Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lháře prý prozrazují kruhy kolem jejich očí

  0:01aktualizováno  0:01
Termokamera uzpůsobená ke sledování lidské tváře je schopna odhalit lháře. K tomuto závěru dospěli vědci z renomované minnesotské kliniky Mayo. Jejich vědecká práce naznačuje možný způsob odhalování teroristů na letištích. U šesti z osmi lidí, kteří lhali, zaznamenala termokamera s vysokou rozlišovací schopností sotva patrný ruměnec kolem očí, který je podle badatelů důkazem klamání.

Takovýto projev, tvrdí vědci, by se mohl stát jednoduchým a rychlým vodítkem k odhalování lhářů při pečlivém přešetřování lidí zpovídaných na letištích či hraničních přechodech.

Jiní vědci však význam objevu zpochybňují s tím, že metoda byla testována na příliš malém vzorku lidí. Namítají také, že experiment zdaleka nezjistil potřebné - to, zda tepelný obraz za skutečných, nenahraných situací funguje přesně a rychle.

Experimentu se zúčastnilo dvacet branců. Ti mohli buď pobodat figurínu a obrat ji o dvacetidolarovou bankovku, nebo zinscenovaný zločin nespáchat. Pak byly všem "pokusným králíkům" položeny tytéž otázky, při jejichž zodpovídání je nafilmovala termokamera. "Lupiči" dostali předem pokyn, aby lhali a svůj zločin zapřeli.

U šesti z osmi "zločinců" zaznamenala termokamera zrádné tepelné náznaky. Jedenáct ze dvanácti zbývajících dobrovolníků bylo správně označeno za nevinné. Testy s polygrafem, všeobecně známým jako detektor lži, přinášejí obdobné výsledky. Polygraf registruje a graficky zaznamenává změny emočního stavu člověka.

Měří se psychogalvanický reflex kůže, krevní tlak, srdeční pulz, dechová frekvence, EKG, EEG, eventuálně jiné funkce poté, co se vyslýchané osobě položí tzv.
kritické otázky.

Podle Jamese A. Levina, autora studie a endokrinologa kliniky Mayo, je ruměnec kolem provinilcových očí termální známkou primitivního návalu strachu, který člověka zachvátí v případě, když se dopouští lži. Levin připustil, že experiment byl proveden v příliš malém měřítku, jeho tým však plánuje další testy.

Profesor trestního práva Michiganské státní univerzity Frank Horvath nepřikládá výsledkům studie velký význam. Termální kamera, stejně jako detektor lži, podle jeho názoru pouze zachycuje fyziologické změny způsobené úzkostí. Ty však nemusí nezbytně svědčit o vině nebo nevině.

A přestože je termální obraz co do přesnosti srovnatelný s výsledky testování polygrafem, nebyla by podle profesora Horvatha tato metoda vhodná pro rychlý masový "screening". Pětadvacet procent testovaných jedinců, kteří lhali, totiž termokamera při lži nepřistihla.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Finanční pat v USA končí. Kongres schválil rozpočet vlády do 8. února

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpořili návrh na další financování vlády. Zákon, který...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz