhle vystěhovat Romy, to od Jiřího Čunka nebylo vůbec správné, shodla se předevčírem ráno senátorka Liana Janáčková se svými kolegy z výboru pro lidská práva. Ještě tentýž den začal po internetu kolovat její rok starý proslov, s přehledem nejrasističtější vystoupení roku.

Liana Janáčková se v Senátu údajně proslavila spíš důrazností než hlubokomyslností | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

"Bohužel, jsem rasistka, nesouhlasím s integrací cikánů," bylo slyšet chraptivý hlas rozčilené senátorky. Právě mluvila s lidmi z osady Bedřiška, kteří si stěžovali na soužití s Romy.

Většina krajských romských koordinátorů teď žádá, aby Janáčková odstoupila alespoň z funkce místopředsedkyně senátního výboru pro lidská práva.

Ostravská senátorka se rozhodla, že si humbukem, který se kolem jejích výroků strhl, nenechá zkazit výlet. Podle plánu vyrazila s kolegy ze Senátu po stopách Valdštejna. Celý den po telefonu odpovídala českým i zahraničním novinářům, jak to vlastně s Romy myslí.

"Jsou věci, které na Romech odsuzuji, které na nich přímo nesnáším. Ale jsou i věci, které obdivuji, jako jejich rodinné vztahy," říkala Janáčková. Co konkrétně jí na Romech tak vadí? "Že žijí ze dne na den, že vůbec nemyslí na budoucnost," vysvětlila Janáčková.

Je to téměř komické, ale totéž co ona vytýká Romům, vyčítají kolegové ostravské političce. "Janáčková je kontroverzní osoba. Má pocit, že to, co dělá právě teď, dělá nejlíp, a neohlíží se na to, co bude zítra. Žije jen přítomností, a to je vážná vada," říká náměstek ostravského primátora za ODS Lukáš Ženatý.

Kdysi byli kolegové, teď si nemohou přijít na jméno. "Já jsem k ní byl vždy obezřetný, svojí živelností mi připadala nebezpečná," říká Lukáš.

Moc filozofie tam není
Před třemi lety si členové ostravské ODS řekli, že už jim ta prostořeká padesátnice s nepatřičně fialovou rtěnkou, začíná lézt na nervy. Janáčková chtěla kandidovat do Senátu - a i když bylo jasné, že by ODS senátorské křeslo s přehledem vyhrála, vybrali radši distingovanou lékařku Hanu Herákovou.

Jenže Lianu Janáčková podcenili - ta ze strany odešla a volby vyhrála sama za sebe. V Senátu se proslavila spíš důrazností než hlubokomyslností. "Když jí o něco jde, dokáže to prosadit více svou razancí než filozofickou argumentací," říká senátor Josef Novotný.

Právě on jako člen imunitního výboru může brzy rozhodovat o tom, jestli Janáčkovou Senát vydá případnému trestnímu stíhání za její výroky. "Dřív než budu rozhodovat, se vypravím na místo. Tam zjistím, jaká je situace," říká Novotný.

Kdyby prý přišel na to, že v Bedřišce většina Romů nepracuje a žije jen ze sociálních dávek, díval by se na výroky své kolegyně méně kriticky. "Ty výroky jsou samozřejmě přestřelené, já chci jen zjistit, do jaké míry," říká Novotný.

Janáčková uznala nepatřičnost svých slov. "Neměla jsem říkat to, co jsem na té nahrávce vyslovila," řekla. Podle státního zástupce Martina Omelky by jí mohly hrozit až dva roky vězení.

"To, že o sobě někdo prohlásí, že je rasista, trestné není. To, že nesouhlasí s integračními problémy, také ne. Problém je v tom, když prohlašuje nějakou skupinu za méněcennou," míní Omelka. Senátorku však chrání imunita.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.
Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Vlaky se částečně vrátily na Masarykovo nádraží. Provoz zastavila porucha

Masarykovo nádraží v Praze

Porucha trakčního vedení v neděli časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy. Kolem šestnácté...

Žádám novináře, aby nás neobtěžovali, řekla exmanželka premiéra Babiše Beata

Beáta Babišová: Žádám novináře, aby nás neobtěžovali

Bývalá manželka premiéra Andreje Babiše Beata ve videozáznamu, který byl zveřejněn v neděli večer, vyzvala média, aby...

Zahraniční mise a vyšší obranné výdaje mají v expertním týmu Zemana podporu

Vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku Československa. (28. října 2018)

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se shodl na podpoře zahraničních misí či na zvýšení výdajů na obranu na dvě...

Najdete na iDNES.cz