Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Levný luxus poslanců aneb jaké mají výhody ti, kteří se utkali s odboráři

  15:05aktualizováno  15:05
K platu dostávají navíc desetitisíce korun, které se nedaní. V parlamentní restauraci si mohou dát oběd za ceny, za něž se v centru Prahy nenajíte. A víkend mohou strávit třeba v rekreačním objektu v Lipnici nad Sázavou za 241 korun na den s plnou penzí. Řeč je o poslancích, kteří se perou s odbory o zaměstnanecké výhody.

K levné rekreaci mohou poslanci využít objekt v Lipnici nad Sázavou, kde za den s plnou penzí zaplatí 241 korun, jen o pár korun dražší je pro poslance Harrachov. | foto: Lumír Schulz

Kdo by ve středu dorazil do jedné ze dvou jídelen ve Sněmovně či do jídelny senátní, rychle by zjistil, že na ceny jídla a pití si politici nemohou stěžovat.

Ceny v parlamentu

(ceny 3. března 2010)

Jídelna, Sněmovní 1
Kuřecí vývar 8 Kč
Rizoto z kuřecího masa 40 Kč
Smažený vepřový řízek 60 Kč
Palačinka s ovocem a se šlehačkou 12 Kč
Espresso 7 Kč

Jídelna, Sněmovní 4
Kuřecí vývar s masem a kapáním 9 Kč
Mořská štika na roštu, vařený brambor, obloha 58 Kč
Šopský salát 19 Kč
Rakvička se šlehačkou 6 Kč
1 dl Bílé víno (rulandské, Müller Thurgau, rýnský ryzlink) 8 Kč

Z jídelníčku v Senátu
Polévka kantonská 9 Kč
Žampiony smažené 200 gramů 41 Kč
Plněná paprika, rajská omáčka 57 Kč
Brambory 10 Kč
Šopský salát 16 Kč

Kompletní oběd skládající se například z kuřecího vývaru, rizota, kávy a tří deci toniku se tu ve středu dal pořídit za 68 korun. V druhé restauraci za podobnou cenu mořská štika s bramborem a oblohou plus dvě deci bílého vína. V nedaleké jídelně Senátu nejsou ceny o moc vyšší.

"Já si myslím, že jsou to normální ceny, když si tu k ceně nepřirážejí žádnou marži," řekl iDNES.cz šéf Sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD.

Stejně argumentoval předseda senátorského klubu ODS Tomáš Julínek, jehož strana kritizovala odborářskou hrozbu stávkou, pokud zůstanou víc zdaněné zaměstnanecké benefity jako režijní jízdenky, odborářské rekreace či závodní stravování (o odkladu stávky odborářů čtěte zde).

Poslanec v Harrachově: den s plnou penzí za 252 korun

Na levnou dovolenou mohou poslanci vyrazit do rekreačního objektu v Lipnici nad Sázavou (za 241 korun na den s plnou penzí) či zalyžovat si do Harrachova (ubytování s plnou penzí za 252 korun). Do tržní ceny, jakou platí běžní návštěvníci Krkonoš, je hodně daleko.

"Já se s tím vyrovnávám tak, že tuto možnost nevyužívám," odvětil poslanec ODS Michal Doktor na otázku iDNES.cz, nakolik může být pro část veřejnosti věrohodný boj některých politiků proti takovým věcem, jakou jsou dotované rekreace, když si sami mohou užívat v poslaneckých "hotelech" na Vysočině či v Krkonoších.

"Nejezdím tam, trávím dovolené s přáteli, ne s lidmi, se kterými se potkávám v práci, tedy ve Sněmovně," uvedl i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V úterý se právě on před poslanci přihlásil k tomu, že ještě jako ministr financí navrhl změnu, která rozlítila odbory.

Na svůj plat si poslanci a senátoři jen tak nesáhnou

Další ukázkou toho, jak politici občas kážou vodu a přitom sami "pijí víno", bylo jejich zatím poslední hlasování, zda si zdaní desetitisícové náhrady (až 43 200 korun měsíčně). Ty dostávají k platu na osobní reprezentaci a na dopravu. Přitom třeba cestu vlakem do Prahy mají poslanci i senátoři úplně zdarma a letenku Sněmovna proplatí.

V úterý to dopadlo stejně jako vždy, když politici řeší, zda si osekají své výhody - část svého příjmu i nadále nemusí danit.

Když zelení při jednání o zaměstnaneckých benefitech navrhli, aby se náhrady poslanců a senátorů zdanily, kriticky k tomu vystoupil komunista Pavel Kováčik i Michal Doktor z ODS. Půtky mezi stranami šly najednou bokem a rozuměla si levice s pravicí. "A vy byste si přál, aby třeba prezident platil daň z užívání Hradu?" odvětil Doktor vlastní otázkou na dotaz, zda mu připadá správné, že náhrady zůstaly nezdaněny.

Návrh neprošel, když pro něj nebyl například ani jeden poslanec ČSSD. A pro zvedlo ruku jen 12 poslanců (tři zelení, čtyři komunisté, lidovec Hovorka, exministr Kalousek z TOP 09, nezařazený poslanec Jan Schwippel a dva poslanci ODS: Petr Nečas a Lucie Talmanová).

"Od roku 2004 bojuji marně za odstranění duplicit v náhradách pro poslance a stejně tak jako si myslím, že není správné, aby měly některé profese výhodu na úkor jiných, tak jsem podpořil i zdanění náhrad poslanců a senátorů," řekl iDNES.cz Kalousek.

Julínek otázku na některé výhody poslanců a senátorů v kontextu rozhodování o zdanění zaměstnaneckých benefitů označil za populismus a míchání "aljašských hrušek se středoevropskými jablky".

Jasný vzkaz veřejnosti poslal už před pár dny šéf Sněmovny Vlček z ČSSD, který navrhl, aby si poslanci fakticky zvýšili platy tím, že se budou odvíjet od příjmu europoslanců. Fischerova vláda to odmítla. (o návrhu předsedy Sněmovny Vlčka čtěte zde)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Babiš nese na Hrad demisi, druhý pokus má jistý. Čeká se na sjezd ČSSD

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Po 43 dnech v úřadu podává zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinese na Hrad prezidentu...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz