Čínští vojáci střeží centrum Lhasy i Potalu, legendární sídlo dalajlamů

Čínští vojáci střeží centrum Lhasy i Potalu, legendární sídlo dalajlamů | foto: Profimedia.cz

Lhasu sevřeli při výročí povstání čínští vojáci, zatkli stovky Tibeťanů

  • 6
Protesty při výročí povstání Tibeťanů proti čínské nadvládě se ve Lhase před dvěma lety proměnily v krveprolití. Nic podobného už Peking nechce dopustit. Ulice Lhasy proto střeží tisíce vojáků. Při raziích zatkli až 500 Tibeťanů. Do Tibetu také nesmí zahraniční turisté.

Tibetská metropole připomíná vojenskou pevnost už od nepokojů z března 2008, kdy rozlícení Tibeťané vzali útokem obchody etnických Číňanů a v ulicích zemřelo kolem dvaceti lidí.

Na střechách domů ve starém tibetském centru a v blízkosti všech klášterů od té doby polehávají ostřelovači a ulice střeží dnem i nocí vojáci s automatickými puškami.

Peking ale nechce nic ponechat náhodě a kolem výročí povstání Tibeťanů proti čínské nadvládě v roce 1959, které vyvrcholilo útěkem dalajlamy do Indie, jsou opatření ještě drsnější.

TIBET 51 LET OD POVSTÁNÍ

Proč jsou vztahy s Čínou stále na bodu mrazu?

Při posledních zátazích bylo podle zdroje britského listu The Times zatčeno 400 až 500 lidí. Tento údaj ale nelze ověřit, protože úřady události odmítají komentovat.

Vojáci kontrolují každého Tibeťana

Číňané se snaží Tibeťanům na každém místě ve městě naznačit, aby se o nic nepokoušeli. Centrem projíždějí auta plná vojáků. Visí na nich sice transparenty, které hlásají, že Tibeťané a Chanové jsou jedna rodina, ale ve skutečnosti jde o to místní zastrašit.

Poblíž Džókangu, nejsvětějšího místa tibetského buddhismu, zesílené jednotky policistů kontrolují občanky a povolení ke vstupu do města všem Tibeťanům. Pokud papíry nemají v pořádku, jsou zatčeni nebo deportováni z města.

PĚT MOŽNOSTÍ JAK DÁL

Žádná není pro Tibet ideální

Etnických Číňanů, takzvaných Chanů, se podobná opatření netýkají. Tibeťané proto říkají, že se město v posledních dnech rozdělilo na dvě části - Chanskou a Tibetskou. Nikdo jiný ve městě ani není, protože je Tibet od úterý uzavřený pro zahraniční turisty.

Nejsou ale jediní, kteří nejsou ve městě vítáni. Úřady například vydaly nařízení, které všem obyvatelům města zakazuje ubytovávat duchovní z klášterů mimo Lhasu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue