Poslanci odložili projednávání „lex Babiš“. Pokračovat budou ve středu

  • 357
Sněmovna v úterý zhruba dvě a půl hodiny jednala o takzvaném lex Babiš, který vetoval prezident Miloš Zeman. Kvůli nekončící rozpravě si poslanci odhlasovali, že o tomto bodu budou jednat znovu ve středu od 9:00. Očekává se, že poslanci veto novely zákona o střetu zájmů, jež obsahuje omezení pro podnikání členů vlády, přehlasují.

K přehlasování prezidenta potřebuje Sněmovna 101 hlasů, což by podle zastánců přísnějších pravidel pro ministry neměl být problém. Ještě před začátkem schůze avizovali hlasování proti vetu poslanci ČSSD, TOP 09 i Úsvitu. ANO zákon odmítá a žádá novou normu, která by postihla až ministry příští vlády.

Jedno Zemanovo veto už padlo

Poslanci hned na začátku schůze přehlasovali další prezidentské veto na předlohu KSČM, která snižovala daň z přidané hodnoty na noviny a časopisy. Předloha je řadí do desetiprocentní sazby, dosud byly v sazbě patnáctiprocentní. Zeman tvrdil, že k daňovému zvýhodnění periodického tisku není důvod.

Poslanci ale Zemanovo veto pohodlně přehlasovali - ze 182 přihlášených bylo pro zákon 133, proti 30.

Že pozice ANO není v obhajobě veta příliš silná, připustil i šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. „Vím, že moje vystoupení je vlastně zbytečné. Vím, že většina z vás je rozhodnuta přehlasovat veto prezidenta a tento zákon, ušitý na jednoho člověka, na pana Babiše, definitivně schválit,“ prohlásil v rozpravě před klíčovým hlasováním.

Zákon pak Faltýnek kritizoval s tvrzením, že jeho strůjci zastávají „staré pořádky“, kterým přítomnost Andreje Babiše v politice vadí. Uvedl, že je „pokrytecký, účelový a ohrožující demokracii“.

Šéf opoziční SPD Tomio Okamura poznamenal, že Andrej Babiš „přepíše akcie na rodinu anebo to vyřeší jiným způsobem a v praxi bude mít stejný vliv jako dosud“. Řekl, že zákon nepodpoří.

Do debaty se poměrně aktivně zapojovali hlavně zástupci hnutí ANO. Po Faltýnkovi se k vystoupení přihlásili Ivan Pilný, Radek Vondráček, Helena Válková či Bohuslav Chalupa (stenozáznam debaty najdete zde).

Nakonec předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák navrhl odložit další projednávání tohoto bodu. Rozprava se nechýlila ke konci a od 17:00 byl na programu pevně daný bod - privatizace OKD.

Ministr se nemá věnovat podnikání, tvrdí Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ještě před hlasováním řekl, že jeho strana bude hlasovat proti vetu prezidenta. „Očekávám, že se najde dost poslanců, aby mohlo být přehlasováno. Rádi bychom žili v normální zemi, kde platí normální pravidla, kde člen vlády, který má mnoho informací a ovlivňuje pravidla hry, by neměl podnikat a pobírat dotace,“ uvedl.

„Už dvakrát za sebou Poslanecká sněmovna víc než ústavní většinou dala jasně najevo, že nepovažuje za správné a morální, aby firmy členů vlád pobíraly státní dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky,“ řekl novinářům před hlasováním poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Vyjádřil přesvědčení, že i ve třetím hlasování zákon podporu získá, TOP 09 podle něj bude hlasovat proti vetu.

Podle Plíška se ministr má věnovat výkonu své funkce, a ne svému podnikání. Podobné úpravy, jako připravovaný zákon, podle něj platí v řadě zemí. Připomněl, že kvůli nástupu do prezidentské funkce se hodlá zbavit svého podnikání i budoucí hlava USA Donald Trump.

Zeman je připraven podat stížnost, potvrdil Ovčáček

Zeman pokládá části předlohy nazývané lex Babiš za protiústavní. Před Vánocemi uvedl, že pokud jej poslanci přehlasují, obrátí se na Ústavní soud (více čtěte zde).

„Stále platí, že v případě, že Sněmovna přehlasuje veto pana prezidenta, je pan prezident připraven obrátit se na Ústavní soud, aby definitivně rozhodl o případném nesouladu novely zákona o střetu zájmů s Ústavou České republiky,“ potvrdil prezidentův záměr na pravidelné úterní tiskové konferenci mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček.

Novela by dopadla zejména na ministra financí Andreje Babiše. Předseda hnutí ANO už ohlásil, že se plánuje zbavit akcií skupiny Agrofert, kterou nyní vlastní. Panuje přesvědčení, že tak učiní skrze svěřenský fond. Liteře zákona by tím vyhověl, vliv na fungování holdingu by však neztratil.

Firmy ministrů podle novely zákona o střetu zájmů, kterou schválili poslanci na konci listopadu, nemají dostávat veřejné zakázky, investiční pobídky a nenárokové dotace. Zákon také členům vlády zakáže vlastnit média (více o schválení čtěte zde). Převedením do fondu, o němž jako o řešení situace dříve sám Babiš několikrát mluvil, by se Agrofert těmto omezením vyhnul.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue