Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

„Levných“ léků, které si pacient zaplatí sám, je čtyři sta

  • 218
Pokud budou vyřazeny levné léky do šedesáti korun z pojištění, jak navrhla koalice ODS, Věcí veřejných a TOP 09, budou si pacienti platit ze svého zhruba čtyři stovky přípravků. Spočítal je Státní ústav pro kontrolu léčiv. Vyřazení levných léků z pojištění má kompenzovat zrušení poplatku za položku na receptu, což prosadily Věci veřejné.

Zároveň zřejmě zůstane poplatek za celý recept.

"Léků v ceně do šedesáti korun je zhruba osm set, je to však včetně těch, které se aktivně nevyskytují na trhu," uvedl ředitel ústavu Martin Beneš.

V lékárnách je k dostání zhruba sedm a půl tisíce léků, čtyři stovky z nich stojí méně než 60 korun. Ty už nyní nebudou na recept. "Jsou tam i některá antibiotika, léky na chřipku, krevní tlak, zažívací trakt, bolest, úzkostné stavy," vyjmenoval předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Pacienti si tyto léky zvykli kupovat za svoje peníze už po zavedení regulačních poplatků před dvěma a půl lety. Podle Hampela tvořily levné léky za několik desítek korun jen tři procenta těch, které hradily pojišťovny.

"Cena do padesáti šedesáti korun je pro pacienta přijatelná," konstatoval Hampel.

Lékárny si zdražování dovolit nemohou

Léky by neměly podražit, přestože už nebudou regulovány maximální cenou, jen výší obchodní přirážky. Podle Beneše si lékárny nedovolí jít s cenou nahoru, protože by pak neobstály v konkurenčním boji.

CO JE "LEVNÝ" LÉK

Zatím se mluví o tom, že ze seznamu léků, na něž přispívá pojišťovna, budou vyřazeny přípravky do 60 korun.

Státní ústav pro kontrolu léčiv předá ministrovi analýzu na 50, 60 a 70 korun. Hranice se tak teprve určí. Léků do 60 korun je na trhu k dispozici zhruba čtyři sta.

"Tlak je velký, počet lékáren neklesá," upozornil Beneš na nová čísla z výroční zprávy ústavu pro kontrolu léčiv: od roku 2006 je počet přibližně stejný, loni jich bylo 253.

Že ceny nevyletí nahoru, naznačují i předchozí analýzy – u skupin léků vyřazených z pojištění nenastaly žádné výkyvy. "Někde se cena zvýšila, někde klesla, průměrně byl nárůst jedno procento," podotkl Beneš.

Jeho úřad teď chystá analýzu pro nového ministra zdravotnictví Leoše Hegera, kde mu naznačí dopady chystaných změn v oblasti léků.

Pacient bude mít k dispozici vždy jeden lék, který uhradí pojišťovna. Jinak řečeno: ze skupiny přípravků, jež mají podobné účinky na jednu diagnózu, bude vybrán jeden, jenž zůstane na recept. Který to bude, není ještě určeno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video