Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ležáky zůstávají v zákrytu Lidic. Komunisté nepotřebovali hrdiny

  21:09
Zatímco o Lidicích Češi vědí hodně, vypálení osady Ležáky zůstává v jejich stínu. Nespravedlivě. Právě Ležáčtí aktivně pomáhali parašutistům vysazeným ze Západu. Důvody, proč se na osadu na Chrudimsku "pozapomnělo", lze paradoxně hledat právě v tom - minulý režim takové hrdiny nepotřeboval. Od vyhlazení Ležáků uplynulo v neděli 70 let.
Celkový pohled na vypálené Ležáky

Celkový pohled na vypálené Ležáky | foto: Archiv historika Eduarda Stehlíka z Vojenského historického ústavu

Ještě před čtyřmi lety se údolí, v němž nacisté vypálili osadu Ležáky, podobalo zarostlému rumišti. Výstižná výpověď o tom, že Ležáky, od jejichž vyvraždění uplyne v neděli 70 let, stály vždy ve stínu středočeských Lidic, které potkal podobný osud o dva týdny dříve.

Anebo jiný příklad: když byl před časem jeden známý moderátor pozván na pietní shromáždění do Lidic, navolil si v navigaci automaticky Ležáky v domnění, že jede taky i do Lidic, s nimiž přece Ležáky sousedí. Zatímco se tedy po něm v Lidicích u Kladna už zoufale sháněli, moderátor jim volal z Ležáků nedaleko Chrudimi a omlouval se.

Ležácká tragédie

Osadu Ležáky vypálili nacisté 24. června 1942 jako odplatu za pomoc paraskupině Silver A ve složení Alfréd Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček. Při zásahu v Ležákách nacisté zavraždili 33 jejich obyvatel - 18 žen a 15 mužů. Dalších sedm lidí z osady a víc než třicet spolupracovníků parašutistů zastřelili 25. června a 2. července 1942. Jedenáct ležáckých dětí našlo smrt v plynovém voze v polském Chelmnu 25. července. Přežily jen sestry Šťulíkovy, které byly poslány do Německa na „převýchovu“.

„Historie je plná paradoxů a tohle je jeden z nich,„ říká o „pozapomenutí“ Ležáků Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu.

Slavnější Lidice byly vyvražděny kvůli gestapem zinscenované podpoře parašutistů, kteří 27. května 1942 zlikvidovali architekta holokaustu Reinharda Heydricha. Zoufalí tajní, jimž parašutisté stále unikali, chtěli Adolfa Hitlera vypálením jedné obce přesvědčit, že jsou „atentátníkům“ na stopě.

V Ležácích přitom gestapo nic inscenovat nemuselo. Bez pomoci zdejší odbojové organizace Čenda by se neobešla důležitá paraskupina Silver A. Přesto jsou dnes Ležáky v paměti lidí až v druhé řadě - pokud tam jsou vůbec.

Odveta nacistů za pomoc parašutistům navíc dolehla na Ležáky ještě krutěji než na Lidice.

V nich nacisté na místě popravili „jen“ muže, zatímco v Ležácích (respektive pak v Pardubicích) i ženy, nezletilé dívky nevyjímaje. Přežily jen dvě - roční Maruška Šťulíková a její tříletá sestra Jarmila. Obě je jako „rasově vhodné“ čekala převýchova v německých rodinách.

Mimořádně odvážná osmička chlapů

"Ležácká skupina odbojářů Čenda? Mimořádně odvážná osmička chlapů, s jejichž přispěním odešly do Londýna desítky důležitých depeší z radiostanice skupiny Silver A. Dobře věděli, co vše riskují, a přesto parašutisty neodmítli, když je požádali o úkryt radiotelegrafisty Jiřího Potůčka i s jeho vysílačkou Libuše," vysvětluje historik Stehlík.

"Nevím, jak komu, ale mně vzpomínka na lidi jako Josef Šťulík, Čeněk Bureš či Jindřich Švanda vždy pomůže v těžkých chvílích, které v životě každého z nás přicházejí," uvádí Stehlík konkrétní jména z ležácké skupiny.

Dívky, které přežily, byly dcery zmíněného Josefa Šťulíka. Mladší Marie, dnes Jeřábková, se k obdivu k otci připojuje. "Když si pro tatínka přišlo po zradě Karla Čurdy gestapo, tak ho doma nenašli. Utekl do lesa hned, jakmile se o šťáře dozvěděl. Pak se však sám gestapu vydal po výzvě, že pokud se nepřihlásí do dvanácti hodin, vojáci srovnají se zemí sousední vesnici Včelákov. Mohl se přece zastřelit, aby se vyhnul mučení, on ale udělal přesně to, co po něm chtěli, jen aby zabránil masakru." A Marie Jeřábková-Šťulíková se v tu chvíli neubrání slzám.

Vylidněné dějiny

Jenže komu dnes něco říkají jména Jindřicha a Františka Vaškových, Karla Svobody, Miloslava Stantejského či Karla Kněze - dalších členů skupiny Čenda?

Eduard Stehlík nabízí jedno z logických vysvětlení: moderní české dějiny jsou podle něj až na výjimky zcela „vylidněny“, tedy nevyprávějí o konkrétních lidech. A svým způsobem to platí dodnes o okolnostech vyvraždění osady Ležáky.

Předlistopadovému režimu se nehodila do krámu bezvýhradná orientace Ležáckých na západní parašutisty. Na pietních vzpomínkách o nich proto nepadla ani zmínka.

Ještě v červnu 1989 se předseda České národní rady Josef Kempný v proslovu soustředil na „společenskou přestavbu“, význam Varšavské smlouvy a spolupráci se Sovětským svazem. Ani slovo uznání k přítomnému strýci sester Šťulíkových Václavu Pelikánovi, který dívky poté, co byly nalezeny v německých rodinách, vychovával se svým otcem Františkem Pelikánem, jenž přežil Buchenwald.

Oba Pelikánové po válce odmítali vstoupit do zemědělského družstva, a tak jim napařili povinnost odvádět z jejich hospodářství velké dodávky mléka, které plnili jen s velkými obtížemi. A když jim pak „někdo“ přes noc na poli zaoral dozrávající úrodu obilí, měl z toho Václavův otec nakonec smrt. Vrcholem všeho bylo vymáhání dědických dávek na sestrách Šťulíkových a jejich strýci za ruiny ležáckého mlýna, který nacisté vypálili.

Společnost pro obnovu Lidic sice přeživším sestrám Šťulíkovým pomáhala už za totality, nicméně peníze, které jim poslala na vybavení domácností, se cestou „někde“ ztratily. Až po velkých průtazích společnost děvčatům postavila - stejně jako lidickým - dva domky jako náhradu za vypálený mlýn. Jenomže národní výbor jim do jednoho z nich nastěhoval lékaře.

Marii Jeřábkové a Jarmile Doležalové (jejich strýc Václav Pelikán už nežije) se za tyto letité ústrky dodnes nikdo neomluvil. „Děvčata to neměla nikdy lehké,“ souhlasí ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl, jenž dnes spravuje i ten ležácký.

„Čas rány zhojí...“

Jako v porouchaném kinematografu se dnes v paměti Marie (71) a Jarmily (73) objevují časem hodně pošmodrchané a mlhavé vzpomínky na 24. června 1942. Od strýce Václava se až po válce dozvěděly, že gestapo si pro ně přijelo až do sousedního Včelákova, kam je k rodičům ukryla jejich maminka Marie Šťulíková.

Pamětníci z Včelákova vzpomínají, jak německý tajný vrazil do místnosti, a aniž co vysvětlil, vzal Jarmilu od dětského stolku s lívanci a bez ohledu na křik ji odnesl do auta. Podobně to dopadlo s Marií, která právě usínala na zahradě. Přijel řidič s autem, jeho spolujezdec „srovnal“ plačící děvčata a jelo se.

Jejich tehdy čtrnáctiletý strýc Václav Pelikán (jeho věk ho později ušetřil před popravou) jen bezmocně sledoval vzdalující se auto. Až do smrti si pamatoval svůj slib sestře, že její dvě děti za nic na světě neopustí. Otce Josefa Šťulíka jim popravili o pár dnů později. Matka Marie zemřela v lednu 1943 v koncentračním táboře Osvětim-Březinka.

„Z té doby si, bohužel, pamatujeme spíše adoptivní německé rodiče. Postupně jsme zapomněly i česky a mluvily už jen německy,“ omlouvá se Marie Jeřábková. Adoptovali ji bezdětní manželé Alscherovi. Jarmilu si osvojili manželé Paetelovi a lpěli na ní natolik, že ji úřadům přihlásili až rok po skončení války pod hrozbou přísných sankcí. S následným návratem Jarmily do Čech se nikdy nesmířili - úřady jim setkání dovolily až patnáct let po válce.

Neméně těžký byl i pro Marii s Jarmilou návrat ke strýci a dědečkovi, byť se starali, jak mohli. Děvčata mluvila jen německy a malá Maruška v novém domově neustále hledala koupelnu, na kterou si u Alscherových zvykla. „Kde je koupelna? Proč tady není koupelna?“ ptala se německy v domku se suchým záchodem na dvoře. Jarmila zase ve škole před učitelem bránila svou „německou“ identitu: „Ich bin nicht Jarmila Spulik! Ich bin Camilla Paetel!“

V místě vypáleného Švandova mlýna, kde sestry prožily první chvíle života, se ptám Marie Jeřábkové, jak se s odstupem času dívá na dvojnásobné vytržení z rodiny, krušné dětství i poválečné ústrky. „Čas rány zhojí. Lidé na tom byli i hůř než my, a přesto bylo dost těch, kteří nám pomáhali a nezáviděli státem darované domky.“ Věděli, jak draze vykoupené jsou.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...