Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Levné léky pro chudé nakonec prošly

  14:13aktualizováno  14:13
Výkonná rada Světové obchodní organizace (WTO) nakonec přece jen potvrdila dohodu pro chudé země světa. Na systému, kterým bude možné účinněji bojovat proti AIDS, malárii či tuberkulóze, se už ve čtvrtek dohodly členské státy WTO. Ovšem jejich výkonný orgán schválení v poslední minutě odložila.

Proti možnosti, aby chudé země světa mohly ze zahraničí dovážet levnější kopie patentem chráněných léků, se stavěly především Spojené státy. Bylo třeba dalších jednání, která dnes vyvrcholila.

"Dohoda je podepsána," řekl v Ženevě po zasedání rady mluvčí WTO Keith Rockwell.

Všeobecná rada podle očekávání měla dosaženou dohodu formálně posvětit už po čtvrtečním zasedání WTO. Nakonec ale její schválení na poslední chvíli odložila.

Unavení diplomaté se v pátečních časných ranních hodinách rozešli z jednání, které se konalo za uzavřenými dveřmi, aniž poskytli novinářům širší vyjádření či vysvětlení, proč byla dohoda nakonec odložena.

Podle vyjednávačů přišly na poslední chvíli s novými žádostmi delegace Argentiny, Filipín a několika dalších zemí.

Mluvčí Keith Rockwell vyjádřil domněnku, že konečné schválení dohody bude odloženo do dalšího setkání ministrů zemí WTO, které se má konat 10. září v mexickém Cancúnu.

Emotivní diskuse
Schválení levných léků tak uzavřelo jednu z nejemotivnějších diskusí, které se v organizaci mezi 146 členskými státy odehrávaly.

Proti možnosti, aby chudé země světa mohly ze zahraničí dovážet levnější kopie patentem chráněných léků, se postavily Spojené státy.

Rada WTO, která se zabývá otázkami intelektuálního vlastnictví, přijala už v prosinci zásadu, jež by rozvojovým zemím umožnila ignorovat některá patentová pravidla a dovážet levnější kopie léků od "neznačkových" výrobců.

Aby uspokojil obavy USA a amerického farmaceutického výzkumného průmyslu, doplnil nyní WTO zmíněný dokument o nový soubor podmínek upravujících možnosti využití této nabídky.

Americké obavy o zisky
Spojené státy se obávaly, že umožněním výroby levných kopií patentem chráněných - a tedy výrazně dražších medikamentů - ztratí farmaceutické firmy zisky a tudíž i motivaci k hledání a testování nových léků.

Tento postoj ale sklidil především ze strany zemí třetího světa ostrou kritiku za to, že USA staví na první místo zisk farmaceutického průmyslu bohatých zemí na úkor utrpení a smrti lidí v rozvojových státech.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz